Gripli hastayı ayağı kaldırıcak iksirler

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gripli hastayı ayağı kaldırıcak iksirler
Bir tür virüsün (influenza virüsü), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar. Yerleştiği yerde çoğalmaya başlar. Daha sonra başka yerlere de yayılır ve bütün vücudu etkiler.Her sene bir çok insanın ölümüne bile yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Yılın 1-2 ayı mutlaka grip salgını ortaya çıkar. Her yüz kişiden en az 10’u bu hastalığa yakalanmaktadır. Sağlıklı kişilerde, 10 gün içinde hastalık iyileşir; fakat bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olanlarda çok tehlikelidir.
5.jpg
Çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır. Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs burundan solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. Bu virüsün az bir miktarı bile gribe yol açabilir. Vücuda girdikten sonra ortalama 2 gün kuluçka süresi vardır. Bu süre kısa olduğundan çok çabuk yayılır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, zihinsel ve fiziksel enerjinizi artıran, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan çok sayıda meyve-sebze suyu karışımları ve smoothie tarifi var. Bunlardan, içerdikleri vitamin ve mineraller açısından sonbahara en uygun olan 3'ünü seçtik. Damak tadınıza en çok hitap edenini seçip günlük olarak tüketebilir ve yalnızca bir hafta içinde olumlu etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

- Portakal ve zencefilli iksir

1 portakal, 1 limon, 1 havuç, başparmak büyüklüğünde soyulmuş taze zencefil. Temizleyip, kabuklarını soyduktan sonra meyve suyu sıkacağına hepsini atın. Çıkan suya dilerseniz 1 çay kaşığı zerdeçal ya da Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

- Pancarlı, elmalı, havuçlu kırmızı kokteyl

1 orta boy kırmızı pancar, 1 havuç, 1 orta boy elma. Aynı yöntemle sularını sıkın. Arzu ederseniz bu karışıma birkaç yaprak ıspanak da ekleyebilirsiniz. Hatta canı smoothie çekenler eldeki malzemelerden bir anda pancarlı smoothie de çıkarabilirler.

- Sirke şerbeti

1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, yarım limon suyu, isteğe göre 1 çay kaşığı bal. En yaygın şekilde bilinen bir karışım olmasına karşın, modern çağda eskisi kadar rağbet görmüyor. Ancak, mide sorunlarınız yoksa mutlaka denemelisiniz
 

Benzer İçerikler

Üst