1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Güvey otu

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  güvey otu, güveyotu,


  Merhaba Mele'ler, bu yazımızda güvey otu hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz. Güvey otu nedir ve ne gibi faydaları vardır; buyrun öğrenelim:)


  Bulunduğu Yerler: Çalılıklar arasında, ağaçları kesilmiş ormanlık bölgelerde, taşlıklı dağ alanlarında yetişir. Birkaç cinsine rastlanır.


  [​IMG]

  Yapısı: Gövde 60 cm. kadar yüksek, seyrek kıllı, dört köşeli, yukarı kısmında dallanır, dik, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar karşılıklı, kısa saplı, eşkenar yumurta biçiminde, hafif kılı ve şeffaf bezimsi noktaları vardır. Çiçekler borumsu, erguvani pembe veya açık erguvani, fakat en çok erguvani renklilere rastlanır. Kiremit şeklinde örtülü olan çiçek demetleri çiçekli yaprakların koltuklarında başak biçiminde toplu olarak bulunurlar. Çanak hafif 5 bölümlü, taç belirsiz iki dudaklı ve 4 erkek organlıdır. Meyve 4 koyu kahve kapsülden ibarettir. Balverici bir bitkidir.

  Kullanılan Kısımlar: Ağaçlaşmış alt kısımları haricindeki kısımlar kullanılır. Çiçek açma zamanında (haziran-temmuz aylarında) toplanır. Gölgede veya 35 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin yaprakları yeşil, çiçek kırmızı menekşe rengi, hoş kokulu ve az acı tattadır. Rutubet payı % 12 dir. Balya halinde paketlenir, kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

  Kimyevi Terkibi: % 0,15 kadar (timol ve karvakrolfenolleri, di ve trisiklik seskviterpenler, geranilasetat, simol vs. den mürekkep) eterik yağ, sepi maddeler, vitamin C, yağlı maddeler, provitamin A, acı maddeler vesaire ihtiva eder.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki balgam söktürücü, ağrı yatıştırıcı, sinirleri teskin edici, antispastik te sirdedir. Mide ve bağırsak ağrıları, mide zaafiyeti, sinir zaafiyeti, öksürük, cinsi iktidar, nefes darlığı gibi hastalarda kullanılrı.

  Halk tababetinde bağırsak gazları, bronşit, nefes borusu iltihabı (traheit) boğmaca, sara, uykusuzluk, ağır nefes alma (soluk) sarılık vs. hastalıklarda kullanılır. Haricen deri sivilceleri ve likenler de banyo ve dezenfeksiyon kasdıyla yaralara lapa halinde, mide ve bağırsak ağrılarına da aynı lapa hali (bak. HED BÖLGELERİ) uygulanır. Eterik yağ güve ve karıncalar karşı kullanılır. Parfümeri ve içki sanayiinde de kullanılır.

  Kulanılışı: Bikiden bir çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer ay bardağı alınır. Küçük çocuklarda liken ve sivilcelere karşı 100 gr. bitki 3 litre suda 10 dakika kaynatılır, süzüldükten sonra çocuğun banyo suyuna karıştırılır. Alelade çay gibi de kullanılır. Bhaçelerde kültür yetiştirilen mercanköşkü (origanum majorana L.) de aynı hastalıklara kullanıldığı gibi mutfaklarda baharat olarakta kullanılır. Salam ve bira sanayiinde kullanılır.
   
Güvey otu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiban Otu, YavŞan Otu

  Çiban Otu, YavŞan Otu

  ciban otu yavşan otu çıban ve faydaları çıban çıbanotu (veronika officinalis) Kuru toprakları sever, çalılıklarda, fundalıklarda, yol kenarlarında hatta ormanlarda yetişir. Yerde uzanan tüylü ince bir bedeni, gümüş renginde parlayan tırtıl kenarlı yaprakları yukarı doğru yükselen sapı üstünde duran, açık mordan koyu mora kadar değişen güzel çiçekleri vardır. Yaprakları çok naziktir....
 2. Güvey

  Güvey

  Davulu, zurnalı ve çalgı aletli bir ortamda güvey görmek birinin vefatına, Oratada gelin yokken güvey olmak vefat etmeye, Gelin var ve adı da biliniyorsa, dünyalığa delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Gelin.)Rüyasinda evlenip güveyi oldugunu gören, hayir-li bir ise girip para kazanacak demektir. Eger kolunda gelin varsa, çok yakin zamanda kârinin ve kazancinin artacagina isarettir. Eger elinde bir...
 3. gelin ve güvey

  gelin ve güvey

  Rüyada görülen gelin, bezekli olursa dünyaca ucuzluk ve bolluga isaret eder. Hanimim görmedigi bilmedigi kendisine haniminin ismi verilmedigi ve nisbet edilmedigi halde kendisine güveyi dendigini gören kimse, ölür veya bir insani öldürür. Eger o kimse alacagi kadini görse ve tamsa veya kendisine onun ismi söylense, o kimse birisini evlendirir. Rüyada bir kadinla evlendigini gören kimse, o...
 4. Otuz

  Otuz

  Hayırlı şeylerin olacağına veya olacak şeylerin otuz günde olacağına işaret eder.
 5. Ot

  Ot

  İyilik ve hayra; ot toplamak ya da yemek fakir için zenginliğe, zengin kimse için malın artmasına, dünyayı terk eden kimsenin yeniden dünyaya meyledip fitneye düşmeye; Avucu içinde ot bittiğini göremek, hanımı ile başkanısın ilişkisine tanıklık etmeye, EElinin dışında ot bittiğini görmek vefat etmeye, Bina ve mescid gibi yerlerin dışında ot bittiğini görmek, evlenmek suretiyle aile çevresinin...

Sayfayı Paylaş