1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Güz Sancısı ve 6-7 Eylül

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Güz Sancısının Anlattığı 6-7 Eylül Olayları Nedir ? < Konu Resmi..>

  Bir film geliyor sinemalara ...

  Reklamlarını bir çok internet sitesinde , televizyon kanalında gördüğüm bir film...

  Evlerin yağma edildiği , sokak asfaltının görünmediği bir sokak...

  Çıldırmış gibi bağıran ellerinde bayraklarla dolaşan bir topluluk . O filmin adı Güz Sancısı .

  Cuma günü gösterime girecek olan bu filmin senaryosunun çıkış noktası tarihte 6-7 Eylül olayları diye bilinen bir olaymış . Aslında bilinmeyen bir olaymış . Çünkü nedir 6-7 Eylül olayları dendiğinde biline gerçekten zor rastlanan bir soru oluyor .

  6-7 Eylül Olayları Neydi ?

  < Konu Resmi..>

  1950 lilerin başında Türkiye - Yunanistan ilişkileri 30 yıl öncekinden çok daha farklıydı . Stratejik ortaklıkların dahi bahsi geçtiği bu dönemi 1952 de Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın Yunan Kralıyla karşılıklı ziyaretleri izledi birbirini .

  Ancak bu yakınlaşma Kıbrıs adasındaki Rum isyancıların başladığı ayaklanma ve cinayetlerle yerini sürtüşmeye bıraktı tekrardan . Adada Türklerin evlerine kumpas kuruluyor , duvarlara ENOSİS yazılıyor , adanın yunan olduğu ve yunan kalacağı yönünde yürüyüşler oluyordu . Yapıla eylemler Türkiye'de özellikle Hürriyet gazetesinin önderliğinde tüm yurda duyuruluyor , toplumda tansiyon her geçen gün yükseliyordu . Seçimlerinde yaklaşması üzerine DP lideri Başbakan Adnan Menderes bir mitingte adanın Türk olduğunu ve Türk kalacağını dile getirdi .

  Bu söz ardından dernek olup başına da Hürriyet gazetesi yazarı Hikmet Bil getirildi . 53 ten 55 e kadar süren sürtüşeler Türkiye'nin adanın garantörü İngiltere'ye nota vermesine kadar sürdü . İngiltere Yunan ve Türk yetkilileri Londra'ya konferansa çağırdı .

  5 Eylül 1955 günü İstanbul'da adalet sarayı açılışından çıkan Adnan Menderes aracına KTD (Kıbrıs Türktür Derneği) başkanı Hikmet Bil'i alıp adadaki durumu sordu . Bil adada çatışmaların sürdüğünü Türklerin silah istediğini bildirdi . Adnan Menderes bu isteğe , elimizdeki tüm silahlar Kırıkkale yollarsak eninde sonunda Rumlarında eline geçer ve bizler haksız duruma düşeriz diye yanıtlar . Bil "o halde dernek kasasında biriken 120 bin lirayı yollayalım adadaki silah tüccarlarından alınsın" der . Adnan Menderes bu öneri kabul eder ve ardından Bil'e dün akşam Londra'dan şifreli bir telgraf geldiğini Fati Rüştü'nün zor durumda olduğunu destek istediğini ne yapılabilineceğini sorar . Hikmet Bil düşünceli bir şekilde ne yapılabilir ki efendim , hiçbir fikrim yok der . Adnan Menderes teşekkür eder bu konuyu halledeceğini bildirir ve ayrılırlar .

  Olayın buradan sonraki durumu muamma . Aslında bilinen bir devamı var ancak bu devam Adnan Menderes 61 darbesi sonrası yargılandığı mahkemede kabullenmedi . Şimdi o Adnan Menderes'in kabul etmediği ancak Hikmet Bil'in anlatımıyla canlanan tarihe devam edeyim .

  O gece Florya'da köşkte İçişleri Bakanı , İstanbul Valisi ve birkaç üst düzey yönetici daha Adnan Menderes'in sofrasına misafir olup Fati Rüştü ‘ye nasıl yardım yapılabilineceği konusunda düşünmeye başlarlar . Gecenin sonunda topluluk bir senaryo yazar ve uygulamaya başlarlar . Senaryoya göre Selanik Türk Konsolosluğu ile Atatürk'ün doğduğu evin arasındaki bahçeye tesiri düşük bir bomba atılmasını , bunun sorumluluğunun Yunanlılara yüklenmesini , olayın duyulmasından sonra İstanbul'da da ufak çaplı eylemler olmasını planlamıştı . Böylelikle Londra'da ki Fati Rüştü görüyorsunuz işte Yunanlılar iç huzurumuzu da bozdular diyecekti . Planın ilk aşaması gerçekleştirildi ve 6 Eylül 1955 günü Atamızın evinin bahçesine atılan bomba pencerelerin kırılmasına sebep oldu . Olayın İstanbul'da duyulması üzerine üniversiteli gençler yürüyüşe başladılar . Birkaç saat sonra ise olay planlanandan çok daha farklı yerlere ulaşacaktı .
  < Konu Resmi..>

  Eylemcilere farklı illerden gelen şiddet yanlısı , gözü dönmüş insanlar eklenmişti . Farklı illerden akın akın gelen bu insanlar İstiklal Caddesindeki azınlıkların evlerini işyerlerini yağma etmiş , canlarına , mallarına saldırmıştı . Fatih Sultan Mehmet'in torunları seneler sonra cana mala ırza dokunulmaya sözünü unutmuş , kendi ulusunun namusu sayılacak azınlıklarına saldırmıştı , bu sözü ayaklar altına almıştı . Bilanço ağırdı...

  5000 kişi gözaltına alındı .
  80 ibadet yeri , 5000 e yakın dükkan , 2600 ev , 60 okul tahrip edilmişti .
  Kilise ve havraların din adamları sünnet edilmeye çalışıldı . Bir Hıristiyan hanıma tecavüz edildi . Olaylar ancak 7 Eylül sabahı bastırıldı .

  İşte Güz Sancısı bu utanç sayfasından yola çıkarak hazırlanmış bir film . Hatırla Sevgili dizisi oyuncularının çoğunlukta olduğu film bu Cuma sinemalara geliyor ve tarihimizdeki utanç sayfasıyla yüzleştiriyor bizleri .   
Güz Sancısı ve 6-7 Eylül konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güz Sancısı film tanıtımı

  Güz Sancısı film tanıtımı

  goz sancisi göz sancisi göz sancısı filmi sancısı gözsancısı Güz Sancısı Açıkçası daha vizyona girmeden çok öncelerinden verilmeye başlanan reklamlar nedeni ile Güz Sancısı filmine olan merakım daha fazla arttı. Yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra beyazperdeye dönüş yapan Tomris Giritlioğlu'nun yönetmenliğini yapması daha bir ilgi çekici. Salkım Hanım'ın Taneleri filmi ile büyük başarı...
 2. Güz Sancısı Filmi Vizyonda

  Güz Sancısı Filmi Vizyonda

  Babası milliyetçi, zengin bir toprak ağası olan Behçet, babasının bağlantıları ve isteğiyle siyasete adım atar. Bu dünyadaki bazı gelişmeleri kendi ahlak yapısına uygun bulmayan Behçet yine de kendi milliyetçiliğinin bakış açısını doğru bulmaktadır. Behçet Türk milletinin Batılılarca kuşatıldığına ve bunun bariz kanıtının Kıbrıs'la ilgili olayların...
 3. Güz Sancısı Film Tanıtımı

  Güz Sancısı Film Tanıtımı

  Tür : Dram Gösterim Tarihi : 23 Ocak 2009 Yönetmen : Tomris Giritlioğlu Senaryo : Nilgün Öneş , Etyen Mahçupyan , Yılmaz Karakoyunlu (Kitap) Yapım : 2008, Oyuncular Murat Yıldırım (Behçet) , Beren Saat (Elena) , Okan Yalabık , Belçim Bilgin Erdoğan (Nemika) , İlker Aksum , Hüseyin Avni Danyal (Kenan Bey) , Umut Kurt , Avni Yalçın , Tuncel Kurtiz (Kamil Efendi) , Zeliha Berksoy...
 4. Güz Sancısı Film Festivaline Alınmadı

  Güz Sancısı Film Festivaline Alınmadı

  Yönetmenliğini Tomris Giritoğlu'nun yaptığı Güz Sancısı yarışma dışı kalan filimler arasındaydı.... FESTİVALDE GÜZ SANCISI! TOMRİS GİRİTLİOĞLU’NUN 'GÜZ SANCISI', 28. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NİN YARIŞMA BÖLÜMÜNE ALINMAYINCA ORGANİZASYONDA KRİZ ÇIKTI. SEÇİCİ KURULUN FİLMİNİ YARIŞMAYA ALMAMASINA TEPKİ GÖSTEREN GİRİTLİOĞLU, 'GÜZ SANCISI'NI ÇEKME KARARI ALDI..... 4-19 Nisan...
 5. 'Güz Sancısı' Avrupa'ya açılıyor

  'Güz Sancısı' Avrupa'ya açılıyor

  6-7 Eylül olaylarını konu alan Tomris Giritlioğlu filmi 'Güz Sancısı' 30 Nisan'da Avrupa sinemalarında. Türkiye'de 600 bine yakın seyirci tarafından izlenen film, Yunanistan'da 17, Almanya'da ise 25 sinemada gösterilecek. 6 – 7 Eylül olaylarını anlatan “Güz Sancısı”, Avrupa’da 30 Nisan’da gösterime giriyor. Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği, Yılmaz Karakoyunlu’nun eserinden uyarlanan ve...

Sayfayı Paylaş