Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Gusül Abdesti Alırken Burna Su Çekmek kaç defa olmalı

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam arkadaşlar acaba Gusül Abdesti Alırken Burna Su Çekmek nasıl olmalı yani Gusül Abdesti Alırken Burna Su Çekmenin derecesi nedir kaç defa buruna su çekilmeli?
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gusül Abdestinde Burna Su Çekmenin Derecesi

  Gusül Abdestinde Burna 3 Kere Su Çekme  Abdest veya gusül sırasında buruna üç defa su çekme; şiddetle koklama, koklatma Buruna su çekilmesi gusül abdestinde farz; normal abdestte ise sünnettir Guslün farzları ağız ve burna su vermek ve bedenin tamamını yıkamak olmak üzere üçtür.

  Ayette "Bedeninizi İyice Yıkayınız" buyurulmaktadır. Beden kelimesi, insanın dış ve iç kısımlarını ifade eder. Bu yüzden suyun zorluk olmaksızın ulaşabildiği ağız ve burnun içi de beden kapsamına girer. Mazmaza (ağza su alma) ve istinşâk (buruna su alma)'ın gusülde farz olmasının sebebi budur.

  Buruna su verilirken şu hususlara dikkat edilmelidir:

  -Suyun önce ağza, ondan sonra buruna verilmesi ve dışarı atılması

  -Üç defa su verilmesi

  -Her defasında suyun yenilenmesi

  -Oruçlu olmayan kimsenin burna su verirken mübalağa göstermesi Yani su mazmazada boğaza iner, istinşakta burnun katı yerine kadar vardırılır. Böylece ağız ve burnun içerisi yıkanılmış ve kullanılacak suyun tadı ve kokusu anlaşılmış olur.
   
Gusül Abdesti Alırken Burna Su Çekmek kaç defa olmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gusül Abdesti Alırken Boğaza Su Kaçması Orucu Bozar Mı acaba

  Gusül Abdesti Alırken Boğaza Su Kaçması Orucu Bozar Mı acaba

  Selam arkadaşlar acaba aranızda Gusül Abdesti Alırken Boğaza Su Kaçması Orucu Bozar Mı bu konuda bilgisi olan var mı? Lütfen Gusül Abdesti Alırken Boğaza Su Kaçması Orucu Bozar Mı bilen varsa yazsın
 2. Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Merhaba hanımlar benim size bir konuda danışmam lazım acaba aranızda dini konularda bilgi sahibi olan birileri var iseGusül Abdesti Alırken Kusmak gusülü bozar mı bilgi verir mi bana?
 3. Gusül Abdesti Alırken Küfür Etmek Abdesti Bozarmı acaba

  Gusül Abdesti Alırken Küfür Etmek Abdesti Bozarmı acaba

  Selam arkadaşlar size bir sorum olacak garip ve saçma gelebilir ama öğrenmek lazım diye soruyorum acaba Gusül Abdesti Alırken Küfür Etmek Abdesti Bozarmı bu konuda bilginiz var mı?
 4. Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bilen var mı

  Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bilen var mı

  Merhaba arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var şayet Gusül Abdesti Alırken Geğirmek Abdesti Bozar Mı bu konuda bilgisi olan varsa bana lütfen bilgi versin
 5. Gusül Abdesti Alırken Örtünmek mi gerekir

  Gusül Abdesti Alırken Örtünmek mi gerekir

  Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak acaba Gusül Abdesti Alırken Örtünmek mi gerekir dini konularda bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise bana bilgi versin.

Sayfayı Paylaş