1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Grip; burunda akıntı, tıkanma, yüksek ateş, öksürük, ağrı, kırıklık ve yorgunlukla seyreden viral bir hastalıktır. Basit bir nezleden farkı semptomlarının çok daha şiddetli olması, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalık gibi nedenlerle vücut direnci düşük olan kişilerde hastanede yatmayı gerektirecek kadar şiddetlenebilmesidir. Hatta zamanında tedavi edilmediğinde, zatürre gibi başka enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Grip hastalığının etkeni “İnfluenza” virüsüdür. Yaygın yapılan bir yanlış ise her nezlenin grip olarak düşünülmesidir.  Grip, çocuklarda yetişkinlere göre nasıl farklılıklar gösterir?
  Sağlıklı yetişkinler grip enfeksiyonunu bir hafta gibi bir sürede atlatabilirken, çocuklarda ve bağışıklığı düşük diğer risk gruplarda hastalık çok şiddetli seyreder, iyileşme süresi çok daha uzun olabilir. İkinci başka enfeksiyonlar ortaya çıkar ve tedavinin hastaneye yatırılarak sürdürülmesi gerekebilir. Grip enfeksiyonu sağlıklı kişilerde basit ateş düşürücü ve soğuk algınlığı ilaçları ile atlatılabilirken, çocuklar ve risk gruplarında antiviral ilaçlar ve ikincil enfeksiyonlar varsa antibiyotikler kullanmak gerekebilir.  < Konu Resmi..>

  Grip aşısı nedir?
  Grip aşısı, hastalığın etkeni olan İnfluenza virüsünün hastalık yapmayan parçacıklarından, antijenlerinden üretilir. Aşı vücuda uygulandıktan sonra bağışıklık sistemi antijenleri yakalayıp etkisizleştiren antikorlar üretir. Sonrasında gerçek virüs çocuğa bulaşırsa üretilmiş antikorlar hastalıkla mücadeleye başlar ve hastalığı durdurur. İnfluenza virüsü her yıl antijen yapısını değiştiren bir virüstür. Bu nedenle her sene yeniden grip aşısı olmak gerekir.
  Çocuklarda özellikle hangi yaş grubuna ve ne zaman yapılmalıdır?
  Grip aşısı 6 aydan büyük tüm çocuklarda uygulanabilir. Grip, kış döneminde sık görüldüğü için aşı Eylül Ekim aylarında yapılmaya başlanır ve Aralık ayına sonuna kadar devam eder. Influenza aşısı , pnömokok aşısı gibi diğer aşılarla aynı anda yapılabilir. Özellikle sağlık çalışanı, öğretmen gibi hasta çocuklarla yakın temasta olabilecek kişiler ve kalabalık ortamda çalışan yetişkinlerin çocukları daha fazla risk altındadır ve aşılanmalıdırlar.  Uygulanışı ve aşı dozu nasıl olmalıdır?
  • 6 ay-3 yaş arası çocuklarda, ilk kez grip aşısı yapılıyorsa bir ay ara ile 2 kez yarım doz uygulanır. Daha önce grip aşısı ile aşılanmış çocuklara ise 1 kez yarım doz yapılır.
  • 3-8 yaş arası çocuklarda ilk kez yapılıyorsa bir ay ara ile 2 kez tam doz uygulanır. Daha önce grip aşısı ile aşılanmış çocuklara ise 1 kez tam doz yapılır.
  • 9 yaş üstü çocuklara, her yıl tek doz uygulanır.
  İntramüsküler (kas içi) veya derin subkutan (deri altı) enjeksiyon ile uygulanmalı ve işlem yapılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.  Yan etkileri var mıdır?
  Her ilaç gibi aşıların da yan etkileri olabilir. Ancak grip aşısının yan etkileri genellikle çabuk atlatılan, hafif grip benzeri semptomlardır. Ciddi yan etki ise alerji olmasıdır. Bu tür allerjik yan etkiler sıklıkla aşının yapıldığı ilk bir kaç dakika içinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aşı yapılan kişiler, aşının ardından bir süre işlemin yapıldığı sağlık kurumunda bekletilirler.
  Hangi çocuklara uygulanmamalıdır?
  Daha önce aşı olduğunda yan etki göstermiş çocuklara, yumurta alerjisi olanlara ve Guillan Barre Sendromu geçirmiş kişilere grip aşısı uygulanmamalıdır.
  Grip aşısı, grip geçirmiş kişilere yapılır mı?
  Grip geçirmiş bir kişinin, zaten virüse karşı bağışıklık oluştuğu için o sene aşı olmasına gerek yoktur. Ama diğer sene virüsün antijenik yapısı değişeceği için tekrar aşılanması gerekir. Ancak bazen geçirilen hastalığın İnfluenza virüsüne bağlı olup olmadığı kesin saptanamayabilir. Şüphede kalınan, grip geçirmiş bir kişiye aşı yapılırsa da herhangi bir yan etki oluşmaz.1. Grip aşısı nasıl hazırlanır?
  Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanır. Bu amaçla, 80 ülkedeki 110 laboratuardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl dünyada en çok hastalık yapmış olan ikisi A ve biri B olmak üzere üç değişik virüs grubu belirlenir.

  Mesela, bu yıl tüm dünyada uygulanmakta olan grip aşılarında, A tipi virüslerden H1N1 benzeri Yeni Kaledonya ve H3N2 benzeri Kaliforniya virüsleri ile B tipi Şanghay benzeri virüsler bulunmaktadır.

  2. Aşı ne zaman yaptırılmalıdır?

  Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem ekim-kasım-aralık aylarıdır.

  3. Aşının etkisi ne zaman başlar?

  Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az 2 hafta önce yapılmış olması gerekir.

  4. Koruyuculuk ne kadar sürer?

  Aşının koruyuculuğu, genellikle 6-12 ay kadardır.

  5. Kimlere aşı yapılması sakıncalıdır?

  Grip aşısı ateşli bir hastalığı veya akut bir enfeksiyon tablosunda olan hastalara yapılmamalıdır. Yumurtaya, tavuk proteinlerine, neomisine, formaldehite ve oktoksinole alerjisi olanlara da yapılması sakıncalıdır.

  6. Gebeler aşı olabilir mi?

  Gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılmamalıdır. Grip nedeniyle yüksek risk altında olan gebelere ilk üç aydan sonra grip aşısı yapılabilir.

  7. Süt veren anneler aşı olabilir mi?

  Annenin süt vermesinin grip aşısı bakımından bir sakıncası yoktur.

  8. Grip aşısının sık görülen lokal yan etkileri nelerdir?

  Grip aşısı uygulanan yerde ağrı, şişlik, kızarma, morarma ve sertleşme gibi lokal reaksiyonlar görülebilir.

  9.Grip aşısının sık görülen genel yan etkileri var mıdır?

  Grip aşısının genel yan etkilerinin başlıcaları, ateş, kırgınlık, titreme, yorgunluk, baş, eklem ve kas ağrıları ile terlemedir.

  10. Yan etkiler önemli midir?

  Grip aşısının yukarda belirtilen lokal ve genel yan etkileri önemli değildir, 1-2 gün içinde kendiliğinden düzelir.Tedavi edilmeleri gerekmez.

  11. Grip aşısı deri döküntülerine yol açar mı?

  Grip aşısı olanların bazılarında seyrek olarak kaşıntı, kabartı ve kızarıklıklar görülebilir.

  12. Grip aşısı anaflaksiye neden olabilir mi?
  Grip aşısı çok seyrek olarak alerji komasına yani anaflaksiye de neden olabilir.

  13. grip aşısının diğer önemli yan etkileri nelerdir?

  Grip aşısı yapılanlarda çok ender olmakla beraber, nevralji (sinir ağrısı), uyuşmalar, havale nöbetleri, beyin iltihabı… gibi nörolojik belirtiler olabileceği bildirilmiştir.

  14. Başka aşılarla beraber yapılabilir mi?

  Grip aşısı farklı yerlere enjekte edilmek şartıyla diğer aşılarla aynı zamanda da yapılabilir.

  15. Aşı nereye yapılmalıdır?

  Aşı kas içine veya deri altına derin olarak yapılabilir. Erişkinlerde kol kası, küçük çocuklarda bacak kası uygun yerlerdir. Aşı asla damar içine verilmemelidir.

  16. Aşı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

  Aşı yapılmadan önce oda sıcaklığına getirilmeli ve yapılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

  17. Küçük çocuklar da aşı olabilir mi?

  Grip aşısı 6 aylıktan büyük çocuklara yapılabilir.
   
Grip aşısı ne zaman yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır

  Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır

  Merhaba kızlar Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır acaba ?
 2. Dbt Aşısı Ne zaman yapılır

  Dbt Aşısı Ne zaman yapılır

  Dbt Aşısının Süresi Dbt Aşısı Ne zaman yapılır Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Dbt Aşısı süresi ve Dbt Aşısı ne zaman yapılmalıdır gibi soruların yanıtını veriyor ve Dbt Aşısı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. DBT, Difteri, boğmaca ve tetanoz aşısıdır. DBT aşısı; Çocuklara: 2 aylık 4 aylık 6 aylık 18 aylık 4-6 yaş arasında Aşılanan çocukların çoğu çocukluk çağı boyunca bu...
 3. Su Çiçeği Aşısı Bebeklere Ne Zaman Yapılır

  Su Çiçeği Aşısı Bebeklere Ne Zaman Yapılır

  Su Çiçeği Aşısı Bebeklere Ne Zaman Yapılır ? Merhaba bayanlar lütfen Su Çiçeği Aşısı Bebeklere Ne Zaman Yapılır hakkında bana bilgi verin.
 4. Su Çiçeği Aşısı ne zaman yapılır buyrun öğrenelim

  Su Çiçeği Aşısı ne zaman yapılır buyrun öğrenelim

  Su Çiçeği Aşısı Zamanı Su Çiçeği Aşısı ne zaman yapılır Merhaba Sevgili Melek'ler ve su çiçeği aşısı hakkında bilgi edinmek isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda sizler için su çiçeği aşısı zamanı hakkında bilgiler aktarıyoruz. Düzenli aşı uygulamasının olmadığı Türkiye gibi ülkelerde ise hekimin bilgilendirmesi ve ailenin veya kişinin isteği ile 12 ay - 12 yaş arasındaki çocuklara...
 5. Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Grip aşısı ne zaman yapılır?

  grip aşısı nedir,grip aşısı kimlere yapılır,grip aşısı ne için yapılır,grip aşısı ne zaman yapılmalı,grip aşısı hakkında bilgiler İnfluenza virüsünün neden olduğu grip, özellikle kış aylarında tüm dünyada yaygın olarak görülen bulaşıcı bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün yüzey antijenleri olan haemagglutinin (H) ve neuraminidaze (N) yapısında meydana gelen büyük değişiklikler bu...

Sayfayı Paylaş