1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.313
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Guatrın başlıca sebepleri nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tiroid hormonları vücudun pek çok organını ve neredeyse her hücrenin işleyişini etkiler. Vücudun enerjiyi kullanması, vücut ısısı ve ayrıca sindirim sistemi, kalp, beyin ve kasların düzgün biçimde çalışması bu hormonlardan etkilenir. Guatr hastalığı ise tiroid bezinin, normal dışı büyümesidir.
  Tiroid bezi büyüdüğünde hormon üretimi seviyesi aynı kalabilir ya da azalma, çoğalma gibi değişimler olabilir. Bu durumun solunum güçlüğü, uyku bozukluğu, kilo alma ya da kilo kaybı, çarpıntı ve öksürük gibi fizyolojik pek çok belirtisi görülür. Basit, kalıtsal ya da diğer nedenlere bağlı olmak üzere üç türde guatr vardır ve farklı türlerine göre guatr hastalığının nedenleri de değişebilir.

  İyot Eksikliği

  Dünya genelinde guatr hastalığının en yaygın nedenlerinin başında iyot eksikliği gelir. Tiroid bezinin başlıca aktivitelerinden biri, tiroid hormonu üretmek üzere kandan iyot toplamaktır. Vücutta yeterince iyot olmadığında sorunlar başlar. Beyin, tiroid hormonu üretmesi için tiroid bezine sürekli sinyaller gönderir ve bu sinyaller hormon üretmeye çabalayan tiroid bezinin büyümesine neden olur.Ülkemizde iyot eksikliği ve guatr oldukça yaygındır çünkü iyot besinlerden alınır ama bu besinlerin (hayvanlar da dahil) iyotlu topraklarda yetişmesi gerekir. Deniz kenarındaki topraklarda ve deniz ürünlerinde iyot boldur ama daha içerilerde, denizden uzak bölgelerde yaşayanlar, burada yetişen besinlerden gerektiği kadar iyot alamayabilir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki topraklardaki iyot azlığı, kişilerin de günlük iyot ihtiyacını karşılayamamasıyla sonuçlanır. Örneğin Amerika’da, bu sorunun çözümü için temel gıda maddelerine iyot katılır.


  < Konu Resmi..>
  Pek çok ülkede iyotlu tuz üretimiyle bu sorunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bir süre iyi bir önlem olarak görünen bu yöntem şimdilerde, sağlıklı beslenme adına kişilerin beslenmelerinden tuzu çıkarmaya başlamalarıyla daha az etkili olmaya başlamıştır.

  Bağışıklık Sistemi Bozukluğu

  Graves hastalığı ve Hashimoto hastalığı yaygın tiroid hastalıkları arasındadır. Bu hastalıklar otoimmün, bağışıklık sistemi hastalıklarıdır ve vücudun bağışıklık sistemi, kendi sağlıklı tiroid dokularına karşı saldırıya geçtiği için oluşur. Graves hastalığı aşırı hormon üretimine, hipertiroidi diye de bilinen duruma yol açar. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı savaşan proteinleri tiroid bezine gönderir. Bu durum tiroid bezini hareket geçirir ve böylece gereğinden çok çalışan tiroid bezinde büyüme, guatr görülür.

  Hashimoto hastalığı ise iltihap nedeniyle tiroid daha az çalışıp, hormon üretme yeteneğinde azalma olduğunda ortaya çıkar. Tiroid hormonu seviyeleri düştüğünde, bir sinyal olarak başka bir hormon devreye girer ama tiroid bezi bu sinyale cevap veremez ve şişer.

  < Konu Resmi..>  Tiroid Nodülleri

  Kimi zaman anormal hücre büyümeleri tiroid bezinde, nodül denilen yumruların oluşmasına neden olur ve bu nodüller de tiroid bezinin genişlemesine, nodüler guatra yol açar. Çoğu nodül iyi huyludur ancak çeşitli kaynaklara göre %5 ila % 10 arasında değişen oranda kansere rastlama olasılığı olduğu vardır. Bir nodülün iyi huylu olup olmadığı tüm nodüllere ayrı ayrı biyopsi (parça alınması) yapılması sonucunda anlaşılır.

  Sigara

  Sigara içmekle guatrın ortaya çıkmasında bir bağlantı olabilir. Tütünde bulunan kimyasallar vücudun iyottan faydalanmasını engelleyebilecek özelliktedir. Hem sigara içip hem de günlük besinlerinden yeterince iyot alamayan kişiler, guatr açısından özellikle risk altındadırlar.

  Hamilelik ve Ergenlik Dönemi

  Hamilelik ya da buluğ çağ dediğimiz ergenlik döneminde, hormon seviyelerindeki değişiklikler tiroid bezini etkileyebilir ve bu durum guatrın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

  Lityum

  Özellikle depresyon ya da bipolar bozukluklar gibi psikolojik sorunların tedavisinde kullanılan ve lityum tuzu içeren ilaçlar, tiroid bezinin işleyişini etkileyebilir. Bu ilaçları reçete etmeden önce doktorun tiroidle ilgili kontrolleri yapması beklenir.

  Enfeksiyon

  Bir takım bakteri, parazit ve mantarlar nedeniyle görülen enfeksiyonların tiroid bezinde ağrı ve şişme yaparak, guatra yol açtığı bilinmektedir.

  Aşırı İyot Alımı

  Yetersiz olduğunda nasıl sorunlara yol açıyorsa, vücutta fazla iyot birikmesi de tiroid bezini etkiler ve guatra neden olur. Sürekli iyot yönünden zengin yiyeceklerle beslenmek, guatrı tetikleyebilir. Ülkemizde bu konuda en çok karalahana suçlanır ama bu besinle ilgili henüz bir görüş birliğine varıldığı söylenemez. Karalahananın ancak ve ancak, aylar boyunca ve her gün kilolarca tüketilmesi halinde guatra yol açabileceğini söyleyen doktorlar kadar, Karadeniz bölgesinde guatr hastalığına sık rastlanmasını, karalahana ve ceviz tüketiminin yoğunluğuna bağlayan doktorlar da var. Bu durumda en sağlıklısı, hiçbir besinde aşırıya kaçmamak ve dengeli beslenmek olabilir.

  Radyasyona Maruz Kalmak

  Radyasyona maruz kalmanın guatra yol açtığı durumlar olabilir. Kanser tedavisinde başvurulan radyoterapi örneğinde olduğu gibi, kimi hastalıkların tedavisi sırasında radyasyon kullanılır ve boyun bölgesine uygulandığında guatra neden olma ihtimali vardır.
   
Guatrın başlıca sebepleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başlıca düşük nedenleri nelerdir?

  Başlıca düşük nedenleri nelerdir?

  RAHİM travmaları, daha önceden yapılmış çeşitli rahim ameliyatları, rahimden miyom alınması, rahim yırtıkları, çok doğum yapmak, yaşlı kadın gebelikleri, iskelet sistemi bozuklukları, bazı kan hastalıkları, kalp yetmezliği, damar hastalıkları, tüberküloz, böbrek hastalıkları, kromozomal bozukluklar kanser, frengi, anne ya da babanın zekâ geriliği gibi durumlarda düşük olabilir Bazı hastalıklar...
 2. Kabızlık hastalığının Başlıca nedenleri nelerdir melekler

  Kabızlık hastalığının Başlıca nedenleri nelerdir melekler

  Kendimi bildim bileli kabızlık çekiyorum. Bunun nedenlerini mutlaka bulmam lazım doktor vs de hikaye şunu kullan bunu kullan elma ayva tüketin yok efendim çayı fazla içmeyin şu ilacı kullanın gibi durumlarla bana dönmelerinden artık bıktım usandım. Bu hastalıkla savaşan benim gibi bıkan ve hastalıktan kurtulan meleklerime sormak istiyorum. Kabızlığın başlıca nedenleri nelerdir arkadaşlarım....
 3. Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir yazın lütfen

  Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir yazın lütfen

  Merhaba arkadaşlar hepinize iyi bir gün diliyor ve sorumu soruyorum Küresel Isınmanın Başlıca Sebepleri Ve Sonuçları nelerdir bu konuda bilginiz var mı?
 4. Guatr düşüğe sebep olurmu ?

  Guatr düşüğe sebep olurmu ?

  guatr nedir,guatr hastalığı gebeliği engellermi,guatr hastalığı düşüğe neden olurmu,guatr hastalığı ve gebelik hakkında bilgiler Guatr, vücutta pek çok sistemi etkileyen bir rahatsızlıktır. Etkilenen sistemlerden birisi de yumurtalıklardan yumurta gelişimidir. Yumurta gelişimindeki düzensizlikler adet kanamalarında düzensizlikler ile kendini gösterir. Bu durum gebe kalmayı...
 5. Erkekte başlıca kısırlık sebepleri

  Erkekte başlıca kısırlık sebepleri

  erkek kısırlığı nedir,erkek kısırlığının nedenleri,erkek kısırlığının tedavisi ,erkek kısırlığı hakkında genel bilgiler Kısırlık (infertilite) sorunu saptanan çiftlerin yarısında kadında, diğer yarısında erkekte problem saptanmaktadır. Çiftlerin yaklaşık %15 kısmında her iki kişide de bir problem saptanmamaktadır. Erkekte kısırlığa sebep olan durumların bir kısmı sperm sayı, şekil ve...

Sayfayı Paylaş