Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Günlük kalori ihtiyacı hesaplama

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı ne kadardır Günlük kalori ihtiyacı hesaplama


  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda günlük kalori ihtiyacımız kaç öğreniyoruz yani insanların günlük alması gereken kaloriyi hesaplıyoruz Melek'lerim:)

  < Konu Resmi..>


  Günün önemli bölümünü evde veya büroda oturarak geçiren kadınlara yaşlarına göre 1650-1850 kalori yeterliyken, ağır iş yapan kadınlar günde 2600-2850 kalori almak zorundadır. İnsanın enerji gereksinimi yaşam şekliyle yakından ilgilidir. Büyüme sırasında, bebek ve çocukların enerji gereksinimleri büyüklerden daha fazladır. İlk yaşta vücut ağırlığının kilogramı (kg) başına 100 kalori alınması gerekirken, 7-9 yaşında bu 69-78 kalori düzeyine düşer. Yetişkinlikte ise, hafif işler yapan bir kadının kg’ı başına harcaması gereken enerji düzeyi 30-33 kaloridir.

  İnsanların zayıf veya şişman olmalarının nedeni; alınan ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir. Zayıflık ve şişmanlık enerji dengesizliği sonuç ortaya çıkabilmektedir. İnsan harcadığı kadar enerji alırsa, vücut ağırlığını dengede tutar. Alınan enerji harcanan enerjiden çok olursa, fazladan tüketilen besin öğeleri yağa dönüşerek vücutta birikir ve şişmanlık oluşur. Alınan enerji harcanandan az olursa, vücutta biriken yağ harcanır ve zayıflık oluşur. Enerji ihtiyacı, kişinin boyu, vücut ağırlığı, yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre hesaplanmalıdır.

  Sporcularda ise antrenmanlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı daha fazla enerji harcandığı, hem de kas yapımı için enerji gerekli olduğundan alınması gereken kalori miktarı artmaktadır. Burada önemli olan protein ağırlıklı beslenme yapılarak, gereksiz yağlanma veya kilo veriminin yanın da kaslarında kaybolmasına neden olmamaktır. Antrenman öncesi alınan kalori miktarının diğer öğünlere göre biraz daha artırılmasına dikkat edilmelidir.


   
Günlük kalori ihtiyacı hesaplama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kaç KAloriye ihtiyacınız var

  Kaç KAloriye ihtiyacınız var

  Hemen hepimiz kilomuzu korumanın aldığımız enerji ile tükettiğimiz enerji arasındaki dengeye bağlı olduğunu biliriz. Aldığımız enerji tükettiğimizden fazla ise kilomuz artar, az ise kilomuz azalır. Peki mevcut kilomuzu korumamız için gerekli enerjini kaç kalori olduğunu nasıl hesaplayabiliriz? Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen üç temel faktör vardır: Bazal metabolizma hızımız, aktivite...
 2. Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Saptanır?

  Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Saptanır?

  kiloya göre kalori ihtiyacı Kişilerin günlük kalori ihtiyacı konusunda, A.B.D., ingiltere ve Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa hazırladıkla*rı bir form’Ül vardır. Kuşkusuz, yukarıda açıklamaya ça*lıştığımız etkileyici faktörlerden dolayı bu formül ile elde edilecek kalori sayısı ortalama bir sayıdır. Bu formül ideal kiloya göredir ve belirli bir sayı ile çarpılarak gerekli kalori miktarı...
 3. Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

  Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

  kalori ihtiyacı, hesaplama, kalori hesaplayıcı, kalori cetveli, ne kadar kalori almalıyım, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, BURAYA tıklayarak günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz..
 4. Günlük C Vitamini İhtiyacı

  Günlük C Vitamini İhtiyacı

  Günlük C Vitamini İhtiyacı ne kadardır: Günlük C Vitamini İhtiyacı için ne kadar c vitamini tüketmeliyiz?
 5. İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

  İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

  İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı kaçtır? Arkadaşalr merhaba size sorum İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı kaçtır bilen var mı?

Sayfayı Paylaş