1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  güneş doğarken uyumak hamilelikte çok uyumak zararlımıdır yemekten sonra uyumanın zararları

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi.
  Prof.Dr. Süleyman Türk, gün ışığının ilk saatlerinde uyumanın sağlık açısından çok zararlı olduğunu, kalp krizlerinin bu saatte uyuyanlarda uyumayanlara göre daha fazla görüldüğünü vurguladı. Gün batımında uyumanın da zararlı olduğunu vurgulayan Tük, "Bu saatte uyumak kalp hızı değişkenliğini ve özellikle zihinsel fonksiyonları olumsuz etkilemektedir” dedi.
  Özellikle sabah kalkıldığında kendisini dinlenmiş hissetmeyen, baş ağrısı ile uyanan veya yataktan kalkmakta zorluk çekenlerin uyku ile ilgili sorunları olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Türk, bu kişilerin mutlaka uyku uzmanlarından yardım istemelerini önerdi.
  UYKUSUZLUK VERİMİ DÜŞÜRÜYOR
  Uyku bozukluğunun başta beden sağlığı olmak üzere psikolojik sağlık ve zihinsel sağlığı da olumsuz etkileyerek insanların verimliliğini düşürdüğünü kaydeden Prof.Dr. Türk, şöyle devam etti:
  “Uykusuzluğun depresyon, obezite (şişmanlık) ve şeker hastalığına da yol açtığı gösterilmiştir. Uyku sırasında başta kalp ve böbrek olmak üzere tüm organlarda yenilenmenin olduğu ve uykuya yapılan müdahalenin organlarımızda meydana gelen bu yenilenmeyi engelleyerek hasara yol açtığı tespit edilmiştir. Özellikle işleri gereği uyku düzeni olmayan okyanus ötesi uçan pilotların, ağır vasıta, kamyon ve otobüs sürücüleri ile gece vardiyasında çalışanların kalp ve böbrek hastalıklarına daha fazla yakalanmaları da uyku bozukluğunun sağlımızı ne kadar olumsuz etkilediğini gösteren sonuçlardır.”

  SAĞLIKI YAŞAM İÇİN DÜZENLİ UYKU ŞART Yetişkinlerin yaşam kalitesini olumlu olarak etkilememesi için günde 6- 8 saatlik düzenli uykuya ihtiyaçları olduğunu belirten Prof.Dr. Süleyman Türk, “Akşam yemeğinin geç yenilmesi, yine akşam saatlerinde fazla miktarda çay, kahve ve alkol tüketilmesi uyku kalitesini olumsuz etkileyerek depresyon ve anksiyeteye sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır” dedi.
  Çocuklarda büyüme hormonunun uyku sırasında zirveye ulaştığını belirten Prof.Dr. Türk, çocukların sağlıklı büyümeleri için düzenli uyku alışkanlığı edinmelerinin büyük öneme sahip olduğunu belirtti.
  ÖĞLE ŞEKERLEMESİ ŞİFA HAZİNESİ
  Prof. Dr. Süleyman Türk, gece uykusu yanında batı toplumlarda ‘siesta’ olarak adlandırılan düzenli 30- 60 dakikalık öğle uykusunun sağlık açısından çok olumlu etkilere sahip olduğunun yapılan çalışmalarda belirlendiğini belirtti. Prof.Dr. Türk, “Yunanistan'da siestanın insan sağlığı ve verimli çalışmaya olumlu etkileri sebebi ile mesai saatleri değiştirilmiştir. Siesta uygulaması ayrıca öğle sıcağında güneş ışınının zararlı etkilerinden insanları korumayı da amaçlamaktadır” diye konuştu.
  KORTİZON SEVİYESİ 'PİK' YAPIYOR!
  Prof. Dr. Süleyman Türk, gün ışığının ilk saatlerinde uyumanın sağlık açısından çok zararlı olduğunu, kalp krizlerinin bu saatte uyuyanlarda uyumayanlara göre daha fazla görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Türk, şöyle konuştu:
  “Bu zaman diliminde bazal kortizon seviyesi ‘pik' yapmaktadır. Gün ışığının ilk saatlerinde uykuda olmak sağlık açısından büyük risk taşımaktadır. Bu durumun aksine olarak gün ışığının ilk saatlerinde uyanık olmanın beden sağlığına olumlu etkilerinin yanı sıra özellikle öğrenciler açısından çok önemli olan zihinsel verimliliğin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Gün batımında uyumak da insan sağlığı açısından çok zararlıdır. Bu saatte uyumak kalp hızı değişkenliğini ve özellikle zihinsel fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.”
  Prof.Dr. Süleyman Türk, yaşam kalitesini yüksek tutmak için için beden, ruh sağlığı ile ve sosyal ilişkileri doğrudan etkileyen uyku kalitesinin sağlık açısından büyük öneme sahip olduğunu bildirirken, “Kaliteli hayat kaliteli uyku ile mümkündür” diye konuştu.
  Prof. Dr. Süleyman Türk, hastanelerde tedavi amacı ile yoğun bakım ünitelerinde yatan veya birden fazla hastanın aynı odada yatması nedeni ile hastaların uykularının sekteye uğramasının hastaların tedavisini olumsuz etkileyebileceği ileri süren çalışmalar olduğunu belirtti. Uyku kalitesini ve ritmini olumsuz etkileyen her türlü sebebin kalp ve böbrekte ciddi hasara yol açtığının laboratuar ortamında ‘hamster' isimli deney hayvanlarında da gösterildiğini vurgulayan Prof. Dr. Süleyman Türk, bu çalışmanın sonuçlarını gösteren makalenin ‘The American Journal of Physiology- Regulatory, Integrative and Comparative Physiology' isimli derginde yayınlanacağını belirtti.
  alıntı
  Timeturk


   
Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gün Doğmadan Neler Doğar

  Gün Doğmadan Neler Doğar

  Hiçbir zaman ne oldum deme, ne olacağını düşün.Hayatın acıları uzak olsun..Öykümüzün konusu bir arkadaş ortamında tanışarak güzel bir beraberlikleri olmasına rağmen evlilikleri kariyer,okul meselesine takılmış bir azmin, başarının nasıl yakalanacağını anlatıyor.Ayla ve Yusuf arkadaş ortamında tanışmış ve aşkın büyüsüne kapılmışlardı….. Ayla okuyor, güzel, alımlı ve etkileyici bir güzelliği...
 2. Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

  Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

  Sevgili melekler, Yaz tatiliniz,havuz keyfiniz kabusa dönmesin istiyorsanız önerilerimize kulak verin.... Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda, özellikle mantarın çok kolay bulaşabildiği belirtildi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava...
 3. Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

  Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

  Bazı meleklerimiz ikiz olsa yada üçüz olsa ne iyi olur derler bende öyle düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar.Bir tane olsun sağlıklı olsun diyorum artık:)Çoğul gebelik felç ve ölüm riskini arttırıyormuş meleklerim..Şimdi neymiş nasılmış diye merak ediyorsanız gelin okuyalım.. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay,üçüzlerde 17...
 4. Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

  Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

  astımın nedenleri, çocuklarda astıma neden olan etkenler, calpol astım yapıyormu Bende bir anne olarak bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. Yıllardır çocuklarım için kullandığım calpol ile ilgili haber açıkcası beni epey bir tedirgin etti... Çocuklarımızn hastalıklara karşı iyi olması adına kullandığımız ve doktorlarında en çok reçeteye yazdığı ilaçların başında gelen calpol meğer astıma neden...
 5. Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor

  Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor

  Şeker neden zararlı,şekerin kansere etkisi,şeker kullanımı kanser yapar mı,şeker kanseri tetikliyor mu,şekerin kanserle bağlantısı,şeker kanseri tetikliyor,şekerli ürünler kanser yapar mı, Glisemik endeksi yüksek gıdalar, sağlığımız için risk oluşturuyor Vücudumuzda sindirilmiş şekerin aldığı biçim olan glikozun fazlası, sağlığımız açısından risk oluşturur. Şeker, beyaz un içeren glisemik...

Sayfayı Paylaş