1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Gündelik Hayatımızın Tarihi

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Kim demiş tarih kitapları hep önemli olayları anlatmalı diye :)
  < Konu Resmi..>


  Bir tabak meyve veya bisküvi alıp bu kitabı karıştırmaya başladığınızda, tabağınızın, Çin’den Amerika’ya uzanan bir coğrafyayla, Eski Mısır’dan ‘24 nisan Ekonomik Kararları’na uzanan bir tarihi serüvenin sonucunda dolmuş olduğunu göreceksiniz. Yanında tercih ettiğiniz içeceğin hangi yüzyılda hangi toplumsal statüyü yansıttığını, Türkiye’ye ne zaman girdiğini, ne zaman aristokrat, burjuva, liberal, sosyalist alışkanlığı olarak görüldüğünü, ne zaman kadın, erkek, yuppi, snoplara özgü bulunduğunu zevkle okuyacaksınız.
  Günlük yaşantımızı dolduran birçok maddi manevi kültür öğesinin tarihi, ya çok bildik görülmeleri veya çok yeni oluşları nedeniyle tarih kitapları, ansiklopedi ve sözlüklerde pek az ya da hiç yer almamaktadır. Bu öğeleri bu kitapta, tarihsel kökenleri ve anlam alanları, karşılaştırmalı etimolojileriyle birlikte şu başlıklar altında bulacaksınız:
  İnançlar, Büyüler-Gelenekler-Takvim-Görgü Kuralları-Mutfakta-Ev ve Çevresi-Banyoda-Giyim Kuşam-Süslenme-Sağlık-Yeme İçme-Çocukluk-Cinsellik-Mahallede-İşyerinde-Devlet ve Millet- Oyun, Eğlence ve Spor-Keyiften Hobiye.


  Kitabın içinden

  HAMBURGER Hamburg işçilerinin yemeği dilimlenmiş sığır eti 1880’lerde Alman göçmenlerle Amerika’ya taşındı ve burada Hamburger adını aldı. Ne zaman sandviç biçiminde satılmaya başlandığı bilinmemekteyse de, 1904 St. Louis Dünya Fuarı’nda bugünkü biçimiyle satışa sunuldu, McDonald’s dünya zinciriyle yayıldı. Türkiye’de tost ve sandviç diye iki tür bilinirken, yavaş yavaş yaygınlaşan hamburger, fast-food zincirlerinin ülkeye girmesiyle aktüel oldu. 1998’de Moskova’da gösterilere konu olan McDonald’s açılışı o yıl ODTU’de de protesto edilmişti. Pekin’de ise her şey Parti’nin kontrolünde gerçekleştiğinden sorun oluşturmadı. Sonra Burger King, Wendy’s, vb. geldi.
  Hamburger rekabetinin artmasıyla çocuklara yönelik ‘promosyon’lar kadar, ayran satışı ve Türk tipi köfteyle hamburger yapımı da dikkat çekici bir konu.
  (Sayfa 317)
  Kitap Künyesi
  Yazar: Kudret EMİROĞLU
  Yayınevi: Dost Kitabevi
  Sayfa Sayısı: 611
  Türü: Kültür Tarihi
  ISBN: 975845766-7   
Gündelik Hayatımızın Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayatınızın Amacı Doğum Tarihinizde Gizli

  Hayatınızın Amacı Doğum Tarihinizde Gizli

  melek enerjileri "Hayat -Amacı Sistemi bir insanın doğum tarihini kullanarak, üç ya da dört sayıdan (sıfırdan dokuz kadar tam sayıların üç ya da dört tanesinden) oluşan doğum sayısını belirler; sonra bu doğum sayısını, o kişinin hayat amacı hakkında anlamlı bilgiye dönüştürür. (Dan Millman'ın "Hayatınızın Amacı" adlı kitabından derleyen: Asuman Tümer) "Eğer hangi limana...
 2. Hayatınızdaki en önemli tarih?

  Hayatınızdaki en önemli tarih?

  Evet sevgili melekler gün geçtikçe yeni oyunlarımızı siz oyun severlere sunuyoruz.İşte yepyeni bir oyun daha.Hayatınızın en önemli tarihi??? Bakalım en önemli tarihiniz hangisi ve neymiş???:D Eee tabiki yarışmayı başlatan ben başlıyorum:D 26 ARALIK 2006 oğllum doğdu :amigo:
 3. gündelik ve rahat...

  gündelik ve rahat...

  tesettürlü melişlerimize günlük giyebilcekleri rahat kıyafetler...hem şık hem rahat...bizlerinde asıl istediğimiz bu değil mi zaten...
 4. hayatın son kullanma tarihi varmı?

  hayatın son kullanma tarihi varmı?

  Hepimizin yaşadıklarımıza dair pişmanlıkları vardır. İtiraf ettiğimizde çok geç kaldığımız. "Keşke" dediğimizde, "keşke" demenin bile vaktinin geçtiği zamanlarımız. Bir anlık öfkeyle söylenen sözlerimiz. Başkalarına danışarak aldığımız kararlar, bunun neticesinde yanlışlıklarımız vardır. Daha sonra hata yapıldığı bilindiği halde, geriye dönemediğimiz için sancılarımız....
 5. Gündelik Elbiseler

  Gündelik Elbiseler

  gündelik elbiseler

Sayfayı Paylaş