1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  Günde bir bardak vişne suyu

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte vişne suyu hamilelikte vişne gebelikte suyu yemek Günde bir bardak vişne suyu vücudun günlük antioksidan ihtiyacını karşılamaya yetiyor...

  Yakut kırmızı rengi ile reçelini yemeğe alıştığımız vişne* içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde* birçok hastalığa karşı koruma kalkanı yerine geçiyor. İçeriğinde bulunan ve meyveye kırmızı rengini veren “antosiyanin” ise vişneye hücre yenileme yani antioksidan özelliğini kazandırıyor. Günde bir bardak vişne suyu tüketimi ile vücut günlük antioksidan ihtiyacını karşılıyor.

  Kalp ve damar hastalıklarından kansere hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan vişne* kas ağrılarının hafifletilmesi* hafıza gelişimi ve kilo dengeleme gibi konularda da etkin rol oynuyor. Hemen her iklim koşulunda yetişebilen vişne meyvesi* Türkiye’nin her bölgesinde yetiştiriliyor. Dünyanın ikinci büyük vişne üreticisi koltuğuna yerleşen Türkiye’de* dünya vişne üretiminin % 16sı gerçekleştiriliyor.

  Canlı kırmızı rengi ve tatlı ekşi tadından dolayı* yıllar boyu özellikle reçel ve turta yapımında kullanılan ve daha çok suyu ile karşımıza çıkan vişne* içeriğinde bulunan doğal bileşikler sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görüyor.
  Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne meyvesinde bulunan A ve C vitamini ile sodyum* potasyum* kalsiyum ve fosfor mineralleri* özellikle ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah.

  Yakut kırmızısı vişnenin “ekşi” artıları saymakla bitmiyor…
  Ferahlatıcı etkisi yüksek bir meyve olan vişnenin şeker oranı kirazdan düşük olduğu için daha az kalori içeriyor. Diareyi kesmesi ve idrar söktürücü özellikleri* mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra* vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasında etkin rol oynuyor.

  Sindirim sisteminin dengeli ve düzenli fonksiyonu için önemli bir meyve olan vişne ile ilgili yapılan ön araştırmalar gösteriyor ki; vişnedeki “antosiyanin”ler* kolon kanseri riskini de önemli ölçüde azaltıyor.

  Kırmızının Gücü: “Vişneye can alıcı kırmızısını veren ‘Antosiyanin’ neye yarıyor?”
  Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde* çiçeklerde* morumsu yapraklı ağaçlarda bulunan renk verici bir madde olan antosiyanin* içinde bulunduğu meyvede çok güçlü bir antioksidan yani hücre yaşlanmasını önleyici bir etki yaratıyor. Antosiyanin yardımıyla sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyan vişne böylelikle* anti-aging özelliği de taşıyor ve kanser ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Antosiyanin oranının yükseldiği koyu renkli olan vişnelerde* aynı zamanda daha fazla miktarda minerale rastlanıyor.

  Japon beslenme uzmanları tarafından* Tsuda Üniversitesi’nde 2003 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre* hipoinsülinemi ve hipoglisemiye yol açabilen yüksek yağ içeren besinlerin verdiği söz konusu zararlar* antosiyanin sayesinde dengelenebiliyor.

  Diğer bir deyişle* şeker düzeyi düşük olan vişne* kilo kontrolünde önemli bir görev üstleniyor. Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar* antosiyanin maddesinin kolesterolün* kan şekerinin düşürülmesi ve karaciğerde daha az yağ birikimi konusunda çok etkili olduğunu ortaya çıkarıyor. Vişne ise* antosiyanin açısından en zengin meyveler arasında yer alıyor.


   
Günde bir bardak vişne suyu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeytan elinde bir bardak su.

  Şeytan elinde bir bardak su.

  ŞEYTAN ve ELİNDE BİR BARDAK SU Allah dostlarından Ebû Zekeriyya hasta döşeğinde ölümle pençeleşiyordu. Yakın dostlarından biri kendisen “Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resûlullah! (Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.)” sözlerini telkin etmek istedi. Bir etti, iki etti, üç etti. Ebu Zekerriya her defasında söylemeyi reddediyordu. Bu durum karşısında yakın dostu Ebu...
 2. öfkeLendiğinizde biR baRdak su için...!

  öfkeLendiğinizde biR baRdak su için...!

  Uzmanlar, insanın öfkelendiğinde kanın beyne akmasının, beyin damarlarındaki basıncı arttırdığını, bu durumda kandaki zehir oranının en üst seviyeye ulaşırken kandaki oksijen oranının da düşerek beyin hücrelerinin yaşlanmasına yol açtığını belirtti. BİR BARDAK SU İÇİN Öfkenin vücuttaki katekolamin adlı maddenin salgılanmasına neden olduğuna işaret eden uzmanlar, "Bu madde merkezi...
 3. Günde 1 Bardak Vişne Suyu Hastalığı Önlüyor!

  Günde 1 Bardak Vişne Suyu Hastalığı Önlüyor!

  hamilelikte vişne suyu gebelikte vişne suyu Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar da ortaya çıkıyor. Bu hastalıklardan korunmak adına özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Meyve suyunu sağlık açısından önemli kılan özelliklerinin başında antioksidan kapasite geliyor. Vişne suyunun bu anlamda tam bir antioksidan deposu olduğu yapılan...
 4. Günde Kaç Bardak Su İçiyorsunuz?

  Günde Kaç Bardak Su İçiyorsunuz?

  3 litre su kaç bardak 3 lt su kaç bardak 12 litre Sevgili Melekler vücudun ihtiyaç duyduğu suya hayatınızda ne kadar yer veriyorsunuz? Şimdi, düşünün. Günde kaç bardak su içiyorsunuz? Bir? İki? Üç? Daha fazla? Uzmanlar sağlıklı yaşam için yetişkin insanların günde 2 litre su içmeleri gerektiğini önemle vurguluyor. Hem vücut hem de cilt sağlığınız için günde 2 litre su içmeyi alışkanlık...
 5. Günde Bir Bardak Portakal Suyu İçin!

  Günde Bir Bardak Portakal Suyu İçin!

  portakal suyunun faydaları, portakalın faydaları, meyve sularının faydaları Kış aylarının C vitamini deposu portakal, meyve olarak yenldiği gibi suyundanda faydalanılan bir ürün... Portakal suyunu ailece mutfağınızdan eksik etmemenizi tavsiye eden uzmanlar günde mutlaka bir bardak da olsa mutlaka portakal suyunu içmenizi öneriyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkesinin yanısıra...

Sayfayı Paylaş