Gül fidesi nasıl dikilir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gül fidesi nasıl dikilir?
Güllerin dikim zamanı hava şartlarına bağlı olarak Mayıs ortasından Nisan ortası/sonuna kadardır. Güllere yeterli havayı ve ışığı sağlayacak bir yer seçin; en ideali günde birkaç saat güneş ışığı alan bir yerdir. Ancak seçilen yer, gülleri hastalıktan ya da haşerelerden korumak için çok sıcak, çok soğuk ya da çok nemli olmamalıdır. Bulutlu bir gün, gül dikimi için idealdir.
Bahçe düzenlemede kullanabileceğiniz çeşitli gül fidanı türleri bulunur. Düşünüldüğünün aksine gül fidanı, dayanıklı, bakımı kolay, uzun ömürlü ve aylarca çiçek verdiği için ekonomik bir bitkidir. Herkes gül fidanı büyütebilir, yeter ki fidanın dikileceği çevreye en uygun tür seçilsin. Fidan çeşitleri hakkında verdiğimiz bilgiler sayesinde ihtiyacınıza en uygun fidanı seçebilirsiniz. Her projeye uygun bir gül türü mevcuttur.

g.jpg
Bodur çiçekli çitler için (40 ila 80 cm boyunda) küçük çiçekli demetler halinde açan ve yayılan peyzaj güllerini tercih edin.
Büyük çiçekli çitler için (80 ila 120 cm boyunda) büyük çiçekli çalı güllerini tercih edin.
Duvar veya kameriye kaplamak için (Boyu 2 metreyi aşar) tırmanıcı gülleri seçin.
Saksıya dikim için (Balkon veya teraslar için) saksısı en az 40cm derinliğinde olmak koşuluyla, gül fidanları saksıya dikilebilir.
Ayrı dikim için “Baston Gülleri” tercih edin. Bunlar normal boy, mini boy veya sarkık dallı olmak üzere çeşitlere ayrılır.Fidan seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta, güllerin, genel türler ve sertifikalı türler olarak ikiye ayrıldığıdır. Sertifikalı türler etikette yer alan ?, işaretinden ayırt edilebilir. Daha orijinal olan sertifikalı güller, genel türlere göre daha çeşitli renk ve koku seçeneği sunarlar. Yeni üretilen güllerin hepsi sertifikalıdır.

Yedi veren gülleri, normal çiçeklenme mevsiminden sonra da çiçek açmaya devam ederler. Yaygın olarak satılan bu türler, bazı genel türler ve eski kökler dışında, mayıs ayından don zamanına kadar çiçek verirler.

Fidanların sunum şekli mevsime göre değişiklik gösterir.

Ekim’den Mart’a kadar bulunabilen “dikime hazır fidanlar” kökleri torf toprağına sarılı şekilde satılır. Bunlar 3 şekilde olabilir:
1) Fide Lotları: Naylon poşete sarılmış olarak satılır.
2) Genel Türler: Küçük plastik kaplarda satılır.
3) Sertifikalı Türler: 2 litrelik saksılarda satılır.

Nisan’dan Ekim’e kadar bulunabilen “yapraklı fidanlar” yapraklı veya çiçekli olarak satılmak üzere yetiştirilirler. Bu tip fidanlar köklendirilmiş olduğundan dikimi kolaydır.

Not: Tercihen güneş alan veya -bazı türler için- hafif gölgelik bir yer seçin. Güller, her tip toprağa uyum sağlayabilirler. Eğer eski bir gülün yerine dikim yapıyorsanız, yeni fidanın tutması için 40 ile 50 cm derinliğe kadar olan toprağı tamamen değiştirin.

Gül Fidanı Dikimi

1) Dikim yapacağınız yerde, eni, boyu ve derinliği 30 ile 40 cm olan bir çukur açın. Kökler, çukura rahatça sığmalıdır.
2) Hazırladığınız gül fidanı toprağı ve mineral gübre karışımını çukurun dibine yerleştirin.
3) Dikime hazır fidanların (çıplak köklü) kök uçları ve dalları budanmalıdır. Köklerin 1/3ü, dalların ise 20cm’den fazlası budanmalıdır.
4) Dikime hazır fidanların köklerini, taze gübre, killi toprak ve sudan oluşan bulamaca batırın. Bu işlem, fidanın tutmasını kolaylaştıracaktır. Yapraklı fidanları, kök toprağının ıslanması ve köklerin uyanması için suda bekletin.
5) Fidanı, aşı noktası hafif olarak toprak içinde kalacak şekilde yerleştirin.
6) Köklerin tutmasını kolaylaştırmak için toprağı bastırarak sıkıştırın ve bol su verin.
7) İlkbaharda, yabani otların büyümesini önlemek için fidanın dibine, 5cm kalınlığında, çam ağacı kabuğundan bir örtü oluşturun.
8) Sonbaharda, dona karşı korumak için fidanın dibine toprak sürün. Fidanın dibinde ve aşı noktasını örten, yaklaşık 15 cm yüksekliğinde bir toprak yığını oluşturun. Bu yığın, don mevsiminin sonunda kaldırılmalıdır.
Bilmekte yarar var:
Gül türlerinin çoğu kokuludur. Gülleri, güneşli bir yere ve hakim rüzgar yönüne göre dikerek, kokularından daha çok istifade edebilirsiniz.

Fidanların Dikim Aralıkları

Demetler halinde açan güller 30 – 35 cm
Büyük çiçekler açan güller 40 – 45 cm
Peyzaj gülü 50 -100 cm
Tırmanızı güller ise 1 ila 2 metre aralıklarla dikilmelidir.
 

Benzer İçerikler

$ul€
Cevaplar
0
Görüntüleme
16K
$ul€
$ul€
Beyazca
Cevaplar
2
Görüntüleme
6K
Beyazca
Beyazca
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
demirzeyno
D
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst