1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Gül fidesi nasıl dikilir?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Güllerin dikim zamanı hava şartlarına bağlı olarak Mayıs ortasından Nisan ortası/sonuna kadardır. Güllere yeterli havayı ve ışığı sağlayacak bir yer seçin; en ideali günde birkaç saat güneş ışığı alan bir yerdir. Ancak seçilen yer, gülleri hastalıktan ya da haşerelerden korumak için çok sıcak, çok soğuk ya da çok nemli olmamalıdır. Bulutlu bir gün, gül dikimi için idealdir. Bahçe düzenlemede kullanabileceğiniz çeşitli gül fidanı türleri bulunur. Düşünüldüğünün aksine gül fidanı, dayanıklı, bakımı kolay, uzun ömürlü ve aylarca çiçek verdiği için ekonomik bir bitkidir. Herkes gül fidanı büyütebilir, yeter ki fidanın dikileceği çevreye en uygun tür seçilsin. Fidan çeşitleri hakkında verdiğimiz bilgiler sayesinde ihtiyacınıza en uygun fidanı seçebilirsiniz. Her projeye uygun bir gül türü mevcuttur.

  < Konu Resmi..>
  Bodur çiçekli çitler için (40 ila 80 cm boyunda) küçük çiçekli demetler halinde açan ve yayılan peyzaj güllerini tercih edin.
  Büyük çiçekli çitler için (80 ila 120 cm boyunda) büyük çiçekli çalı güllerini tercih edin.
  Duvar veya kameriye kaplamak için (Boyu 2 metreyi aşar) tırmanıcı gülleri seçin.
  Saksıya dikim için (Balkon veya teraslar için) saksısı en az 40cm derinliğinde olmak koşuluyla, gül fidanları saksıya dikilebilir.
  Ayrı dikim için “Baston Gülleri” tercih edin. Bunlar normal boy, mini boy veya sarkık dallı olmak üzere çeşitlere ayrılır.Fidan seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta, güllerin, genel türler ve sertifikalı türler olarak ikiye ayrıldığıdır. Sertifikalı türler etikette yer alan ?, işaretinden ayırt edilebilir. Daha orijinal olan sertifikalı güller, genel türlere göre daha çeşitli renk ve koku seçeneği sunarlar. Yeni üretilen güllerin hepsi sertifikalıdır.

  Yedi veren gülleri, normal çiçeklenme mevsiminden sonra da çiçek açmaya devam ederler. Yaygın olarak satılan bu türler, bazı genel türler ve eski kökler dışında, mayıs ayından don zamanına kadar çiçek verirler.

  Fidanların sunum şekli mevsime göre değişiklik gösterir.

  Ekim’den Mart’a kadar bulunabilen “dikime hazır fidanlar” kökleri torf toprağına sarılı şekilde satılır. Bunlar 3 şekilde olabilir:
  1) Fide Lotları: Naylon poşete sarılmış olarak satılır.
  2) Genel Türler: Küçük plastik kaplarda satılır.
  3) Sertifikalı Türler: 2 litrelik saksılarda satılır.

  Nisan’dan Ekim’e kadar bulunabilen “yapraklı fidanlar” yapraklı veya çiçekli olarak satılmak üzere yetiştirilirler. Bu tip fidanlar köklendirilmiş olduğundan dikimi kolaydır.

  Not: Tercihen güneş alan veya -bazı türler için- hafif gölgelik bir yer seçin. Güller, her tip toprağa uyum sağlayabilirler. Eğer eski bir gülün yerine dikim yapıyorsanız, yeni fidanın tutması için 40 ile 50 cm derinliğe kadar olan toprağı tamamen değiştirin.

  Gül Fidanı Dikimi

  1) Dikim yapacağınız yerde, eni, boyu ve derinliği 30 ile 40 cm olan bir çukur açın. Kökler, çukura rahatça sığmalıdır.
  2) Hazırladığınız gül fidanı toprağı ve mineral gübre karışımını çukurun dibine yerleştirin.
  3) Dikime hazır fidanların (çıplak köklü) kök uçları ve dalları budanmalıdır. Köklerin 1/3ü, dalların ise 20cm’den fazlası budanmalıdır.
  4) Dikime hazır fidanların köklerini, taze gübre, killi toprak ve sudan oluşan bulamaca batırın. Bu işlem, fidanın tutmasını kolaylaştıracaktır. Yapraklı fidanları, kök toprağının ıslanması ve köklerin uyanması için suda bekletin.
  5) Fidanı, aşı noktası hafif olarak toprak içinde kalacak şekilde yerleştirin.
  6) Köklerin tutmasını kolaylaştırmak için toprağı bastırarak sıkıştırın ve bol su verin.
  7) İlkbaharda, yabani otların büyümesini önlemek için fidanın dibine, 5cm kalınlığında, çam ağacı kabuğundan bir örtü oluşturun.
  8) Sonbaharda, dona karşı korumak için fidanın dibine toprak sürün. Fidanın dibinde ve aşı noktasını örten, yaklaşık 15 cm yüksekliğinde bir toprak yığını oluşturun. Bu yığın, don mevsiminin sonunda kaldırılmalıdır.
  Bilmekte yarar var:
  Gül türlerinin çoğu kokuludur. Gülleri, güneşli bir yere ve hakim rüzgar yönüne göre dikerek, kokularından daha çok istifade edebilirsiniz.

  Fidanların Dikim Aralıkları

  Demetler halinde açan güller 30 – 35 cm
  Büyük çiçekler açan güller 40 – 45 cm
  Peyzaj gülü 50 -100 cm
  Tırmanızı güller ise 1 ila 2 metre aralıklarla dikilmelidir.
   
 2. demirzeyno

  demirzeyno Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2014
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  3
  çok faydalı bilgiler
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Gül fidesi nasıl dikilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gül Nasıl Dikilir ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

  Gül Nasıl Dikilir ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

  gül bakımı gül dikimi nasıl yapılır Sevgili melekler, özellikle kadınların en çok sevdiği çiçek olma özelliği taşıyan gül bakımı bu yazımızın konusu. Adına pek çok şarkılar ve şiirler yazılan, atasözlerinde sıkça kullanılan gül dikimi nasıl yapılır, bakımında nelere dikkat edilmedilir, tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz... Gül bitkisi dikilmeden önce gerekli hazırlığın dikkatle...
 2. Bahçeye salatalık nasıl dikilir?

  Bahçeye salatalık nasıl dikilir?

  Hıyar, diğer adıyla salatalık, tırmanarak büyümeyi seven bir sebzedir. Uzun çubuklara sarılmasına imkan vererek ya da ağaç dallarına ince kumaş parçalarıyla bağlayarak yetiştirirseniz şekilleri daha düzgün olur. ÇABUK OLGUNLAŞIR Böceklerden pek etkilenmezler. Toprağa değmedikleri için çürüme sorunu da yaşanmaz. Çok çabuk olgunlaşan, bakıma fazla ihtiyacı olmayan bir sebzedir. Sıcak ayları...
 3. Biber fidesi nasıl dikilir?

  Biber fidesi nasıl dikilir?

  Biberin pek çok çeşidi vardır. Sivri biber, çarliston, dolmalık, kırmızı biber, acı biber…Biber diğer iki türe göre toprak özelliği yönünden daha seçicidir. Ağır killi ve su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar uygun değildir. Toprağın su tutma kapasitesi iyi ve çabuk ısınabilir özellikte olmalıdır.Her üç sebze türünün yetiştiriciliğinde; tarla sonbaharda derince sürülür ve ilkbahara...
 4. Patlıcan fidesi dikimi nasıl olmalıdır?

  Patlıcan fidesi dikimi nasıl olmalıdır?

  Patlıcan sıcak iklim sebzesidir. Güneşli havaları çok sever. Sıcaklık 0 derecenin altına düşünce ölür.Toprak isteği: Seçici olmamakla beraber başarılı olarak yetiştirilebilmesi için organik maddece zengin tınlı-killi yapıdaki topraklarda daha iyi sonuç verir. Patlıcan yetiştiriciliğinde çok ağır killi ve çok hafif karakterli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprak PH sının 5.5-6.5 değerleri...
 5. Bahçeye fasulye nasıl dikilir?

  Bahçeye fasulye nasıl dikilir?

  Fasulye, baklagiller familyasından besin değeri çok yüksek bir sebzedir. Tek yıllık bir bitkidir. Toprağa tohum ekilerek yetiştirilir. Ilıman iklimi sever. Aşırı sıcak havalardan hoşlanmaz. Düşük ısılarda zarar görür ve ürün verimliliği çok düşer. TOHUMLARI EKİN Nisan ve Mayıs ayları fasulye ekimi yapmak için doğru zamandır. Fasulye tohumlarını havanın iyi olduğu bir günde ekin, çünkü...

Sayfayı Paylaş