Gusül abdestinin alınışı

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Gusül abdestinin alınışı
boy abdestinin alınışı gusül abdestinin alınışı guslün gusül abdesti ile namaz kılınırmı video
gusul ebdesti, gusul abdestinin alınışı, gusul abdestini bozan şeyler, gusül abdesti alınışı, gusul abdestini bozan haller, gusul abdesti nedir, gusul abdestini gerektiren haller, gusul abdesti gerektiren haller, gusul abdestini bozan durumlar, gusul abdestiyle namaz kılınır mı ? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Merhaba Meleklerim, gusl yani gusül abdestinin alınışını sizlerle paylaşmak istedim. Gençliğin sorunu gibi gözüküyor bu ve çoğu kişi bilmiyor umarım yardımcı olabiliriz sizlere.

Gusl Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir.
Cenâb-ı Hak "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" (el-Mâide 5/6) buyurmaktadır.

"Biriniz eşinin dört uzvunun ortasında oturup sonra onunla
ilişkide bulunursa boşalsın boşalmasın ona gusül vacip olur." ( Müslim Hayz 22 )

Gusül tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır.
Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek
gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

Gusül Ne Zaman Farzdır?
Erginlik çağına gelmiş her müslüman erkeğin ve kadının şu durumlarda boy abdesti alması farzdır
Gusül Abdesti ne demek?
Gasl yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır boy abdesti alınmasıdır.

Guslü Gerektiren Haller nelerdir?
1.Cünüplük
Cinsî münasebetmasturbasyon ihtilam ve ne şekilde olursa olsun
meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.
2. Hayız ve Nifas (Lohusalık)bayanlar için
Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.

Uykudan uyanan kimse yatağında çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görürse
Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa gusletmesi gerekir.
Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz.
Yatağından uyanıp kalkan kimse ihtilam olduğunu hatırladığı halde
tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir.

Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da
kendisinde meni bulacak olsa gusletmesi gerekir

İdrarını yaparken tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse yıkanması gerekir

cünüp olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse idrarını yapmadan veya
çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı
çıkacak olsa ikinci kez yıkanması gerekir.
Gusül Nasıl Yapılır:
Gusletmek isteyen bir kimse önce
1.besmele okur
2. Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder.
3. bedeninde bulunan oluşmuş pislikleri tümüyle temizler
4. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler.
5.Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır
ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar.
Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.
Sağ avucuyla burnuna genzine kadar üç defa su çeker
her defasında sol eliyle burnunu temizler.
Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
Abdest aldıktan sonra önce başına sonra sağ
daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar.
Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur.
Arkadaşlar çok önemli vucudda iğne ucu dahi olsa su deymemiş yer kalmayacak
Şekilde yıkanmak gerekir
Gusülde bıyık saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur.
Göbek boşluğu küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak sonra sağ omzuna sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.
Kaynak: Büyük İslam İlmihâli Ömer Nasuhi Bilmen
Guslün Nevileri (3)

Gusül etmek onbir nevi üzerinedir.
Beşi farz olup bunlar kitap ve icme ile sabit olup:
• Hayızdan yıkanmak
• Nifastan yıkanmak
• Cinsi münasebet
• El ile doyum veya şehvetle meni çıkmak
• İhtilam dolayısıyla meninin çıkması veya meni zannı ile mesiden dolayı yıkanmak
Dört nevisi sünnet olup;
• Cuma gününde yıkanmak
• Bayram gününde yıkanmak
• Hacıların arafatta vakfe için gusül almaları
• Hacıların ihram için gusül almaları
Bir nevisi farzı kifaye olup:
• Ölünün yıkanması
Bir nevisi müstehab olup:
• O güsülde bir kafirin İslama geldiği vakit gusül almasıdır. Ancak cünup ise gusül alması vaciptir.
• Çünkü cenabet hali İslam'la gitmez.

Gusletmeleri Farz Olanların Gusülsüz Olarak Yapmaları Caiz Olan Hususlar
• Zikretmek; tesbih etmek; salât ve selâm getirmek
• Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmek
• Dua maksadıyla Kur'an'dan ayetler okumak
• Kelime-i şehâdet getirmek
• Kur'an'a bakmak
• Bitişik olmayan bir kap içerisinde bulunan mushafa dokunmak
• Uyumak (Cünübün abdest aldıktan sonra uyuması daha iyidir).
• Cünüp iken yemek yeneceği veya içileceği zaman elleri yıkamak ve ağzı çalkalamak gerekir.
• Bunların yanısıra Ramazan'da cünüp olarak sabahlayan kimse veya
gündüz uyuyarak ihtilam olan kimsenin orucu bozulmaz.
Cünüb Olan kimse Ne Yapmamaz?
1- Namaz kılamaz.
2- Mushafa el süremez.
3- Kur'ân-ı kerîm okuyamaz.
4- Câmiye giremez.
5- Ka'be'yi tavâf edemez.
Dinî kitaplardan herhangi birini elle tutmamalı ve okumamalı.
Tevrat incil ve Zebur okuması mekruhdur. Zira onlar da Allah Tâlâ'nın kelamıdır. Onlardan değiştirilen ayetler bilinmemektedir. Olduğu gibi duran ayetlerde çoktur. Binâenaleyh onlara yapışmaktan kaçınmak ihtiyaten evladır.(3)
Elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmemeli.
DİKKAT EDİLMELİ
Gusülde suyu isrâf etmemelidir. Resûlullah efendimiz yaklaşık 5 litre su ile guslederdi.
Kir için yıkanınca fazla su kullanmak israf olmaz. Önce gusledip sonra kir için yıkanılabilir.
Soru: Cünüb iken tırnak kesilir mi?
Cevap: Cünüb iken kıl koparmak saç ve tırnak kesmek mekrûhtur. Hayzlınınki mekrûh olmaz.
Her Cum'a günü yıkanmak ve fazla kılları temizlemek müstehabdır.
Kılları ilâç (Rosma pudrası) veya jilet ile veya yolarak almak câizdir.
15 günde bir tıraş edilebilir. 40 günden fazla tıraş etmemek tahrîmen mekrûhtur.
Gusül abdesti cinsi hayata ne kazandırır ?
Gusül abdestini Allah emrettiği için alırız. Yani İslâm dininde Allah emreder Müslüman da emre itâat eder. Bir Müslüman gusül abdesti alırken "kirden pisten temizleneceğim" diye düşünmez. Gusül abdesti alması gerektiği için yıkanır. Amma bu arada temizlenmiştir de... Olabilir. Asıl olan "emre itâat"tir. Maddî temizlik sonradan ve kendiliğinden gelen bir hâldir. Hemen şunu da belirteyim ki gusül abdesti gibi maddî temizlik emri de vardır. Bu sebeble gusül abdesti alan her türlü maddî temizliğini de yapacak. Bu da ayrı bir konudur

takvai gusül alınışı

merhaba değerli melek arkadaşım yazmış olduğun güsül konusunda ekleme yapmak istyorum yazdıkalrını baştan sona okudum ama bir kaç yerde eklenmesi gerekenler var diye düşünüyorum benim araştırdığım kadarıyla yazmış olduğun gusül doğruudr ve hak kattında inş uyup yapanlardan allah katında doprusysa sevap alırsın..

lakin eklenmesi gereken bazı yerlerde.. bu konuda ben çok hassastım ve enine byuna 1 yıla aşkın araştırma yaptım... aldığım sonuç aşağıdadır.

Gusül alınışı
güsül alacak kadın veya erkek ilk olarak gusül yapacağı yeri tespit edip analiz etmelidir. bu analiz kimse olmamalı hem cinsi hemde hemcins olmayan başka birisi eş de dahil... gusül yapılacak yer genişliği ve suyun durumudur..

Gusül yapacak kadın veya erkek çok geniş bir banyoda ise tamamen çıplak olarak gusül alamaz.. banyonun geniş olup olmadığını ölçmek ise çok basittir..

eller sağ ve sola açılarak ölçülür yani ellerini sağa sola açtığınızda banya duvarlarına değiyorsa veya değmesine bir dirsek boyu kalmış ise güsül yapacka kadın veya erkek anadan doğma gusül alabilir.. lakin değimiyor ve büyük ise kadınlar avret yerlerini kapatmalıdırlar kadınlarda avret yerleri omuz hizasından diz kapaklarının 5 parmak altıdır erkeklerde ise göbek deliğinin 5 parmak üstü ve diz kapağının 5 parmak altıdır. buralar uygun bir şekilde kapatılmalıdır..

gusül alınacka yere giriş ve tedbir... gusul alınacka yere girerken sol ayakla girilmeli ve sağ ayakla çıkılmalıdır..

suyun durumu ise gusül alınacak yerde suyun yerde birikiyormu ( leğen kazan vb. şeyler gibi ) genelde günümüzde banyolarda ya dua kabin vardır yada küven ve mutlaka su anında lağama karşıyordur..

değerli meleğin yukarda yazıdğı temizlik olayın bilidniği gibi 2 ye ayrılmaktadır bunlar 1iç temizlik 2. dış ; 1- iç temizlik konsunda unutulmaması gereken üvmü yerleri yıkamak vb. durumlar haricinde uvmi yerlerde çıkan kılların temizlenmesi konusunda dikkat etmeniz gerekir.. yan
eğer temizlenmesi gerekiyorsa bu temizleme işlemini gusülden sonra yapmanız daha şerdir. (çünkü insan vucudundan çıkan herşeyden sorumludur hele cünüplü iken çıkan herşeyden kat kat sorumludur. ek açıklama vücüdünüz. o kılları çıkartıor ve o ana kadarda vücüdunuzla bir olarak devam ediyor bir parçanız gibi düşünü yani onu siz üretiyorsunuz.) şerdir diyorum çünkü çünüp iken bir tükmüğün bile sorgusu olacaktır...2- dış temizlik gusül alınacak yerde bulunan bis ve bisliklerin kaldırılması yani takvai gusül için yapılması gerken beniş araştırmalarında çıkan budur.

gusül alınışı
1- niyet etmek
( ya rabbim senin rızan için niyet ettim gusül etmeye sen güslümü kabul eyle)
2- Eller yıkanır - bileklerde dahil tırnak içleri parmak araları
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu ellerle yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
3- Ağıza 3 defa su alınır ve
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu Ağzımla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
4- Burna 3 defa su
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu burnumla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
5- Yüzün yıkanması 3 defa
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu yüzümle yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
6- Sağ ve Sol kol yınaışı
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu Sağ kolumla-Sol kolumla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
7-Başın mest edilmesi
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu Başımla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
8-Kulak - kulak arkası ve Ense mest edilmesi
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu kulağım ve ensem ile yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
8- ayaklar ---- (burda önemli eğer ayaklarınızın altında su birikiyorsa en son yıkacak birikmiyorsa) aakları yıkanır ve
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu ayaklarım ile yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )

9- baştan vucüt su ile yıkanması ( burdada önemli şudur bazı durumlarada ilk omuzlardan başnaır ama araştırmalarada vücüt çıkmıştır karşıam hep )üc defe iyice yıkanır göz kapakları karın deliği göğüs altaları sırt saç dipleri saçın tamamı ''DİKKAT : burda eliniz kolunuz cinsel uvzunuza değdirmeme dikakt etmelisiniz... olaki bilmeden değdi sadece apdestiniz gider güsül devam eder'' boydan yıkanır
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu vücudumla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )

10- sağ omuzun yıkanması..
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu omuzumla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )

11- sol omuzun yıkanması
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu sol omzumla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )
12- ayağınıın altında su birikmiş ise ilk önce sağ ayağınız yıkanır sonr sağ ayak temiz yere konur sonrada sol ayak ayakalrıda yıkarken
( Ya rabbim ben insanım beşerim şaşarım bilerek veya bilmeyerek bu ayağımla yapmış olduğum günahlarımı affeyle rabbim )

------------Temizlik- bunlar bittikten sonra eğer ihtiyacınız var ise uvzunuzda olan kılları temizlemeye başlaya bilrisiniz. temizlikten sonra tekrar yukarda beyan edilen 12 madde tekrar yapılır...

13- banydan çıkılmaz - eğer banyo yukarda bahsedildiği gini küçük ise banyodan çıkmadan ya giyinilir. elbiseler başka bir odada ise kadınlar ve erkekler avret yerlerini kapatıp banydon sağ ayak ile çıkılır.

13- kelimei şahedet - kıbleye dönerek kelime-i şahadet geitrilir.

14- acik bir durum olmadıkça konuşulmaz..dünya meşkaleleri ile uğaraşılmaz...

15- Namaz : eğer gusül eden bir kişi vakit namazı var ise vakit namazı kılınır önce sonra 2 rekat şükür namazı kılınır ve yüzü kıbleye gelecke şekilde sağ eli başının altına alınıp sağ tarafa yatarak uyunur..

---- değerli melekler burada yazılı olan metin tamamen kişisel araştırmalar sonucnda çıkmıştır bunu okuyan kişiler unutmamalıdır ki meshepler arasında uygulamda farklar vardır lakin takvada uygulama ve ibadet farkı yoktur..

hayırlı günler

Geri