1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gusül Abdesti Alınca Namaz Abdestine Gerek Var mı diyenler buraya!

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Gusül Abdesti Alınca Namaz Abdesti Almak Gerekirmi  Gusül Abdesti Alınca Namaz Abdesti Almaya Gerek Varmı


  Merhaba Sevgili Melek'ler, si,zlere daha önce
  http://www.meleklermekani.com/tum-i...lirken-hangi-dua-okunur-buyrun-ogrenelim.html demiştik. Şimdi de gusül abdesti alınca namaz abdesti almaya gerek var mı diyor ve bu sorunun cevabını da yine bu yazımızda veriyoruz. Gusül abdesti normal abdestin yerini tutar mı haydi gelin öğrenelim.

  [​IMG]

  Hz. Aişe (ra) demiştir ki

  Resulullah (asm) gusleder, iki rekat ( sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum. (Tirmizi)
  Hâkim'in İbn Ömer'den rivayet ettiğine göre, Resulullah’a (asm) guslettikten sonra abdest almanın gerekli olup olmadığı sorulmuş, O da, Gusülden daha efdal hangi abdest var ki! buyurmuştur.
  Hadisten anlaşıldığı gibi gusül abdestinden sonra abdest almak şart değildir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) de gusül abdestinden sonra abdest almadığı nakledilmiştir.

  Abdest ve guslün tarif edildiği ayet şöyledir:

  Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.(Maide, 5/6)

  Bu ayete göre cünüp olanlar ancak gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu konuda gusül yeterlidir.
   
  smiley bunu beğendi.
Gusül Abdesti Alınca Namaz Abdestine Gerek Var mı diyenler buraya! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Merhaba hanımlar benim size bir konuda danışmam lazım acaba aranızda dini konularda bilgi sahibi olan birileri var iseGusül Abdesti Alırken Kusmak gusülü bozar mı bilgi verir mi bana?
 2. Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bilen var mı

  Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bilen var mı

  Merhaba arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var şayet Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bu konuda bilgisi olan varsa bana lütfen bilgi versin
 3. Gusül Abdesti İle Namaz Kılır Mı Acaba

  Gusül Abdesti İle Namaz Kılır Mı Acaba

  Arkadaşlar aranızda dini konularda bilgisi olan varsa bana Gusül Abdesti İle Namaz Kılır Mı yazsın bilgi versin iyi geceler.
 4. Gusül Abdesti İle Normal Abdest Aynı Mıdır sizce

  Gusül Abdesti İle Normal Abdest Aynı Mıdır sizce

  Kızlar gusül abdesti ile normal namaz abdesti aynı mıdır yani gusül abdesti alan kişi o gusül abdestiyle namaz kılabilir mi?
 5. Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Bilen var mı

  Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Bilen var mı

  merhaba hanımlar ben çok önemli bir konu olan gusül abdesti hakkında sizden bilgi rica ediyorum çevremde kimseye soramadım acaba Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır bu konuda bilgi verir misiniz bana

Sayfayı Paylaş