Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Grip aşısı yaptırmak sağlıklı mı değil mi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  grip aşısı vurulmalı mı,grip aşısı ne kadar sağlıklı,grip aşısı olmalımı olmamalımı,grip aşısı yaptırmak ne kadar doğru,grip aşısının faydaları hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>  Soğuyan havaların üst solunum yolu hastalıklarını da beraber getirdiğini, çevremizdeki hasta bir insanın hapşırması ve öksürmesiyle havaya saçılan virüslerin gribe yakalanmamıza ne sebepten olabildiğini ifade eden uzmanlar, korunma yöntemleri arasında aşının önemine ilgi topladı .

  Uzmanlar, başta yaşlılar, hastalar ve çocuklar olmak üzere riskli grupta bulunanlara tavsiye edilen aşının, gripten % 70-90 oranında koruma sağladığını açıkladı . Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. İstek Kılçık, viral nedenlerle oluşan hastalıklar olsa da gribi, nezle ya da soğuk algınlığından ayrı tutmak gerekmekde olduğunu ortaya koyarak , "Nezle ve gripte ortak olan belirtiler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ve kafa ağrısı, halsizlik, kas- mafsal ağrıları, gözlerde sulanma ve ateştir. Nezleden değişik olarak gripte ateşin yüksekliği ve yukarıdaki yakınmaların daha şiddetli hali görülür" diye belirtti .

  GRİP, ZATÜRRE İLE BİRLEŞİRSE TEHLİKELİ

  Dr. İstek Kılçık, gribin kasım-mart ayları arasında daha yaygın olmak üzere tüm sene boyunca önemli sıhhat problemi olarak karşımıza çıktığını, genç ve sağlıklı bireylerde çok fazla önemli bir arıza oluşturmazken, yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda ve bebeklerde ise yaşamı tehdit edebileceğini belirtti .

  Belirtilerin, virüsün alınmasından 1-4 gün akabinde başladığını, genellikle 1 hafta içinde de kendiliğinden düzelebildiğini söyleyen Dr. İstek Kılçık, "Gribi önemli hale getiren ise bağışıklık mekanizmasının da zayıflamasına bağlı, ilaveten gelişebilecek zatürre, kronik bronşitin alevlenmesi, kulak iltihapları gibi başka enfeksiyon hastalıklarının tabloya katılmasıdır" diye açıkladı .

  GRİP AŞISI, 10-15 GÜN SONRA ETKİLİ OLUYOR

  Hastalıktan korunmak için etkili bir yol olan aşının önemine değinen Dr. İstek Kılçık, grip aşısının her sene , bir evvelki sene gribe ne sebepten olan virüsler göz önünde bulundurularak, bir sonraki Senenin virüslerinin tahmin edilmesiyle hazırlandığını hatırlattı.

  Aşının koruyucu etkisinin, aşılamadan 10-15 gün akabinde başladığını bildiren Kılçık, "Aşılanma zamanı ekim ayı başından kasım ortalarına kadar devam etmektedir. Gribe yol açan virüsler sıklıkla değiştiğinden her sene grip aşısı bir daha yapılmalıdır. Aşıya ve yumurtaya karşı alerjisi olanlara, ateşi yüksek olanlara ve kronik hastalığı olanların hastalıklarının alevlendiği dönemlerde aşı yapılması uygun değildir" diye açıkladı .

  MUTLAKA BİR SAĞLIK KURULUŞUNDA YAPILMALI

  Grip aşısının, seyrek de olsa alerjiye yol açabileceği için kesinlikle bir sıhhat kuruluşunda yapılması gerekmekde olduğunu ifade eden Dr. İstek Kılçık, "Aşı gribe yol açmaz. Aşı uygulandıktan akabinde 1-2 gün devam eden kırgınlık oluşabilir. Aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısı da % 100 koruyucu değildir. Ancak grip aşısı, sağlıklı genç erişkinlerde % 70-90 arasında grip belirtilerini önleyebilir, hastalığın etkilerini azaltabilir, böylece iş-güç kaybını en aza indirir" diye belirtti .

  RİSK GRUBUNDA KİMLER VAR?

  Grip aşısının öncelikle risk grubu olarak tanım edilen şahıs ve gruplara yapılması gerekmekde olduğunu ifade eden Dr. İstek Kılçık, riskli gruba girenleri şu şekilde sıraladı:

  "65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, önemli sıhhat olumsuzlukları olanlar, ciddi kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, kan, hormon hastalığı olanlar, yoğun tıbbi gözetim lazım gelen ve hastaneye yatırılan hastalar, huzur evi, rehabilitasyon merkezi gibi bakım gercekleşen yerlerde uzun zaman kalanlar, bağışıklık sisteminde arıza olanlar (HIV virüsü taşıyanlar, uzun süreli kortizon tedavisi, radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi görenler), 6 ay-18 yaş arası bebek, çocuk ve gençlerden uzun süreli aspirin tedavisi görenler, gebeliğinin ilk üç ayı grip mevsimine rastlayacak bayanlar , sıhhat çalışanları.


   
Grip aşısı yaptırmak sağlıklı mı değil mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileler grip aşısı yaptırabilir mi?

  Hamileler grip aşısı yaptırabilir mi?

  hamilelikte grip aşısı yapılırmı İçinde bulunduğumuz aylar hastalık mevsimi ve özellikle çocuklar hamileler ve kronik rahatsızlığı olanlar daha çok tehdit altında. Bir grip aşısıdır gidiyorken kafalarda şu soru işareti oluşuyor acaba tehdit altında bulunan anne adayları olan hamilelirin grip aşısı yaptırmalarında herhangi bir sakınca varmı uzmanlardan derlediğimiz bilgileri sizlere...
 2. rota vırusu aşısı yaptırmak şart mı

  rota vırusu aşısı yaptırmak şart mı

  rota vırusu aşısı yaptırmayı düşünmüyorum ama acaba hata mı ederim çok gerekli bir şey mi ne dersiniz :S
 3. Gebeler Grip Aşısı Yaptırabilirler mi?

  Gebeler Grip Aşısı Yaptırabilirler mi?

  gebelikte grip aşısı, gebelerde grip aşısı, hamilelerde grip aşısı Sevgili melekler, havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı ortamlara doluşması sonucu bulaşıcı hastalık vakaları da artmaya başladı. Özellikle gribal enfeksiyonların ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının görüldüğü şu sıralarda gebelerin aklına takılan ilşk sorulardan birisi grip aşısı yaptırmanın onlar için doğru...
 4. Hamilelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı?

  Hamilelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı?

  gebelikte grip aşısı,gebelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı,hamilelikte grip aşısı kaç kez yapılmalı,grip aşısında cıva varmı,gebelik ve grip aşısı hakkında bilgiler Grip, çok şiddetli belirtileriyle insanın dayanma sınırlarını zorlayan, işgücü kaybına yolaçan ve başta yüksek risk grubunda olanlarda olmak üzere (yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar) grip geçiren tüm bireylerde pnomoni...
 5. GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

  GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

  grip aşısı faydalımı,grip aşısının faydası varmı,grip aşısı fayda sağlıyormu,grip aşısı olan grip olmazmı,grip aşısı faydaları nelerdir,grip aşısı hastalıktan korurmu,grip aşısı faydalımıdır,girp aşısı fayda ve zararları hakkında bilgiler Dünya Sağlık Örgütünün verileri korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada mevsimsel gribe dünyada 3 ile 5 milyon...

Sayfayı Paylaş