Güldünya'nın şarkısı da yasak...

M

Misafir

Forum Okuru
Güldünya'nın şarkısı da yasak...
Rockçı Aylin Aslım’ın erkek kardeşleri tarafından vurularak töre cinayetine kurban giden Güldünya’nın dramını anlattığı şarkısı, TRT engeline takıldı.

Geçen yıl, kuzeninin kocasından bebeği olan 22 yaşındaki Güldünya Tören’i yol ortasında vuran iki erkek kardeş, ölmediğini görünce kaldırıldığı hastanede kurşun yağdırmış, olay kamuoyunca büyük infiale neden olmuştu. Aylin Aslım, töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören’in dramından son derece etkilendi ve son albümü ‘Gülyabani’ye bu dramı anlatan ‘Güldünya’ adlı şarkıyı okudu.

Şarkı, TRT Televizyonları ve radyolarında yasaklandı. Geçen günlerde TRT’nin bir radyo programına çağrılan Aylin Aslım, parçanın çalınamadığını öğrenince şoke oldu. Bu karara çok sinirlendiğini belirten genç rock’çı, tepkisini şöyle dile getirdi:

‘Denetimden geçmediği gerekçesiyle bu parçayı çalamadıklarını söylediler. Abuk subuk, düzeysiz, ucuz bir sürü şarkı yayınlanıyor, ama bu şarkı yayınlanmıyor. İnanılacak gibi değil. Benim için çok önemli bir şarkı bu. Doğu’daki turnelerimde bu şarkıya çok fazla ilgi var. İnsanların ne kadar acı çektiğini gözlerimle gördüm. Benim şarkım olmasının dışında, bu hikaye gerçek bir hikaye. Ben şarkımda bir insanın boş yere öldürülmesinden bahsediyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım.’

İŞTE AYLİN ASLIM’IN YASAKLANAN GÜLDÜNYA ŞARKISININ SÖZLERİ

Canım abim vurma beni

bu dünyadan alma beni

dökülür mü kardeş kanı

bir karında yatmadık mı

bir anadan doğmadık mı

bir memeden doymadık mı

binbir yarayla tek bir kurşunla gitti Güldünya

kim farkında kimin umurunda

yandı bir dünya

seni gönderene söyle

köydeki büyük meclise söyle