1. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Günah keçisi nerden geldi ???

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

  günah keçisi çıktımı
  ............

  GÜNAH KEÇİSİ

  ...............
  Günah keçisi aslında Yahudilerin eskiden her yıl günahlarını yükledikleri inancıyla çöle,vahşi tabiata saldıkları veya çöle götürülmek üzere başıboş bıraktıkları,tüm toplumun günahlarını sırtında taşıyan keçiye verilen addır.

  "Günah keçisi"deyimi ,iyi gitmeyen her türlü işten sorumlu tutulan,başkalarının cezasını ve sorumluluğunu çeken kişi anlamında kullanılır.Deyimin kökeni Yahudiliğin inanış ve tarihinde vardır ama olayın gelişimi İncilde anlatılır.

  Bu anlatıma göre yıllık günah çıkarma merasimlerinin bitinde,en yüksek seviyedeki Musevi din adamı Allaha adamak üzere iki keçi seçer.Bunlardan biri kesilerek Allaha kurban edilecek diğeride İsrail halkının tüm günahlarını üzerine yüklenerek çöle salınacaktır.İki hayvan için bir kura düzenlenir.

  Kesilecek kurban edilmek üzere ismi çıkan keçiyi din adamı Aaron keserek kurban eder.Sonra ellerini ikinci keçinin başına koyarak İsrail halkının ozamana kadar yaptığı bütün haksızlıkları,kötülükleri,itaatsizlikleri ve haddini bilmezlikleri,yani akla gelebilecek her türlü günahı keçiye geçirir.Bu keçi sırtında toplumun tüm günahları,insanları arkasında günahsız bırakarak çöle doğru gider ve gözden kaybolur.Bu gelenek yüzyıllar boyu tekrar edilir..

  Bu keçi başlangıçta"kurtulan keçi" veya"kaçan keçi"olarak anılırken sonradan ismi"günah keçisi"ne dönüşür.

   
 2. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Cevap: Günah keçisi nerden geldi ???
  hıc anlamazdım bunu ama suan bılgılendım..emegıne saglık
   
Günah keçisi nerden geldi ??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emel Müftüoğlu - Gel Günaha Girelim

  Emel Müftüoğlu - Gel Günaha Girelim

  Unutulmuyor deme sakın unutanlar var Gönlüme gül verme sakın koparanlar var Gönlüme dert dert oluyor Gönül bunu farketmiyor Sen bilmezsin can yakıyor Herkes bunu hep yapıyor E ben ne edeyim tutuşmayan geceyi Sönmeyen sabahı Ben istemem ki mükemmmeli Severim dibine kadar belayı Gelgünaha girelim yanalım gitsin İnceldiği yerden kopsun Yarim sorgusuz sualsiz asma Bu infazda sen de...
 2. Kop Gel Günahlarından..

  Kop Gel Günahlarından..

  SÖNDÜ İÇİMİN ATEŞİ BİTTİ, BIKTIM YALANLARINDAN... Nasıl da deliler gibi sevmiştim seni... Kimbilir acemiliğimdendi belki bilemem ama çok sevdiğimdi bildiğim tek gerçek... Görünüşte sen de çok seviyordun beni ama sonradan anladım ki görünüşteymiş işte... Anlamam geç olsa da sonunda anladım. Evet ben de bıktım şimdi senden, içimde sana ait ne varsa al da git, bırakma bir kırıntı dahi......
 3. zuhahaa kelimesi nerden geldi?

  zuhahaa kelimesi nerden geldi?

  msn ve heryerde görmeye duymaya alıştığımız zuhaha sözcüğünün nerden geldiğini araştırmaya başlayan Oxford University, uzun araştırmalar sonucu akıl almaz sonuçlar elde etti.. ZUHAHA nın bir kabile olduğunu!!!.....Ve tabi PUHAHA nın !!! M.Ö 70 yılında; dünyanın çeşitli bölgelerinde hüküm süren bu iki kabile aynı anda yıkıldı....ne zaman kuruldukları ise bilinmiyor... Oxford University...
 4. nerden geldim=)

  nerden geldim=)

  Öncelikle mrb lar herkese.Ben Mersinden Tugba Mercan=) 17 daha dogrusu 18 yaşındayım.Bu siteyi rastgele bir yazı ararken buldum.Ortamı konuşmaları bir süre misafir olarak takip etdim ve çok hoşuma gitti.Gerçekten samimi sıcak bir ortam oldugunu gördüm. beni de aranıza alırsanız eger bende sizlerle olmak isterim.. saygılarımla=)

Sayfayı Paylaş