Güzel ayaklar için bakım tavsiyeleri

M

Misafir

Forum Okuru
Güzel ayaklar için bakım tavsiyeleri
ayak bakımı, önerileri, doğal, evde, tavsiyeleri, bilgileri ve bu konuya dair merak ettiğiniz herşey burada arkadaşlar.


84de8f8790654f.jpg


"Dost başa düşman ayağa bakar" demiş atalarımız. Biz de düşmanlarınızı çatlatacak ayaklarınız olsun diye, sizlere ayak bakım önerileri hazırladık Melek'ler.

Ayak bakımınız için öncelikle pedikür yaptırmanız gerekmektedir. Pedikür yaptırmanız hem ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar, hem de estetik görünüş açısından daha güzel ayaklara sahip olmanızı sağlar. Pedikür yaptırarak ayaklarınızda nasır, çatlak, tırnak batması gibi sorunlar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Şayet nasır, çatlak, tırnak batması gibi sorunlar varsa ayaklarınızda, pedikür yaptırarak bu tüy sorunları zamanla yok edebilirsiniz. Pedikür yapmayı biliyorsanız, kendinize ait bir pedikür takımı, pedikür seti alabilirsiniz. Şayet pedikür yapmayı bilmiyorsanız, güvenli, temiz alanında uzman bir güzellik merkezine gidebilir ve pedikür yaptırabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem güzellik merkezinde pedikür yaptıracaksanız da kendinize ait bir pedikür setini yanınızda götürün ve bu setle pedikür yapmalarını isteyin. Zira başkalarının kullandığı pedikür aletleri ile pedikür yaptırmak hijyen ve sağlık açısından riskli olabilir.

ayak bakımı

Evde pedikür yapmak için

Evinizde kendi pedikürünüzü kendiniz yapmak istiyorsanız, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, birlikte pedikür nasıl yapılır sorusuna değinelim.
İlk önce ayaklarınızı koyabileceğiniz geniş bir kabın içine sabunlu ılık su koyun ve ayaklarınızı içine sokup, yarım saat bekleyin. Yarım saat sonra ayaklarınızı sabunlu sudan çıkarıp yumuşak bir havlu ile iyice kurulayın. Ardından ayak törpünüz ile ayaklarınızdaki ölü derileri iyice törpüleyerek atın. Ölü derileri törpüleme işlemini 2–3 defa tekrarlayın. Ardından tırnak etlerini tırnak törpüsüyle geriye doğru törpüleyerek itin. Daha sonra bir pens ya da ince uçlu bir tırnak makası ile bu geriye ittiğiniz tırnak etlerinizi kesebilirsiniz. Tırnaklarınıza şekil vermek için tırnak törpüsüyle törpüleyin. Ayaklarınızı, tırnaklarınız dahil olacak şekilde ılık su ile iyice yıkayın. Ardından kurulayıp topuklarınız dahil olma üzere tüm ayaklarınızı pürüzsüz ve pembemsi görünmesi için ayak peelingi sürün ve ovmaya başlayın. Sonra ayaklarınızı tekrar ılık su ile yıkayıp kurulayın. Tırnaklarınız hariç tüm ayaklarınıza ayak nemlendirici krem sürün. Son olarak da tırnak güçlendirici bir cilayı ayak tırnaklarınıza sürüp, dilerseniz tırnak güçlendirici cila kuruduktan sonra üzerine oje sürerek, evde yapacağınız pedikür bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Ayak bakımı için püf noktalar

Ayaklarınızın sürekli şişmesinden şikâyetçi iseniz, ayaklarınıza çeşitli bitki banyoları yapabilirsiniz. Örneğin papatya çayı banyosu ayakların şişliğini indirmek için son derece faydalıdır. Bir litre kaynar suyun içine 5 poşet papatya çayı atın ve ılıdığı zaman bir kovanın içine boşaltıp içine ayaklarınızı koyun ve yarım saat bekleyin. Yarım saat sonra ayaklarınızdaki şişliğin indiğini göreceksiniz.
Tırnaklarınız güçsüz ise bir kâsenin içine eşit miktarda limon suyu ile gliserin dökün ve bu karışımı tırnaklarınıza sürün. Günde bir kez bu karışımı tırnaklarınıza sürdüğünüzde tırnaklarınızın daha parlak ve daha canlı olduğunu göreceksiniz.
Ayaklarınızda özellikle topuklarınızda çatlaklar oluyorsa, banyo sonrası topuklarınızı törpüleyin ve E vitamini içeren kremler ile iyice ovun. Dilerseniz jojoba yağı da ayak çatlakları, topuk çatlakları için kullanabilirsiniz. Oldukça faydalı olacaktır. Ayak çatlaklarına, topuk çatlaklarına en çok çorapsız gezmek sebep olur. Bu sebeple yaz, kış çorapsız gezmemeye özen gösterin.
 
Üst