1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Güzel bir bahçe için geç kalmayın...

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Güzel bir bahçe için geç kalmayın... Bahçelerin yaz mevsimine hazırlanması için en uygun zaman bahar aylarıdır. Bu dönemde yapılan hazırlıklar en kısa zamanda yerini yemyeşil bir bahçeye bırakır. Bu baharda bahçenizi elden geçirmediyseniz, belki her şeyiyle kusursuz ve hayallerinizdeki bahçeyi yaratmak için geç kalmadınız.

  Bahçe için en önemli unsurlardan biri çimdir. Yaz döneminde hava sıcaklığının tohum çimlenmesine elverişli olmaması sebebiyle hazır rulo çimler kullanabilirsiniz.

  Çim uygulamasından önce, alt yapı çalışmalarından olan drenaj sisteminin (alandaki fazla suyun tahliyesi sistemi) mutlaka yapılması gerekiyor. Drenaj sisteminin ardından, alanda gerekli olan dolgu işlerine gelir sıra. Elenmiş gübreli harçlı toprak alana serilir.

  Bir iki gün süre ile toprağın çökmesi için mevcut toprağa bol sulama yapılır. Sulama yapılıp toprak çökmesi gerçekleştikten sonra ise, alanda tekrar tesviye yapılır. Hazır çim, rulo halindeyken hemen ruloların açılıp alana serilmesi gerekir. Rulo çim döşenirken kalıpların mutlaka birbirine iyice yapışması sağlanmalı ve toprağa iyice oturması için de, çimler döşendikten sonra ortalama 100 kg ağırlığında silindirle üzerinden geçilmelidir.

  Rulo çimler döşendikten 1 hafta sonra çim makinası ile biçmek gerekir. Çimler, toprağa monte edildiğinden itibaren bol bol sulanmalıdır. Eğer bol sulama yapılmazsa çim köklerinin toprağa ulaşması zor olur, çimlerde sararma ve kuruma başlar. Bu yüzden sulama çok önemli bir faaliyettir. Önemli bir nokta da, çimler döşendikten sonra 2 hafta kompose gübrelerle gübrelenmesidir.

  Bahçeyi gösteren önemli ayrıntılardan biri de çiçeklerdir. Hatta hepimizin arzusu, bahçemize diktiğimiz çiçeklerin biri açıp solarken, diğerinin çiçek açması, her zaman kalıcı çiçeklerle bahçemizin renklenmesidir.

  Bu amacımıza en iyi şekilde, "perennial" olarak adlandırdığımız çok yıllık bitkilerle ulaşabiliriz. Perennial bitki, her zaman kalıcı türüne göre belli dönemlerde çiçek açan, kış aylarında sadece gövde aksamı ölen fakat kökleri canlı olan çok yıllık çalı ve otsu bitkilerdir.

  Perennial bitkilerin haziran ayından ekim sonuna kadar açan çok çeşitli türleri vardır. Örneğin bugünlerde beyaz çiçekler açan margıretleri, kırmızı çiçek açan lobeliaları, mor çiçek açan salviaları ve sarı çiçekler açan coreopsisleri görebilirsiniz. Mevsimlik bitkiler her zaman çiçek ihtiyacınızı çözmek için kullanacağınız en kolay bitkilerdendir. Sakız sardunyaları, hibrit sardunyalar, begonialar, cam güzelleri de kolaylıkla bulabileceğiniz mevsimlik çiçeklerdendir.

  Gardenya en doğru çiçek
  Ağaçsız bir bahçe düşünülebilir mi? Üstelik artık bahçenizin görkemli ağaçlara sahip olması için öyle yıllarca beklemenize gerek yok. Eğer bahçenizde büyük ağaçlar görmek istiyorsanız, yetişmiş, boyları 3 m ve üzeri olan manolya, oya ağacı,ıhlamur ve hatmi gibi bu dönem çiçek veren büyük ağaçlardan diktirebilirsiniz.

  Satın alacağınız bu büyük yetişmiş ağaçların en az 2 yıl saksıda beklemiş, köklerinin saksıda kalıp haline gelmiş olmasına özen göstermeli, bu konuda bilgi almayı ihmal etmemelisiniz! Eğer sökümü bu yıl yapılmış bir ağacı satın alırsanız, bahçenize diktiğinizde kökü tutmayacağı için, maddi ve manevi üzüntü yaşayabilirsiniz.

  Bahçenizde bu dönem meyve ağacı görmek ve onlardan meyve almak isterseniz, öncelikle aşılı, 10 yaşın üzerinde hazır meyve ağaçlarını tavsiye edebiliriz. Aynı zamanda bu dönem turunçgillerin çiçek açma ve meyveye yatma dönemidir. Bahçenizde güzel ve etkileyici bir koku olsun isterseniz, turunçgiller ekebilirsiniz.

  Kokusuyla hepimizi büyüleyen gardenya ise bu dönemde çiçekleri açmaya devam eden bitkilerdendir. Daha 3 - 4 ay da çiçekli kalacağından, bahçenize ayrı bir hava katacaktır.

  Güzel bir bahçe yaratmak için süs havuzları çok önemlidir. Bahçenizde oturduğunuzda hoş bir su sesi duymayı kim istemez? İçinde çiçeklenmiş nilüferlerle bahçenize yaptıracağınız küçük bir havuz, ortamın canlılığına çok şey katacaktır.

  Bahçenize fiberden yapılmış farklı model ve ebatlarda çok şık süs havuzları ile fıskıyeler bulabilirsiniz. Bu havuzları bahçenizin yarı güneş alan bir yerine yerleştirirseniz içinde rahatlıkla nilüfer yaşatabilirsiniz.

  Bu dönem bahçe hazırlamanın önemli bir avantajı ise, bahçe mobilyalarının indirimde olması. Çok uygun fiyatlara oturma grupları, teak masalar, teak veya plastik rattan şezlong, koltuklar, sandalyeler temin ederek bahçelerinizi hem şık hem de yaşanabilir bir hale getirebilirsiniz.

  Bahçenize asacağınız küçük fenerler, rüzgar gülleri ve renkli bahçe aksesuarları ile ortamın ışıltısını artırabilirsiniz.
   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Güzel bir bahçe için geç kalmayın...
  bilgiler için teşekkürler adminim bahçe çok önemli benim için
   
Güzel bir bahçe için geç kalmayın... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek için geç kalmayın

  Tüp bebek için geç kalmayın

  dr yılmaz güzel erciyes üniversitesi tüp bebek merkezi Bebek sahibi olamayan kadınların, son çare olarak tüp bebek yöntemine başvurdukları için genellikle geç kaldıkları vurgulandı. Ortalama 35 yaşından sonra kadınların yumurta sayısının azalması veya yumurtaların kalitesinin bozulması nedeniyle tüp bebekte gebelik oranının düştüğü hatırlatıldı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek...
 2. seni seviyorum demek için geç kalmayın...

  seni seviyorum demek için geç kalmayın...

  Aşk cesaret ister,kocaman bir yürek ister. Aşk hayata karşı islenilen en doğru suç ortaklığıdır. Aşk hayatın tek düzeliğine, bütün sıradanlığına en soylu başkaldırıdır.Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakışmaz. Ve elbette aşkı suçlamak, yargılamak, karalamak inkar etmek de asla yakışık olmaz. Niçin aşk? Nedir bu aşk denilen şey, elle tutulmaz gözle görülmez bir şeyse nedir bu yaşanan somut...
 3. Hamile kalmak için geç kalmayın

  Hamile kalmak için geç kalmayın

  46 yaşında hamile kalınırmı 50 yaşında hamile kalınırmı 38 kalmak 37 48 Günümüz kadını artık geç doğum yapıyor. Önce kariyer sahibi olmak, sağlıklı bir ilişki oluşturmak, gelecek için ekonomik güvence sağlamak gibi nedenlerden dolayı hamileliği geciktiriliyor.Ama bazılarımızda evlenir evlenmez hemen hamile kalıyor.Peki sizce hangisi doğru yapıyor.?Meleklerim aslında ikiside yanlış...
 4. Melekler Hamile Kalmak İçin Geç Kalmayın!!

  Melekler Hamile Kalmak İçin Geç Kalmayın!!

  gebelikte ileri yaş,ileri gebelikte yaş beslenme, Anne olmak isteyen melekler gebe kalmak için fazla beklemeyin çünkü yaş ilerledikçe gebe oranını da azalıyor.Mümkün olduğunca ertelemeyin ve hemen hamile kalmak için hazırlıklara başlayın derim.Hem bebeğiniz erkenden size kavuşur hemde bebeğiniz sizinle birlikte büyür.Günümüzde doğurganlık oranı çok azaldı şimdi herkes öyle kolay kolay gebe...
 5. Yarık dudak ve damak için geç kalmayın

  Yarık dudak ve damak için geç kalmayın

  merhaba kızlar malasef bazı bebekler damakları yarık olarak dünyaya geliyor birçok annenin acaba bebeğim sağlıklı olucakmı diye endişeleri olur haklı olarak peki bunun için neler yapabilirz erken mudahale çok önemli Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Tosun, yarık dudak hastalığının halk arasında "tavşan...

Sayfayı Paylaş