1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Günlük

Konu, 'DEFG Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Günlük:(Buhur / Boswellia / Styrax / Frankincense / Encens /) Tropik bölgelerde yetisen "Sigala (Amber) Agaci"ndan elde edilen yagdir. Sigala yaginin mart ayindan itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapilmaktadir. Bu yag agacin salgi hücrelerinde meydana gelir. Salgi hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadir. Agaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sirasinda salgi hücrelerinin sayisi da artar. Yaralama kepçe gibi biçaklarla yapilmaktadir. Yara yeri 15-20 günde bir derinlestirilmektedir. 3-4 yaralamadan sonra balsam tesekkül eder. Agacin kabuk kismi, odun kismina kadar siyrilmak süretiyle balsam toplanir. Bir kazanda yarim ile bir saat kaynatilir. Böylece kabuklardan ayrilan balsam, dibe çöker, kabuklar suyun üzerinde kalir. Bu kabuklar yabalarla alinarak bir preste sikilir ve akan balsam ile su havuzlarda toplanir. Bir süre dinlendirilince, balsamin bir kismi dipte, bir kismi suyun üstünde olmak üzere toplanarak sudan ayrilir. Kazanin dibinde kalan balsam ile havuzlarda biriken balsam birlestirilir. Kalan yongalar kurutulduktan sonra “buhur” veya “günlük” adi altinda satilmaktadir. Kullanildigi yerler: Nefes darligini giderir. Tütsü olarük kullanilir.

Günlük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Günlük:)

Günlük:)

Kadının Günlüğüne yazdıkları: Bugün üç yıl bitti. Onun karşısına gelinlikle çıktığım günkü kadar mutluyum. Tanrım, onu ne kadar seviyorum. Mükemmel bir erkek,cazibeli, yakışıklı, anlayışlı,sevecen, her şey var. Bugün Cumartesi,bıraktım arkadaşlarıyla eğlensin. En sevdiği yemek olan pastırmalı Kurufasulye ile pilav yapıyorum. Pişti, demleniyor.Banyo yaptım, en sevdiği kıyafeti giydim....
  2. Günlükte çizme

Günlükte çizme

Biliriz ki melişler her önümüze gelen çizmeyi botu ayakkabıyı günlük yaşantımızda kullanamayabiliriz .. bende sizler için şu an moda ve günlükte rahatlıkla kullanabılecegımız cızmeler sectım ki bazı modellerden senınde vardır belki kim bilir? mesela bu modellerimiz çok yaygın bır modeldir. Aynı zamanda hoş bir modeldir. :) yağmur- kar botu diye adlandırılan bu modelimizin renk ve...
  3. Günlük Buluzlar..

Günlük Buluzlar..

Günlükte rahatlıkla kullanabılecegımız kış ayları için bluzlar..Renkleriyle, desenleriyle hatta sadeliğiyle tamda bizim melişlere göre..
  4. Günlük bitkisi

Günlük bitkisi

günlük otu günlük sakızı nasıl kullanılır bitkisi günlük bitkisi, faydaları, nasıl kullanılır, nedir, kullanımı, günlük otu, "Günlük bitkisi diye bir ot da mı varmış?" demeyin. Zira bende yeni duydum, varmış Melek'lerim :) Peki nasıl birşeymiş, ne işe yararmış; buyrun hepbirlikte öğrenelim:) (Kafiyeyi yakaladım yine) :D:D 1-Mide ülseri,gastrit:Günlük öğütülüp balla macum...
  5. Gamselim'in günlüğü...

Gamselim'in günlüğü...

offfffff doldummmm çok doldummmm hemdee bazılarımızın güçsüz olmaya hakkı olamaz ya işte bende onlardanım güçsüz olmaya hakkım yok her zman güçlü olması gereken biriyim ben .... ama bu gece doldumm işte .... bu hayatta yaşadığım hiçbir acıı hiç bir keder o vefasız yarin bana verdiği acı kadar olamaz...hani deriz ya can yandı agrıyor ...ne yazık kii ben bunları diyemiyorum ben canım yok...

Sayfayı Paylaş