1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Günümüzdeki gizli şirkler nelerdir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  1) Biz sizin hangi örnekleri bulduğunuzu bilemediğimiz için aynı şeyleri söylemiş olabiliriz.
  - Bugün en fazla şirk alanı şunlar olabilir:

  a) Mezarlardan vesilelik yönü bırakıp, doğrudan kabrin sahibinden bir şeyler istemek. Yani: “Allah’ım! Şu zat hürmetine benim şu işimi yap!” yerine, “ey filanca zat! Ne olur benim işimi yap!” gibi ifadeler şirke kapı açar.

  b) Bir ibadet yaparken, Allah’ın rızasını insanların da iltifatını kazanmaya çalışmak; riyâkarlık etmek, çok yaygın olan gizli şirklerden biridir.

  c) Hacca gitmeye hevesli olmadığı halde, komşusu gittiği için, ondan daha aşağı kalmamak için hacca gitmek de böyle bir gizli şirktir.

  d) İnsanların gözünde cömert olduğunu kanıtlamak için ziyafetler vermek.

  e) Normalde beş lira vermeyi düşünürken, bazı kimseleri gördüğü için on lira sadaka vermek..

  f) Namazın rükünlerini/kıraat, rüku ve secdelerini, oradaki bazı insanlardan ötürü uzatmak, ağır ağır namaz kıldığını göstermek…

  g) İnsanların görsün diye dudaklarını kıpırdatarak, zikretmek, Kur’an okumak..

  Not: İnsanlar, bazen bütün bu işleri yaparlar fakat hiç de insanların iltifatını nazara almazlar. Örneğin, evde hızlıca namaz kıldığı halde, camide sükun ve huzuru bulduğu, zamanı ve zemini müsait olduğu için daha düzgün namaz kılmak riyakarlık değildir. Fakat, insanların hatırını saydığı oranda ibadete riya ve gizli şirki karıştırmış olur..

  2) Vaaza başlarken, şu hususları sırasıyla takip etmek adettendir.

  - Euzu-Besmele,

  - Hamdele-Salvele okunur. Sonra,

  - Ayet-hadis zikredilir. (Örneğin: “Andolsun! Allah’ın Resûl’ünde sizin için Allah’a ve âhiret gününe kavuşmaya inananlar ve Allah’ı çok zikredenler için en güzel bir örnek vardır” (Ahzab, 33/21), “Şüphesiz sen büyük bir ahlak üzeresin” (Kalem, 68/4) mealindeki ayetler ışığında konu açıklanabilir).

  - Vaazın konusuna uygun olarak bir giriş yapılır. Ardından;

  - İlgili ayet ve hadislerin açıklaması yapılır ve onların ışığında vaaz konusu sürdürülür. (örneğin: onun tevazuu, takvası, şecaati, sahaveti, fetaneti, ailesine karşı saygı ve sevgisi, ümmetine karşı şefkat ve merhametiyle ilgili bazı hadisler zikredilebilir)

  - Tevazzu ile ilgili şu hadis zikredilebilir: “Medine halkından bir cariye (bile) ihtiyaç duyduğu bir konu için Resulullah’ın elinden tutardı (onu yanına alırdı) ve o da elini cariyenin / kadının elinden çekmezdi (kadının istediği yere giderdi); öyle ki kadın onu Medine’nin istediği yerine çeker götürürdü.” (İbn Mace, Zühd, 16)

  Not: Hz. Peygamberin kadının elini tutmadığına dair sahih hadisler vardır. Onun o ifadeler alimler tarafından tevil edilmiştir.

  - Mümkünse konuyla ilgili (hurafe olmayan) güzel bir/ veya birkaç kıssa/canlı örnekler ile konu daha da açıklığa kavuşturulur.

  < Konu Resmi..>


  - Örneğin cömertliği ile ilgili şu hadis zikredilebilir:

  Sehl b. Sa´d anlatıyor: “Bir kadın, dokuduğu kumaşı Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem´e getirip verdi ve: ‘Bunu senin giymen için ellerimle dokudum’ dedi. Hz. Peygamberin böyle bir kumaşa ihtiyacı vardı; onu aldı ve giyinip yanımıza geldi. Elbiseyi Resûl-i Ekrem´in üzerinde gören bir adam, Hz. Peygambere: "Bu ne kadar da güzelmiş! Verseniz de ben giyinsem" dedi.

  Hz. Peygamber: "Peki" dedi. Orada biraz oturduktan sonra evine gitti; kumaşı katlayıp o adama gönderdi. Sahâbîler, kumaşı isteyen o zâta: "Hiç de iyi yapmadın; Resûl-i Ekrem´in bir elbiseye ihtiyacı vardı. Onun kendisinden bir şey isteyeni geri çevirmediğini bile bile kumaşı istedin" dediler.

  O zât şunları söyledi: "Vallahi ben onu giyinmek için değil, kendime kefen yapmak için istedim." Gerçekten de o kumaş bu zâtın kefeni oldu” (bk.Buhârî, Cenâiz 28; Nesâî, Zînet 97; İbni Mâce, Libâs 1)

  Not: Vaazın tesirli olması için:

  a) Tesir etsin diye konuşulmamalıdır.

  b) Konuşmada güzel cümlelerle edebi sanatlara yer verilmelidir.

  c) Kendi konuşmasındaki ifadelere değil, konuya yoğunlaşmalıdır.

  d) Tesiri halk etmek Allah’a aittir, bunu ona bırakmalıdır.

  e) Allah’ı anlatırken, onun huzurunda dururken, İnsanların iltifatını aramamalıdır. Bu tür gösterişler vebaliyle beraber cemaate de ağırlık hissi verir.

  f) Yapmacık ifadelerden mutlaka sakınmalıdır.

  g) Güncel siyasi konulara girmeden günlük canlı örneklere yer verilmelidir.

  Daha bir çok hususu ferasetinize havale ederiz...


   
Günümüzdeki gizli şirkler nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şirk Nedir? Şirk İçeren Sözlere Örnekler

  Şirk Nedir? Şirk İçeren Sözlere Örnekler

  Rabbim bizleri şirke düşmekten korusun arkadaşlarım. Şimdi bakalım şirk ne demekmiş... Dinimizin emri gereğince, hürmet gösterilecek, ta'zîm olunacak şeyleri tahkîr etmek; kötülenecek şeyleri, ta'zîm etmek, hürmek göstermek küfürdür. Meselâ, ü teâlânın evliyâsı, enbiyâsı, âlimleri ve bunların sözleri, fıkh kitapları, fetvâları ta'zîm edilecek, hürmet gösterilecek iken tahkîr edilirse,...
 2. Şirk ne demektir şirke örnekler nelerdir

  Şirk ne demektir şirke örnekler nelerdir

  1=) Şirk ne demektir şirke örnekler nelerdir yardımcı olurmusunuz ?
 3. Şirk-i hafî gizli şirk ne demektir?

  Şirk-i hafî gizli şirk ne demektir?

  Şirk-i hafî gizli şirk ne demektir? Merhaba arkadaşlar Şirk-i hafî gizli şirk ne demektir? Lütfen bana Şirk-i hafî gizli şirk ne demek olduğunu yazın
 4. şirk nedir Gizli Şirk Ne Demektir ?

  şirk nedir Gizli Şirk Ne Demektir ?

  şirk nedir Gizli Şirk Ne Demektir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda şirk nedir diyen misafirimizin konusuna yanıt veriyor ve sizlerle gizli şirk konusunda bilgiler paylaşıyoruz. GİZLİ ŞİRK İbni Abbâs RadıyALLAHu anhüma, “ALLAH ve sen dilersen” gibi bir sözün “ALLAH ve falanca dilerse” anlamında olduğunu söylemiş ve bunun gizli şirk olduğunu belirtmiştir. Bu ifadenin yerine...
 5. Gizli Su Kaçağı Nedir ?

  Gizli Su Kaçağı Nedir ?

  Başıma gelen bir olayı anlatmak isterim, önce su faturalarımız normalin çok üstünde gelmeye başladı, dış kapının yanında ki su sayacımızın çok hızlı bir şekilde döndüğünü farkettik normalde evimizde hiç bir musluk açık olmadığı halde, internetten araştırdım ve evimde gizli su kaçağı olduğuna kanaat getirdim. Başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir, lütfen hafife almayın ve mutlaka bir...

Sayfayı Paylaş