1. yağmur_damlası

  yağmur_damlası Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2008
  Mesajlar:
  675
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Gravür sanatı

  Konu, 'Diğer Sanat Alanları' kısmında yağmur_damlası tarafından paylaşıldı.

  gravür sanatı örnekleri gravür örnekleri osmanlı sanatı başıbozuklar Gravür  [​IMG]Bir baskı tekniği olarak matbaacılıkta ve sanat ürünlerinin yaratımında kullanılan gravür, bir kazıma şekli, çukurbaskı veya oyma baskı olarak adlandırılabilir. Baskı yapılacak görüntü ahşap, =)=)=)=)l veya taş levha üzerine çeşitli yöntemler (elle kazıyasak kelime veya asite yedirme) aktarıldıktan sonra levha mürekkep ile sıvanır. Levhanın yüzeyi temizlenince mürekkep yanlız çukur yerlerde kalır ve levhanın üzerindeki görüntü baskı uygulanarak kağıda aktarılır. 15. yüzyıldan sonra ortaya çıkışından itibaren gravür, günümüze kadar sanatçıları tarafından yaygın bir biçimde kullanılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde bir çok sanatçı gravür baskı tekniğinden sanat baskılarının üretilmesinde yararlanmaktadır. Matbaacılıkta ise 19. Yüzyılın sonlarına kadar basımı yapılan kitaplarda yer alan resimlerin kaliteli reprodüksiyonu için kullanılan gravür, bir baskı tekniği olarak günümüzde fotogravür ya da tiftruk baskı (rotagravür) biçiminde kullanılmaktadır.  1.Gezi eserleri ve gezi albümleri
  [​IMG]Genel olarak gezi eserleri içine serpiştirilen gravürler kimi eserlerde ayrı bir ciltte albüm ya da taşbaskılarını albüm şeklinde yayınlamıştır.
  2.Dergiler ve yıllıklar
  Batı dünyasında yayınlanan kaliteli dergilerde Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili daha çok haber niteliğindeki yazılar gravürlerle süslenerek zenginleştirilmiştir. 1854-1856 Kırım Savaşı ve 1877-1878 Türk-Rus savaşı sırasında başta İstanbul Ve İstanbul’da günlük yaşam olmak üzere, İmparatorluğun diğer kentlerinin görüntüleribu dergilerde oldukça çoktur.Bu dergilere örnek olarak Pariste yayınlanan “L’Illustration”, Londra’da yayınlanan “The illustrated London news” ve “The graphic” i gösterebiliriz. Bunun yanısıra İstanbul ile ilgili nefis gravürler içeren Leipzig’de [​IMG]yayınlanan “Hesperos” da ve Londra’da yayınlanan “He brettanikos aster” adlarında kaliteli iki Rumca dergi vardır.İstanbul’da çıkan Servet-i Fünun da gravür ve taşbaskı resimleriyle yayınlanan dergilerden biridir.
  3.Özel konularda yazılmış eserler
  Bu tür eserlerin başında Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili tarihi ve sosyal içerikli yayınlar gelir. Mouradgea d’Ohsson’un “Tableau général de l’Empire Othoman”, Dimitri Kantemir’in “The history of the growth and decay of the Ottoman Empire”, 1877-1878 Türk-Rus savaşı kaleme alınan “Cassell’s illustrated history of the Russo-Turkish war” ve "Russed et Turcs: la guerre d’Orient” adlı eserleri örnek olarak gösterebiliriz.


  Gravür Örnekleri


  [​IMG]


  Antalya - Kale (Demre) - (Kekova), Üçağız Köyü Liman Girişi


  [​IMG][​IMG][​IMG]


  İmam (Sol) - Yaşmaklı Müslüman Kadınlar (Sağ)


  [​IMG]


  Rum Kızı


  [​IMG]


  Denizli - Pamukkale, Hieropolis Kalıntıları


  [​IMG]


  Başıbozuklar


  [​IMG]


  Harbeci


  [​IMG]


  Ağrı - Doğubeyazıt ve Kalesi

  __________________
   
 2. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Cevap: Gravür sanatı
  canım anladığım kadarıyla bu oyma sanatı galiba yanlış anladımsa görüntü olarak oyma gibi durmuyorda. bu resimlerdeki görüntüleri ve benzerlerini tahta lokum kutularında kullanıyolar çok güzel bi görünümü var lokumu ye kutuyu sakla :minik:
   
Gravür sanatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Jules Laurens - Türkiye Gravürleri/Tabloları

  Jules Laurens - Türkiye Gravürleri/Tabloları

  jules laurens gravür ressamları gravür tablolar egzotik tablolar sinop gravürleri Jules Laurens , sanatçı bir ailenin çocuğu olup 1825 yılında doğmuştur. L’Ecole des Beux-Arts ‘da ciddi bir resim eğitimi aldıktan sonra Paul de Laroche ile çalışmak üzere daha henüz 17 yaşında iken Paris ‘e gelmiştir. 1845 yılında girdiği “Prix de Rome” yarışmasını kazanamaması onda mesleki başarısını...
 2. Güzel Sanatlar

  Güzel Sanatlar

  Güzel Sanatlar Türkiye’de güzel sanatlara ilişkin faaliyetlerin koordinasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Başta fonetik ve plastik sanatlar olmak üzere, güzel sanatlar alanında ulusal ve uluslararası faaliyetleri bizzat gerçek-leştiren ya da organize eden Genel Müdürlük bünyesinde 24’ü profesyonel, 4’ü amatör toplam 28...
 3. Kağıt Sanatı

  Kağıt Sanatı

  Biliyorsunuz ki hayal gücü çok geniş güzell yönde kullanılırsa aşağıdaki gibi ortaya çok güzel şeyler çıkıyor.Kağıt katlama sanatı hem çok hoş hem çok eğlenceli olabiliyor.Bence yapanların ellerine sağlık ben çok bayıldım süperler:)
 4. Tırnak sanatı

  Tırnak sanatı

  nail sticker tırnak stickerları tırnak sticker nail art stickers En küçük ayrıntıyı dahi sanata dönüştüren canlılar... Kadınlar dikkatleri nereye toplayacaklarını çoook iyi biliyorlar.. İnce zarif ellerin süsü ise kesinlikle bakımlı tırnaklar..
 5. Lahana Sanatı

  Lahana Sanatı

  Sarmalık, turşuluk lahanalarınızı hiç bu halde görmediniz:Dbakın nasıl tarzlarını değiştirmişler ve havaya girmişler, ilk görüşte herkezi şaşkına çeviren ve tanınmaz hala gelen bu lahanalar yemede yanında yat olmuşlar:D

Sayfayı Paylaş