Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Güneş alerjisinin sebepleri nelerdir ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Güneş ışığına çıkıldığında deri üzerinde güneş gören yerlerde kaşıntılı kızarıklıkların oluşmasına “güneş alerjisi” adı verilir. Bu alerji bazı kişilerde kalıtımsal olabilirken, bazı kişilerde kullanılan bazı ilaçlar veya çevresel etkenlere de bağlı olabilir. Hafif vakalar tedavi gerektirmeyebilir, ancak şiddetli güneş alerjisi olanlar, ilaç tedavisine alınmalı ve güneşe çıkmadan önce gerekli tedbirleri almadan sokağa çıkmamalıdır.

  Güneşe maruziyet sonrası dakikalar ile saatler arasında değişen sürelerde olmak üzere, deri üzerinde görülen bulgular şunlardır:

  gunes alerjisi

  Kızarıklık,
  Kaşıntı,
  Ağrı,
  Küçük kabarıklıklar,
  Geniş kabarıklıklar,
  Kabuklanma ve kanamalar,
  Ürtiker adı verilen kızarık lezyonlar.  Güneş alerjisinin sebepleri tam olarak bilinmemektedir Ancak bazı faktörlerin alerji riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu risk faktiörleri aşağıda sıralanmaıştır:

  Güneşe çıkmadan önce cilde sürülen bir madde: Çeşitli parfüm, dezenfektan ve hatta güneş koruyucuları içinde bulunan bazı kimyasal maddeler bile kullanım sonrası güneşe çıkıldığında alerjiye sebep olabilir.

  İlaçlar: Bazı ilaçlar alındıktan sonra güneşin etkisiyle deride yanıklar daha çabuk oluşabilir. Bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler bile buna sebep olabilir.

  Cilt rahatsızlıkları: Bazı cilt rahatsızlığı olanlar güneşe çıktıklarında alerjik reaksiyonlar olabilir. Atopik dermatit başta olmak üzere dermatitler en sık sebeplerdir.
  < Konu Resmi..>


  Kalıtım: Anne-baba veya ikiz kardeşinde güneş alerjisi olanların riski daha fazladır.

  Doktorunuzun bilmek isteyeceği konular nelerdir ?

  Hafif belirtilerin olduğu güneş alerjileri aile hekiminiz tarafından belirlenerek tedavi edilebilir. Bazen daha ağır durumlarda aile hekiminiz bir cildiye uzmanına (dermatolog) görünmenizi isteyebilir.

  Doktorunuz ile görüşmeye gitmeden önce bazı konuları not etmeniz teşhis ve tedavi açısından fayda sağlayacaktır. Bu konular şöyle özetlenebilir:  Belirtiler güneşe çıktıktan ne kadar zaman sonra başladı ?
  Tespit ettiğiniz belirtiler nelerdi ?
  Belirtilerde düzelme mi, yoksa artış mı oldu mu ?
  Daha önceden benzer belirtiler meydana geldi mi ?
  Devamlı kullandığınız bir ilaç var mı ?
  Belirtiler vücudunuzun nerelerinde meydana geldi ?
  Son günlerde cildinize sürdüğünüz farklı bir madde var mı ?
  Ailenizde güneşe alerjisi olan kimse var mı ?
  Belirtiler sadece direk güneş ışığı ile mi meydana geliyor ?
  Camın arkasından gelen güneş de aynı belirtilere sebep oluyor mu ?
  Belirtiler kaşıntılı mı yoksa ağrılı mı ?


  Yukarıda sorulan sorulara doğru cevapların verilmesi teşhisini ve tedavinin doğru yapılmasını sağlar. Bu yüzden bu tip soruların cevaplarını not etmeniz doktorla konuşurken bazılarını unutmanızı engelleyecektir.

  Teşhiste faydalanılabilecek testler nelerdir ?

  Cildin incelenmesi ve doktorunuzun sorularına verdiğiniz cevaplar genellikle güneş alerjisi tanısını koymaya yetecektir. Ancak bazı durumlarda aşağısdaki testlerin de yardımı olabilir:

  Ultraviyole ışık testi: Özel bir lambanın yardımıyla elde edilen farklı dalga boylarındaki ultraviyole ışığa cildinizin verdiği reaksiyonu görmek amacıyla uygulanan bir testtir.

  Işık yama testi (Photopatch test): Güneş alerjisine sebep olabilecek cilde kozmetik olarak sürülen bir takım maddeler sırtınıza alerjik yama testlerinde olduğu gibi uygulanır. Bir süre sonra özel bir lambanın ürettiği ışığa maruz bırakılan ciltte farklı maddelere göre alerjik reaksiyon olup olmadığına bakılır. Böylece hangi kozmetik ürün sürülüp güneşe çıkıldığında alerji meydana geldiği anlaşılabilir.

  Güneş alerjisi nasıl tedavi edilir ?

  Hafif olgular birkaç gün güneşten sakınılması durumunda kendiliğinden düzelebilir.  Kortizonlu kremler deri üzerindeki belirtileri ortadan kaldırabilir. Daha şiddetli durumlarda kortizonlu haplar da kısa süreli kullanım için reçete edilebilir. Bazı tip güneş alerjilerinde genellikle sıtma tedavisinde kullanılan “hidroksiklorokin” belirtilerin azalmasını sağlayabilir.

  Güneş alerjisinin tedavisinde kullanılacak ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Başkasına iyi gelen bir ilaç, sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden, yakınmalarınız için mutlaka doktorunuza başvurunuz ve onun önerdiği ilaçları kullanınız.
   
Güneş alerjisinin sebepleri nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bahar Alerjisine Karşı Ne Yapmalı

  Bahar Alerjisine Karşı Ne Yapmalı

  polenlere karşı korunma bahar,alerji,sağlık,çocuk sağlığı,alerji için bilgiler,tedavisi,kadın sağlığı,bahar hastalıkları,alerjiden korunmanın yolları. İlkbaharın gelişi ile kimileri mevsimin güzelliğini doyasıya yaşarken; bahar ayları kimileri için de eziyete dönüşüyor. Bahar alerjileri bu aylarda yaşam kalitesini en aza indirgeyebiliyor ancak basit önlemlerle mevsimin tadını...
 2. bebeklerde alerji nelerden oluşur?

  bebeklerde alerji nelerden oluşur?

  Alerji yapan yiyecekler Alerji testleri[ IMG]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/alerji-27.jpg Merhaba kızlar Bebeklerde alerji çok görünen durumlardan biri ve ayrıcada çok uğraştırıcı bir durum Avrupa Birliği’nin Almanya’da yaptırdığı araştırmalar sonucu, alerji vakalarının yüzde 30’unun parfüm maddelerinden kaynaklandığı saptandı. Araştırmaya göre alerji yapma riski yüksek olarak...
 3. alerjiye neler sebep olur

  alerjiye neler sebep olur

  Özellikle sabahları feci şekilde hapşırıyorum, alerji olduğu belli ama neye alerjim var anlayamadım.Alerjiye neler sebep olur yazabilirmisiniz belki kaçırdığım birşeyler var..:S
 4. Bebeklerde Meydana Gelen Alerjilerin Sebepleri

  Bebeklerde Meydana Gelen Alerjilerin Sebepleri

  Bu konu; bebeklerde alerji nedenleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, alerji pek çok şekillerde olabilir. Çünkü her bünyenin farklı şeylere alerjisi ve farklı vücut tepkileri vardır. Kimisi kaşınır, kimisi kızarır, kimisinin cildi pul pul dökülür. Üstelik bilinenin aksine alerjiler sadece bahar aylarında da görülmez. Üstelik büyük küçük demeden alerjiler herkesi tehdit...
 5. Gıda Alerjisine Sebep Olan Gıdalar

  Gıda Alerjisine Sebep Olan Gıdalar

  Gıda alerjisi olan kişilerin, farkında olmadan ya da bilmeyerek tükettiği gıdalar rahatsız edici seviyede sağlık sorunlarına yol açıyor. Gıda alerjisi olanlarda, vücut gıda içerisindeki proteine tepki gösterir. Bu tepki; vücutta şişliklere, ciltte kaşıntı ve döküntülere sebebiyet verebilir. Peki hangi yiyecek hangi alerjiye yol açar? Gıda Alerjisi Nasıl Başlar Tetikleyici bir gıda yediğinizde...

Sayfayı Paylaş