Gusül Abdesti Nasıl Alınır?Resimli Anlatım

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?Resimli Anlatım
Bu konu;Gusül nedir,Gusül nasıl alınır hakkında bilgiler vermektedir.

Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Gusül abdesti konusunda kadın ve erkek arasında fark yoktur.Her ikisininde gusul abdesti aynıdır.İster kadın ,ister erkek olun asla haram gezmeyin.Hem Allahu tealanın hoşuna gitmez ,hemde evinizin bereketi kalmaz.Temizlik Gusül abdest hakkındaki detaylı bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.Öncelikle Namza abdesti alınır.Ardından Gusüle niyet edilir
Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye” diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.


Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.


Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.


Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

AYRICA DİKKATLİ OKUYUN;

Ameller niyetlere göredir.Kişiye ancak niyet ettiği şey vardır."

Niyyet şöyle getirilir:

"Büyük abdestsizliği kaldırmağa niyet ettim" veya,

´Farz oian guslü almaya niyet ettim" ya da.

"Cünüplüğü kaldırmağa niyet ettim" demesidir. " Hayızdan Ötürü ise,

"Hayzın hükmünü kaldırmaya niyyet ettim", nifastan Ötürü ise, "Nifasın hükmünü kaldırmaya niyyet ettim" demesi gibi. Hangi gusle ihtiyacı varsa öylece niyet getirilir.


 
M

mavi_kelebek

Forum Okuru
beyza admınım benım bır sorum olucaktı ben saafi mezhebındenım annem bana boy abdesını sole ogrettı namaz abdestı almadan boy abdestı almak ben bole yıkanırım hep acaba yaptıgım dogrumu ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Mawi kelebek bende şaafi mezhebindenim. Boy Abdesti mezhebe göre alınmaz.Tüm müslümanlar için boy abdesti aynı şekilde alınır.Doğru olan uygulaması da şudur.Peygamber efendimiz Hz Muhammed önce namaz abdesti alır,sonrasında gusül yani boy abdesti alıyormuş.Peygamberimizin yaptığı şekilde uygulamak sünnettir.Sen öncelikle namaz abdesti alıcan sonrasında ,boy abdestini uygulayıcan..Sormak istediklerin olursa sorabilirsin canım :)
 
M

mavi_kelebek

Forum Okuru
tesekkurler beyza admınım bundan sonra bende ole alıcam ılk namaz abdestı sonra boy abdestı allah razı olsun ablacım hayırlı cumalarr :D:D
 
A

Asena_Sule

Daimi Üye
Üye
ayyyy çok güzel bi paylaşım olmuş özellikle resimle anltılması kafada soru şareti kalmıyor ben hanifi mezhebindenim biz hep böyle öğrenmiştik tai islamın kuralları bir dir aynırıdr mezhepten mezhepe değişmez sanırm
 
C

cevapla

Forum Okuru
ben gusül önce namaz abdesti alıp sonra gusül abdesti alıyorum yani namaz abdestini aldıktan sonra 3kere ağza 3kere burna sonra 3başa 3sağ omza 3sol omzu yıkıuyodum doğrumu acaba
 
Üst