Güneş: 500 bin Nataşa’yı The Economist’ten aldım özre gerek görmüyorum

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Güneş: 500 bin Nataşa’yı The Economist’ten aldım özre gerek görmüyorum
Rus hayat kadınlarıyla fuhuş sonucu Türkiye’den yurtdışına 600 milyon dolar döviz çıktığını hesaplayarak Turizm Bakanı ile turizmcilerin tepkisini çeken Prof. Dr. Hurşit Güneş, "Ben 500 bin Rus hayat kadını rakamını İngiliz The Economist dergisinden aldım. Fuhuşla cinsel özgürlüğü karıştırmayın. Fuhuşu mu savunuyorsunuz? Yanlış bir şey söylemedim" dedi.

RUS hayat kadınlarıyla fuhuş sonucu Türkiye’den yurtdışına her yıl 600 milyon dolar döviz çıktığını hesaplayarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay dahil turizmcilerin tepkisini çeken Prof. Dr. Hurşit Güneş, bakanın ’özür dilesin’ çağrısına olumsuz yanıt verdi. 500 bin Rus hayat kadını rakamını İngiltere’nin ve dünyanın saygın ekonomi dergisi The Economist’ten aldığını belirten Hurşit Güneş "Rusya’nın nüfusu 500 bin mi? Buna bütün Rus halkı neden alınsın? Fuhuşla cinsel özgürlüğü karıştırmayın. Fuhuşu mu savunuyorsunuz? Yanlış bir şey söylemedim. Özür dilememi gerektiren bir durum yok. Ülkemi, ülkemin insanlarının sağlığını, ekonomisini ve aile yapısını koruyan inanç ve görüşlerimi değiştirmem" dedi.

Ahlaksızlık mı savunuluyor

Turizm Bakanı’nın bir kaç otelcinin dolduruşuna gelerek böyle bir açıklama yaptığını belirten Güneş, "Fuhuş ahlaksızlıktır. Cinsel özgürlük başka, fuhuş başka bir şey. Ben fuhuşla ilgili bir açıklama yaptım. Bakan ahlaksızlığa göz yummamalı, ahlaksızlığı savunması doğru olmaz. Bunu yanlışlıkla söylüyorsa üzücü. Eğer bakan bilerek söylüyorsa, ben de ona istifa etsin diyebilirim" diye konuştu. Güneş, Turizm Bakanı’na turizmle ilgilenmesini önerdi. Bazı insanların ahlaksızlığının bir milleti bağlamadığını dile getiren Güneş "Kimse Rus halkının tümünü suçlamadı. Çarpıtma yapılmasın lütfen. Economist bu araştırmayı yayımladı diye Ruslar İngiltere’ye gitmekten vazgeçti mi" dedi.

Politically incorrect değil

"Bunu dile getirmek politically incorrect (politik olarak yanlış) değil mi" sorumuza Hurşit Güneş şu yanıtı verdi: "Veriler The Economist dergisinden. Neden politically incorrect olsun? Bu aşırı Türk duyarlılığı sadece. Başbakan ya da bir bakan çıkıp ’Rus kadınları hayat kadınıdır’ derse, bu olmaz. Yanlıştır. Rusya’nın nüfusu 500 bin değil ki! Benim hesabım bu rakam üzerinden. Şimdi biri çıkıp ’Türkiye’de hırsız var’ derse, hepimiz buna alınacak mıyız? Türkiye’de hırsız yok mu? Bu Türkiye’deki herkes hırsız demekle bir mi? Ben bir gerçeği söyledim. Böyle bir nüfus var ve bunların adı Nataşa’ya çıkmış. Bunlardan Rus halkının tümüne bir olumsuzluk çıkmaz ama Türkiye’de böyle bir ekonomi var. Benim mesajım Türkiye’de yaygın bir şekilde fuhuş olduğu ve bu yolla yurtdışına döviz gittiğiydi. Bir bilim adamı, iktisatçı toplumsal bir sorunu dile getirdi. Çarpıtırsanız sorunlar çıkar. Bu gerçekler tartışılmalı."

Öğrenci karşısına fuhuş polemiği yapmış hoca olarak çıkmak istemem

HÜRRİYET Gazetesi’nde çıkan haberlerden sonra çok sayıda e-posta ve tepki aldığını anlatan Hurşit Güneş, "Bir iki tanesi ’Benim eşim de Rus. Alındım’ diye sitem ediyordu ama çoğunluğu olumlu yazılardı. Ancak bu hoş bir polemik değil. Bunu teknik zeminde tutmak gerekir. Ben iktisat profesörüyüm. Öğrencilerim var. Fuhuş üzerine günlerce süren polemik yapmış bir hoca olarak çıkmak istemem" diyerek tartışmaların bitmesi gerektiğini belirtti.

Ayda 50 milyon dolar gittiğini iddia ediyor

MARMARA Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hurşit Güneş, Erzurum’da yapılan "Küresel dalgalanmalar gölgesinde ekonomik beklentiler’ panelinde, Rusya’da 500 bin hayat kadını olduğunu, bunların yüzde 10’unun Türkiye’de bulunduğunu bildirmişti. Fuhuş yapan her kadının, Rusya’ya ayda 1000 dolar gönderdiğini dikkate alan Güneş, şu hesabı yapmıştı: "Ayda 50 milyon dolar, yılda 600 milyon dolar yapıyor. 600 milyon dolar ne parası ödüyoruz dışarıya? O... parası yolluyoruz."
hurriyet.com

Geri