Güler Ökten kimdir

M

Misafir

Forum Okuru
Güler Ökten kimdir
güler ökten kimdir, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, hakkında bilgiler, filmleri, dizileriUsta tiyatrocu ve usta oyuncu Güler Ökten, sayısız filmde, sayısız dizide ve sayısız tiyatro oyunlarında rol alan başarılı bir isim.


Sevgili Melek'ler, usta oyuncu hakkında merak ettiğiniz herşey burada!
Konservatuar mezunu olan oyuncu, 1960 yılında tiyatroya başladı.

İlk filmini 1947'de çocuk oyuncu olarak çekti.

Yıllardır tiyatro, sinema ve televizyonda bir çok yapımda rol aldı.

Ödülleri:

Avni Dilligil En İyi Oyuncu ödülü(tiyatro)

1 Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü

1 Ankara Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü

1 Orhan Arıburnu En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü

2 Sinema Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü


Televizyon dizilerinin müdavimleri onu yıllarca süren Bizimkiler dizisindeki doktor Türkan olarak ya da bu dizinin tatil versiyonu olan Yazlıkçılar'daki asil kadın Güzide rolüyle hatırlıyor belki. Ekranda görülen yüzler daha çok akılda kalsa da isimler pek öyle kolay hatırda tutulamıyor. Yıllarca emek verdiği sinemada çok önemli rollerde seyirci karşısına çıksa da, bazılarımızın adını duyduğunda kimdi diye düşünmeye başladığı Güler Ökten için de geçerli bu. Pek çok sinema seyircisinin hayranlıkla izlediği bir oyuncu Güler Ökten. İncelikli, derin rollerin oyuncusu.
Sinemanın büyülü gezegenine henüz altı yaşındayken adım atar Güler Ökten. Belki de daha okuma-yazma bile bilmeden oynadığı ilk filmden bellidir büyüyünce ne olacağı. Konservatuvar eğitiminin ardından 1960 yılında tiyatroya başlar. İzleyen yıllarda, sahnede başarıyla sürdürdüğü oyunculuğunu beyazperdeye de taşıyacak ve yardımcı rollerin aranan oyuncularından biri olacaktır.
1973 yılında, Selim İleri'nin senaryosundan Zeki Ökten'in filme çektiği Bir Demet Menekşe'deki Candan rolüyle sinemaya adım atar; ilk filmindeki gibi çocuk oyuncu değil, sinemaya yıllarını vermeye hazır bir 'oyun' sevdalısıdır artık. Yine Selim İleri'nin senaryosunu yazdığı, Feyzi Tuna'nın yönettiği Seninle Son Defa (1978) ve aynı yıl Zeki Ökten ve Yılmaz Güney'in birlikte yönettiği unutulmaz film Sürü (1978) gelir sonra. Ali Özgentürk'ün At (1982) filminde 'kırmızı çantalı kadın'ı, yönetmenin 1985 tarihli Bekçi'sinde ise bekçi Murtaza'nın karısını oynar. Karakter oyuncusu olarak sinemaya emek veren Güler Ökten, Orhan Kemal'in romanından uyarlanan bu filmde Müjdat Gezen'le birlikte başroldedir. Aynı yıl Atıf Yılmaz'ın unutulmaz filmi Asiye Nasıl Kurtulur, 1987'de de Başar Sabuncu'nun yönettiği Asılacak Kadın ve Tunç Başaran'ın Biri ve Diğerleri adlı filmlerinde rol alır.
Zeki Demirkubuz'un C Blok'u (1993), Çağan Irmak'ın ilk uzun metrajlısı Bana Şans Dile (2001), Zeki Ökten'in Gülüm'ü (2002), Ali Özgentürk'ün Kalbin Zamanı adlı filmi (2004) ve Cem Başeskioğlu'nun Sen Ne Dilersen'i (2005), Güler Ökten'in oynadığı filmlerden bazılarıdır.

Tiyatro, sinema ve... TV
Kariyeri boyunca 50'ye yakın filmde görünen Güler Ökten'in, tiyatro sahnesinde başlayıp beyazperdede devam eden yolculuğunun bir durağı da televizyon olur. Ökten, dizilerin de aranan oyuncusudur. 1998'de, Okan Uysaler'in TRT için çektiği Geçmiş Bahar Mimozaları, neredeyse bütün oyuncularının tiyatrodan seçildiği, dönemin en uzun soluklu aile dizisi Bizimkiler'i, sonraki yıllarda Baba Evi, Günaydın İstanbul Kardeş, Sultan Makamı gibi diziler izler.
Karakter oyuncusu olarak yer aldığı filmlerde oyunculuğuyla göz dolduran Güler Ökten'in Altın Portakal'dan (1982), Ankara Film Festivali'nden (1997 ve 1999), Orhan Arıburnu ödüllerinden ve Sinema Eleştirmenleri Derneği'nden en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülleri var.
Güler Ökten, 10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde, 1985'te Gülüşan adlı filmde birlikte çalıştığı yönetmen Bilge Olgaç'ın adına düzenlenen Başarı Ödülleri'nden birini alacak. Üstelik, festivalin açılış gecesinde Onur Ödülü alacak olan, Asiye Nasıl Kurtulur, Afife Jale gibi filmlerdeki rol arkadaşı Müjde Ar'la aynı sahneyi paylaşacak. Açılış töreninin yapılacağı Devlet Opera ve Balesi sahnesi Güler Ökten'i, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'nin diğer sahipleri Nevin Akkaya ve Samiye Hün'le de buluşturacak..


Güler Ökten'in oyunculuğu

Birkaç haftadır 'Yaprak Dökümü' dizisini izliyorum... Daha doğrusu Fikret'in kaynanası rolündeki Güler Ökten'i izlemek için elim hemen kumandaya gidiyor ve diziyi buluyor. Malum o kadar çok dizi ve o kadar çok oyuncu var ki -tam bir kuru kalabalık- birinin sizi kendisine çekmesi için bir farkının olması gerekiyor. Ökten de böyle işte. Muhteşem oyunculuğu küçücük bir rolü devleştiriyor, o kimliği kanlı canlı kılıyor, size sahici hissi veriyor. Bence botoks düşkünü olan bütün oyuncuların bu muhteşem oyuncuya dikkat etmesi gerekir. İyi oyunculuk böyle bir şeydir; her şeyi gerçek gibi hissettirir. Yaşınızı yansıtan gerçek yüz çizgilerinizle öyle rol oynarsınız ki, onun gerçekliği izleyici olarak sizi sinirden oturduğunuz koltuktan zıplatabilir. Bu sabah bir arkadaşımla konuşurken, o da aynı yorumda bulundu; "Vallahi kalkıp o kadını elimin tersiyle duvara yapıştırasım geliyor" dedi... Bence Güler Ökten, 'Yaprak Dökümü'ndeki kötü kayınvalide rolünde Aliye dizisinin İkbal hanımını (Ayten Uncuoğlu) geride bıraktı...
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
779
Misafir
M
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
TİTAN
T
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Üst