Güneşte ısınan suyun hükmü NEDİR (İslama Göre )

F

Forum okuru

Forum Okuru
Güneşte ısınan suyun hükmü NEDİR (İslama Göre )
Güneş enerjisi ile ısıtılan suyla açıkta kalan veya bir kapta güneşle ısınan su arasında fark var mıdır. Ve bunlarla abdest almak caiz midir?
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Demir tunç Ve bakır gibi madeni kaplarda Ve sıcak memleketlerde güneş enerjisi ile ısıtılan suyla abdest almak Ve gusletmek mekruhtur. Çünkü Hz. Aişe bir gün Peygamber Efendimizin için güneşte su ısıttı. Bunun üzerine Hz. Peygamber: Ey Humeyra ( Hz. Aişenin lakabıdır) öyle yapma. Çünkü o alaca hastalığına sebebiyet verir. Buyurdu.
Fıkıh alimleri bu hususta Şöyle diyorlar. Madeni bir kapta sıcak bir memlekette güneş enerjisiyle su ısıtılırsa güneşin etkisiyle o kaptan küçükçe parçalar kopup suya karışır. Kullanıldığı zaman vücutta mesameleri kapatır ve vücut hava alamaz bir hale gelir. Böylece vücudun her tarafında dolaşan Kan kirlenip bozulur ve hastalık meydana gelir. Fakat su altın, gümüş, ağaç, cam ve topraktan yapılmış Çanak gibi kaplarda veya göl Ve havuzda veyahut sıcak olmayan bir memlekette güneş enerjisi ile ısıtılırsa onu abdest ve gusülde kullanmakta bir sakınca olmadığı gibi modelini kaplarda ve sıcak memleketlerde güneşte ısıtılan suyun abdest ve gusül de değil, çamaşır yıkamak gibi şeylerde kullanılmasında da bir beis yoktur. Güneş enerjisi ile ısıtılan suyun , İçinde bulunduğu kabın kapalı veya açık olması arasında fark yoktur. Her ikisi de mekruhtur. Yalnız kabın ağzı açık olursa keraheti daha şiddetlidir.
 
Üst