Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Günlük saç bakımı

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  günlük saç bakımı, önerileri ve dahası burada arkadaşlar.


  [​IMG]
  Saç sağlığınız ve saç güzelliğiniz için sizlere, bu yazımızda günlük saç bakım önerilerini sunuyoruz Melek'ler:)

  Saçın sağlık, kuvvet ve güzelliği öncelikle saçın sinir kuvvetine ve saça parlaklık veren kafa derisinin salgıladığı sebumun dolaşımına bağlıdır. Güzellik; saçın rengiyle ilgili bir mesele değildir. Eğer saçlarınızın hoş bir parlaklığı varsa, zengin bir parıltısı varsa, saçlarınız kalın ve uzunsa saçların pigmentasyonuna bakmadan güzel olduğu söylenebilir. Saçlarınızın bakımlı olması güzelliğinize ayrı bir albeni katacaktır. Saçlarının bakımlı olmasına özen gösteren hemen hemen her kadın güzel saçlara sahiptir.


  Eğer saçlarınızda buklelerini konusunda kuşkunuz varsa, düz taramaktan ziyade etrafından taramanız onu ortaya çıkaracaktır. Eğer saçlarınız dökülüyorsa korkmayın. Saçların dökülmesi normal bir olaydır. Yeniden büyüyen saçların dökülen saçlara eşit olduğunu görmelisiniz.

  Saç renginizle aynı olan bir saç bağı kullanın ancak çok küçük olmasın. Saçlarınızı fırçalamadan önce parmaklarınızla saçlarınızdaki karışıklık ve düğümleri nazikçe düzeltin. 3 haftalık veya aylık şampuan kullanımı iyi bir kuraldır. Eğer saçlarınızı çok fazla yıkıyorsanız, saç telleriniz kurur, kırılganlaşır ve rengi değişir.

  Saçlar asla paketlenmişçesine şekillendirilmemelidir. Bu zararlıdır çünkü saçın her bölümü sıklıkla hava almalı ve güneş görmeli. Katran ve yeşil sabun sadece yağlı saçlar içindir.

  Gri saçlar gibi sarı ve ya kırmızı saçlar çeyrek çay kaşığı kadar boraks ile birlikte Castile sabun jölesi ile yıkanabilir. Saçları her zaman tarayın ve saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yapın. Saçların şampuanlanmasından sonraki uygulanan kafa derisine masaj deri gevşemesi ve kan dolaşımı için en uygun zamandır.

  SAÇLI DERİ MASAJI

  Saçların sıcak havayla kurutulmaması gerektiğini unutmayınız, havluyla ya da ellerinizle fazla suyu atarak saçlarınızı doğal kurumasına bırakın ya da soğuk havayla saçlarınızı kurutun. Saç şekillendirmekte kullanılan sıcak hava saçlara zarar verir.

  Saçlı deri masajı saçların büyümesini sağlar ve birçok saç sorununu önler. Sabah ve akşamları birkaç dakikalık parmak ucu masajı bu sorunları önlemek için çok önemli bir yöntemdir. Bir profesyonel tarafından yapılan bir masaj, mor ötesi ışın saçlar için mükemmeldir. Bunlar saçı kuvvetlendirir ve uyarır.

  SAÇ UYARICILAR

  Masaj ilk ve en iyi saç uyarıcıdır. İyi bir saç bakım losyonu kan dolaşımını uyarmasına rağmen, masaj her zaman daha etkilidir. Bu uyarıcıların ortak bir kullanımdan ziyade daha özel amaçlar için yapıldığını hatırlamak gerekir. Nazikçe saç köklerine uygulanan süzülmüş sığır eti iliği saçlar için iyi bir doğal uyarıcıdır (yinede eski moda bir yöntemdir). Ancak taze hava ve saç derinize direk vurmayan güneş ışığı satılan bütün düzenleyicilerden ve uyarıcılardan daha fazlasını yapar. Eğer isterse her bayan saçlarının iyi bir halde olmasını sağlayabilir. Eğer bayanlar saçlarına gündüzleri yeteri kadar özen gösteremiyorlarsa, geceleri mutlaka saç bakımı uygulamalılar.

  SAÇ SORUNLARI

  Bir çok saç sorunu, saçlara gösterilen özenle ve iyi ve sağlıklı bir bakımla önlenebilir. Çeşitli hastalıklar saçı etkiler: ateş saçı kurutur ve yorgun düşmesine sebep olur, frengi ve diğer cinsel hastalıklar saçı zehirler ve ona zarar verir. Bazı cilt hastalıkları da aynı etkilere sahiptir. Genellikle, eğer sağlıklıysanız, genel olarak konuşuyorum, saçlarınızda sağlıklı olacaktır.

  Kepek – Saçlı deriden çözülen sert katmanlardır. Bu katmanlar gözenekleri kapatır, saçın yağ tedariğini azaltır ve terlemeyi önler. Sonra beyazımsı tozuyla saçı örter, saçın rengi değişir ve tonunu kaybeder. Daha sonra kaşınmaya başlar ve düşüşe geçer. Hastalığın ileri durumlarında saçlar düşer ve kaşımanın sonucunda deride yaralar oluşmaya başlar. Sindirim düzensizliği, kandaki zehirli maddeler yada yerel uyarılmalar kepeğe sebep olabilir ve bu durum kolayca yayılabilir.

  Düzensizlikler ilk göründüğü andan itibaren günlük saçlı deri masajı gerçekten çok faydalıdır. Kafa derisine yapılan saç bakımı yağı masajı gerçekten çok iyi gelir ve çoğu zaman tedavi etkisi gösterir. Her zaman kullandığınız şampuanla beraber zeytin yağı kullanarak her gece saçlarınıza yapacağınız masaj saçlarınızın kepekten kurtulmasına yardımcı olacaktır. Genellikle briyantinlerden kaçınılması gerekse de, sülfür bazlı gliserin, gül suyu, lanolin ve sabun yada sülfür kremi yada merhemiyle karıştırılmış briyantin kepeği yok eder.

  Kepek genelde kuru deri sorunu olmasına rağmen birde ‘yağlı kepek’ sorunu var. Haftada bir kez yeşil sabun eriyiğiyle şampuan bu hastalığı tedavi edebilir. Eğer kepeğiniz varsa, düzenli beslenin ve mümkün olduğunca süt ve taze meyve tüketin.

  Mantar hastalığı genellikle ortak kullanılan tarağın, fırçanın ve kesim aletlerinin hediyesi olan bir hastalıktır. Tedavisi; temizleyici merhem uygulamasından önce deriyi kükürt merhemi ile ovmak, biklorit sabunu ile yıkamak yada tentürdiyot ile saçları boyamaktır. Mantar; kellik ile sonuçlanabildiğinden çok tehlikelidir.

  Bitler eğer ihmalkarlığın ve temizlikten yoksun kalmanın dışında etmenlerden dolayı geliyorsa en tiksindirici sıkıntıdır (geceleri yatarken saçlara gaz yağı emdirilerek tedavi edilebilir. Kokunun yayılmasını önlemek için baş bir havlu ile sarılır ve sonrasında antiseptik bir sabun ile saçlar yıkanır). Temas ile bulaşıcı olması bu üç hastalığında potansiyel tehdididir.
   
Günlük saç bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boyalı saçların bakımı

  boyalı saçların bakımı

  Hayatının bir döneminde saçını boyamayan hemen hemen yok gibi... Oysa iş sadece boya yapmakla kalmıyor, sonrasında boyalı saça gerekli özeni göstermek gerekiyor. İşte boyalı saçların bakımıyla ilgili başlıca soruların yanıtları... 1. Boyanırken saç temiz mi yoksa kirli mi olmalı? Saçınızın temiz ya da kirli olması farketmez. Her iki durumda da iyi sonuç alabilirsiniz. Ancak boya yapmadan...
 2. Sac bakimi.

  Sac bakimi.

  Sac bakimi: Bir günde 100 saç teline kadar dökülme normal kabul edilir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 - 10 haftada çıkar. Her bir saç kökünden insan ömrü boyunca 20 kez yeni saç çıkabilir. Sağlıklı Saçlar İçin: - Günlük olarak pahalı olmayan bir Vitamin alın. - Saçınızı fazla taramayın. Sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayın. - Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanın. Keskin...
 3. Saç bakımı için günlük ipuçları

  Saç bakımı için günlük ipuçları

  gaz yağı saç gaz yağının saça faydaları Eğer saçlarınızda buklelerini konusunda kuşkunuz varsa, düz taramaktan ziyade etrafından taramanız onu ortaya çıkaracaktır. Eğer saçlarınız dökülüyorsa korkmayın. Saçların dökülmesi normal bir olaydır. Yeniden büyüyen saçların dökülen saçlara eşit olduğunu görmelisiniz. Saç renginizle aynı olan bir saç bağı kullanın ancak çok küçük olmasın....
 4. Saç Bakımı ?

  Saç Bakımı ?

  Arkadaşlar saç bakımı için önereceğiniz bi ürün ya da yöntem var mı? Son zamanlarda ilgilenemedim saçlarımla ve hiç gidişat iyi değil gibi kendi haline bırakmamalıyım
 5. Saç bakımı

  Saç bakımı

  saç bakımı, saç bakım, saç bakımı nasıl yapılır, saç bakım maskeleri, saç bakım ürünleri, saç bakım yağları, saç bakım kürleri, saç bakımı evde, saç bakım maskesi, Görsel güzellik için oldukça önemli olan saçlarımız, gerek günlük yaşamın stresinden, gerek ise saça uygulanan işlemlerden ötürü sağlığını, güzelliğini kaybeder. Sevgili Melek'ler, bu yazımızda saç bakımına dair bilgiler...

Sayfayı Paylaş