Gravür sanatı

  • Konbuyu başlatan yağmur_damlası
  • Başlangıç tarihi
yağmur_damlası

yağmur_damlası

Yeni Üye
Üye
Gravür sanatı
gravür sanatı örnekleri gravür örnekleri osmanlı sanatı başıbozuklar
GravürBir baskı tekniği olarak matbaacılıkta ve sanat ürünlerinin yaratımında kullanılan gravür, bir kazıma şekli, çukurbaskı veya oyma baskı olarak adlandırılabilir. Baskı yapılacak görüntü ahşap, =)=)=)=)l veya taş levha üzerine çeşitli yöntemler (elle kazıyasak kelime veya asite yedirme) aktarıldıktan sonra levha mürekkep ile sıvanır. Levhanın yüzeyi temizlenince mürekkep yanlız çukur yerlerde kalır ve levhanın üzerindeki görüntü baskı uygulanarak kağıda aktarılır. 15. yüzyıldan sonra ortaya çıkışından itibaren gravür, günümüze kadar sanatçıları tarafından yaygın bir biçimde kullanılmış ve geliştirilmiştir. Günümüzde bir çok sanatçı gravür baskı tekniğinden sanat baskılarının üretilmesinde yararlanmaktadır. Matbaacılıkta ise 19. Yüzyılın sonlarına kadar basımı yapılan kitaplarda yer alan resimlerin kaliteli reprodüksiyonu için kullanılan gravür, bir baskı tekniği olarak günümüzde fotogravür ya da tiftruk baskı (rotagravür) biçiminde kullanılmaktadır.
1.Gezi eserleri ve gezi albümleri
Genel olarak gezi eserleri içine serpiştirilen gravürler kimi eserlerde ayrı bir ciltte albüm ya da taşbaskılarını albüm şeklinde yayınlamıştır.

2.Dergiler ve yıllıklar
Batı dünyasında yayınlanan kaliteli dergilerde Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili daha çok haber niteliğindeki yazılar gravürlerle süslenerek zenginleştirilmiştir. 1854-1856 Kırım Savaşı ve 1877-1878 Türk-Rus savaşı sırasında başta İstanbul Ve İstanbul’da günlük yaşam olmak üzere, İmparatorluğun diğer kentlerinin görüntüleribu dergilerde oldukça çoktur.Bu dergilere örnek olarak Pariste yayınlanan “L’Illustration”, Londra’da yayınlanan “The illustrated London news” ve “The graphic” i gösterebiliriz. Bunun yanısıra İstanbul ile ilgili nefis gravürler içeren Leipzig’de
yayınlanan “Hesperos” da ve Londra’da yayınlanan “He brettanikos aster” adlarında kaliteli iki Rumca dergi vardır.İstanbul’da çıkan Servet-i Fünun da gravür ve taşbaskı resimleriyle yayınlanan dergilerden biridir.

3.Özel konularda yazılmış eserler
Bu tür eserlerin başında Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili tarihi ve sosyal içerikli yayınlar gelir. Mouradgea d’Ohsson’un “Tableau général de l’Empire Othoman”, Dimitri Kantemir’in “The history of the growth and decay of the Ottoman Empire”, 1877-1878 Türk-Rus savaşı kaleme alınan “Cassell’s illustrated history of the Russo-Turkish war” ve "Russed et Turcs: la guerre d’Orient” adlı eserleri örnek olarak gösterebiliriz.


Gravür Örnekleri
Antalya - Kale (Demre) - (Kekova), Üçağız Köyü Liman Girişi
İmam (Sol) - Yaşmaklı Müslüman Kadınlar (Sağ)
Rum Kızı
Denizli - Pamukkale, Hieropolis Kalıntıları
Başıbozuklar
Harbeci
Ağrı - Doğubeyazıt ve Kalesi

__________________
 
fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Cevap: Gravür sanatı

canım anladığım kadarıyla bu oyma sanatı galiba yanlış anladımsa görüntü olarak oyma gibi durmuyorda. bu resimlerdeki görüntüleri ve benzerlerini tahta lokum kutularında kullanıyolar çok güzel bi görünümü var lokumu ye kutuyu sakla :minik:
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
8K
tuqqce
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
965
*MeleK*
*MeleK*
PaSikA
Cevaplar
4
Görüntüleme
624
PaSikA
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
Üst