Gss Gelir tespiti nasıl yapılıyor ?

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Gss Gelir tespiti nasıl yapılıyor ?
Genel Sağlık Sigortası gelir tespiti nasıl yapılıyor ?

31/01/2012 tarihi sonuna kadar kesinlikle Sgk Müdürlüklerine giderek gelir tespitinizi yatırmak zorundasınız arkadaşlarım. Yaptırmayan kişiler için 213 tl ceza yersiniz. Ben genel sağlık sigortası yaptırmak istemiyorum yahu banane gitmeyecem kendimi ihbar etmeyecem desenizde, buna kesinlikle mecbursunuz. Nüfus müdürlüklerinden otomatik tc kimlik numarasından tespitiniz yapılacak bilginiz olsun.

Sgk Müdürlüklerinden alacağınız standart evrağı doldurup müracaatı yapacaksınız ve bir ekip sizin ailenizin gelirini tespit edecek ve buna göre prim ödemeleriniz ayarlanacak. Diyelim ki evlisiniz eşiniz çalışmıyor ve ev hanımı 2 tanede çocuğunuz var peki ne yapacaksınız ?

Formu aile reisi olarak eşiniz dolduracak ve bir tane prim ödeyeceksiniz. Diğer eşiniz ve çocuklarınız sizin üzerinizden yararlanacaklar. Yani bir tane prim ödeyeceksiniz. Kişi başına prim ödemesi söz konusu değil. Eğer ssk lı olarak çalışıyorsanız arkadaşlarım bu durum sizi ilgilendirmiyor.

Eğer çalışmıyorsanız ve işiniz yok ise başvuru yapacaksınız. Şöylede bir durum var. Çalışıyorsunuz iki küçük çocuğunuz var bir tanede 25 yaşın üstünde çocuğunuz var ise, onun için ayrı başvuruda bulunacaksınız. Bu çocuğunuz üniversitede okuyor ise, 25 yaşını geçmiş olabilir lisans ve üstü için okuyor olabilir. Onunda başvuru yapması gerekiyor. Yoksa asgari ücretin iki katı geliri var diye otomatik tespit ediliyor ve ona göre prim kendisine tahakkuk ettiriliyor ve cezalı olarak ödetiliyor arkadaşlarım.

18 yaşına kadar bütün çocuklarınız devlet güvencesi altına alındığından dolayı bu kapsama dahil değildir. 18 yaşını geçmiş ve okula gitmeyen çocuklarınız için tespit yaptırmak zorundasınız. Bilginiz olsun.

Bu konuyla alakalı sorularınızı cevaplandırabiliriz. Sorunuz var ise konunun altından lütfen bize yazınız. Konunuz incelendikten sonra yayına alınıp gerekli cevabı verilecektir.

Dövizli askerlikten faydalanmak istiyorum "Gemi Adamıyım". Yabancı bayraklı gemilerde çalışacağım ve yurtdışında çalışma izin belgemi alacağım askerliğimi tecillik sürecine sokacağım... Hiç bi sosyal güvencem yok.. Şimdi devlet bana GSS yaptıracaksın diye şart koştu.

Ben GSS kapsamına girersem, dövizli askerlikten nasıl yararlanıcam???

Not: Dövizli askerlikten yararlanmanın bir şartı: Türkiyede hiçbir şekilde Sigortan bulunmayacak

Geri