1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Gözyaşı Kanal Ameliyatı Dakriyosistorinostomi

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gözlerimiz kaş altında göz çukurunun üst dış kenarında bulunan gözyaşı bezinden salgılanan bir sıvıyla nemlendirilir. Bu sıvı hem gözün ön tarafını yıkar, kurumasını önler hem de içerisindeki maddelerle göz ön yüzünü besler ve korur. Gözyaşı sıvısı işlemini gördükten sonra Gözyaşı Kanalından burun içine oradan da boğazımıza doğru akar. Bu işlem gün içinde devamlı tekrarlanır. Eğer gözyaşı kanal tıkanıklığı mevcut ise bu sıvı kanal içinden dışarıya doğru akar. Gözde sulanma ve çapaklanma oluşur. Kanal içinde enfeksiyon kapar ise gözyaşı kesesi şişer. Şişen kese göz ile burun arasında dışarıdan rahatlıkla görülebilir. Hastalar gün içinde devamlı sulanmadan ,çapaklanmadan ağrı ve kızarıklıktan şikâyet ederler.


  < Konu Resmi..>


  Geçmiş yıllarda hastalığın tedavisi ne şekilde yapılıyordu? Bu tedavi veya tedavilerden kesin sonuç almak mümkün oluyor muydu?
  Şunu unutmamak gerekir ki gözyaşı kanal tıkanıklığının cerrahi dışında bir tedavisi yoktur. Sulanma ve çapaklanma ilaç verilerek geçirilebilir. Ama kanal tıkanıklığı devam ettiği için tüm bulgular kısa sürede tekrarlayacaktır. Hastalık geçmişte cerrahi olarak iki şekilde tedavi edilebiliyordu. Birinci yöntemde ameliyat göz kapağı ile burun arasındaki kese üzerinde cilt açılarak yapılır. Kese bulunur gözyaşı kesesinden burun içersine kemik genişletilerek yol açılır. Bu işlemde ciltte yaklaşık 1cm boyunda kesi ve dikişler vardır. Ameliyatın adı kısaca "DSR" olarak adlandırılır. İkinci yöntemde ameliyat burun içinden yapılır. "Endoskopik DSR" dediğimiz yöntemdir. Burun içinden kemik ve kese açılır ciltte dikiş gerektirmez.

  Tedavi edilmediği durumlarda karşılaşılacak sorunlar nelerdir?

  Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse gözyaşı kesesi ve gözyaşı yollarında enfeksiyon gelişir. Bu mikroplar göz, kapak ve çevre dokular için tehlike oluşturur. Hatta mikrop yayılırsa menenjit, sinuzit gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan hastalarda katarakt ameliyatı yapmak bile enfeksiyon yönünden bir risk oluşturur.
  Gözyaşı kanal tıkanıklığında lazer tedavisi yeni bir uygulama mıdır?
  Gözyaşı kanalı tıkanıklığında Lazer tedavisi yeni bir uygulamadır. Multidiod Laser DSR diye adlandırdığımız bu cerrahi yöntem yukarıda anlattığımız iki yöntemin birleştirilerek dikişsiz bir şekilde lazerle yapılmasıdır.

  Diğer tedavilere oranla avantajları nelerdir?

  Multidiod LazerDSR yönteminde laser probu göz kapağında bulunan punktum adını verdiğimiz göz yaşı deliklerinden girer, gözyaşı kesesini geçer ve kese ile kemik arasındaki kapanmış yolu Diod Lazer kullanarak açar. Bu nedenle dikiş işlemi yoktur. Aynı zamanda bu işlem burun içinden endoskopla izlenir. Açılacak olan kanalın büyüklüğü yeterli boyuta ulaştığında işlem sonlandırılır. Diğer iki yöntemde olan kanama şikayeti Multidiod Laser DSR de neredeyse hiç yoktur.Erişkin bireylerde göz sulanması çoğunlukla göz yaşı kanalının, göz yaşı kesesinin altında bulunana buruna açıılan bölümdeki bir tıkanıklığa bağlı olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde en etkili yöntem gözyaşı kesesi ile burun arasında yeni bir gözyaşı boşaltım kanalı oluşturmaktır.

  Hastanemizde Göz Yaşı Tıkanıklığı ameliyatı Kulak Burun Boğaz ve Göz Hastalıkları Uzman Doktorlarının birlikte gerçekleştirdikleri bir operasyondur. Tıp dilindeki adı Dakriyosistorinostomi olan bu ameliyatı eksternal yoluyla yada endonazal yolla yapılabilir. Ancak dıştan cilt yoluyla yapılan ameliyatlarda elde edilen sonuçlardaki başarı oranı çok daha yüksektir.

  Hazırlık ve Ameliyat Süreci

  Dakriyosistorinostomi ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyata hazırlanan hastaya sakinleştirici ilaç verilir ve hastanın ameliyat süresince yarı uyku halinde olması (sedasyon) sağlanır. Hasta herhangi bir ağrı yada acı hissetmez.

  Operasyonu yapılacak hastanın ve doktorunda isteğine bağlı olarak anestezi seçeneği değiştirilerek genel anestezi (narkoz) de uygulanabilir. Operasyon yaklaşık olarak 45-60 dakikada sonlanır. Operasyon sonrasında hastamız odasında bir kaç saat istirahat ettikten sonra taburcu olmaktadır. Operasyon bölgesinde kısa süreli kızarlıklık ve şişkinlik görülebilir.

  Ameliyat Sonrası

  Yaklaşım 1 hafta içinde cilt dikişleri alınır. Kişinin bu operasyon sonrasında göz damlalarını ve cilt pomadı kullanması gerekmektedir. Bu yöntemle gözyaşı kanalı operasyonun başarı olarak tamamlanmaktır.


   
Gözyaşı Kanal Ameliyatı Dakriyosistorinostomi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gözyaşı!!!

  gözyaşı!!!

  Az önce uyandım!... Bedenimde bildik bir yorgunluk... Yinede buradayım!.. Sen gelmeyince ben kaç kez gidiyorum hayattan. Vapur seslerini, tren seslerini, otobüs seslerini dinliyorum, adına umut denilen yanılsamamla, buğulu camlarda göz yaşlarımı siliyorum... Beklemek neden zordur? Ömrümüzün sınırlı olması mı, yoksa kaybetmek korkusu mu? Ama hayalin terketmiyorsa bedenimi, belli ki...
 2. GözyaşLarım...

  GözyaşLarım...

  Hep hıçkıra hıçkıra aqLamak istemişimdir çocukLar qibi ayakLarımı bütün qücümLe yere vurup avazım çıktıqı kadar baqırmak istemişimdir qözyaşLarımın yanakLarımdan süzüLüp DudakLarıma Aktıqı zaman O tuzLu suyu daima dilimle yalamak istemişimdir Ama Hayır ! Tam tersi olmuştur hep bir köşede sessizce aqlamış qözyaşlarımı içime akıtmışımdır Ve Ben... Hala o içimdeki qözyaşların derin...
 3. Gözyaşı

  Gözyaşı

  duygulu yazılar, şiirler, annelik, anneler, çocuklar ile ilgili herşey burda meleklerim... annelerle ile ilgili okadar sözcük gelirki akla ama karşısına geçtiğinizde hiç birşey diyemeyiz.sadece sarılıp öpmek gelir içimizden benim oğlumda öyle yapıyor anne diyor sanki bişey diyecekmiş gibi başlıyor sonra sırnaşıkça bi öpücük konduruyor yanağıma sıkıca sarılıyor boynuma ben zaten anlıyorum o...
 4. Esir Şehrin Gözyaşları Hangi Kanalda diyenler buraya!

  Esir Şehrin Gözyaşları Hangi Kanalda diyenler buraya!

  Esir Şehrin Gözyaşları Dizisi Hangi Kanalda Esir Şehrin Gözyaşları Hangi Kanalda Başlayacak Daha önce sizlere http://www.meleklermekani.com/tv-dizisi/226991-esir-sehrin-gozyaslari-dizisinin-konusu-hakkinda-bilgiler.html sunmuştuk. Şimdi de Esir Şehrin Gözyaşları dizisi hangi kanalda oynayacak diyen arkadaşlarımız için, Fox Tv de yayınlanacak olan Esir Şehrin Gözyaşları dizi konusunu...
 5. Esir Şehrin Gözyaşları Dizisi Hangi Kanalda Yayınlanacak ?

  Esir Şehrin Gözyaşları Dizisi Hangi Kanalda Yayınlanacak ?

  Esir Şehrin Gözyaşları Dizisi Hangi Kanalda Esir Şehrin Gözyaşları Hangi Kanalda Başlayacak Sevgili melekler, daha önce senaryosu hakkında bilgiler verip oyuncu kadrosunu paylaştığımız Esir Şehrin Gözyaşları dizisi hangi kanalda yayınlanacak diye merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için işte detaylı bilgiler... Esir Şehrin Gözyaşları yeni yayın dönemi başlangıcında Fox Tv...

Sayfayı Paylaş