1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Güzel Konuşmanın Önemi

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  güzel konuşmanın önemi konuşmanın önemi güzel ve etkili doğru ve yararları GÜZEL KONUŞMANIN ÖNEMİ

  Bir fikrin, duygunun, dilin malzemesini oluşturan kelimelerle bir düzen içerisinde anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde sözle ifade edilmesine sözlü kompozisyon diyoruz. Sözlü kompozisyonun amacı, kişiye halini, isteğini, düşüncesini açık, tam ve doğru olarak ifade becerisi kazandırmaktır.

  Söz, yazıdan daha önce, daha etkili ve daha pratik olduğu için sözlü kompozisyonun temelini oluşturan, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri olan konuşmanın usulüne göre yapılması hemen her alanda başarılı olmanın asıl unsurlarındandır.

  Başarılı yöneticilerin, tanınmış avukatların, liderlerin, toplum içinde saygın bir yeri olan kişilerin ayırıcı vasıflarından biri de güzel ve etkili konuşmalarıdır. Böyle kişiler fikirlerini, güzel konuşma sanatının incelikleriyle ifade ettikleri için kendilerini dinletmesini bilirler ve herkesin kalbini kazanırlar. Çünkü bunlar Aristo'nun da dediği gibi "...düşündüklerinin hepsini söylemez, fakat söylediklerini düşünür de söylerler."

  Konuşma sanatının inceliklerini bilmeyen birisi ise ne kadar akıllı, fıkri ne kadar değerli olursa olsun, kendisini dinletemez, muhatabını inandıramaz, etrafındakileri kendinden uzaklaştırır, adeta konuşmaya başladığı andan itibaren kendisine zarar vermeye başlar. "Sözü altın olanların susması intihardır." İfadesi konuşmanın önemini ortaya koyan özlü sözlerdendir.

  Amerika'da çeşitli sosyal konular üzerindeki çalışmalarıyla tanınan yazar Dave Garroway, iş hayatında, siyasette, sanat hayatında mevki sahibi olmuş yüzlerce erkek ve kadına bazı sorular sorarak insanların arasını en çok açan şeyin, kelimelerin doğru kullanılmaması olduğuna kanaat getirmiştir. Dave Garroway'e göre insanların en büyük zaafı, daima düşünmeden konuşmaları ve acele ile herhangi bir söz sarf ederken, daima düşüncelerini, ileri sürdükleri ithamlarla genelleştirmeleridir.

  Yazar, bunu şöyle açıklamaktadır:

  1. Bir kadın, eşine bir şey anlattığı sırada, onun dalgın olduğunu fark eder de derhal: "sen beni hiç dinlemezsin." diyerek hücuma geçerse, bu, hemen tartışmaya yol açar. Halbuki erkeğin dalgınlığı, sadece o an için söz konusudur. Kadın, "Beni daima dinlemezsin. " anlamında olan bu söz yerine "kocacığım, beni dinlemiyorsun galiba.;' derse tartışma ihtimali zayıflar.

  2. Zevk konusunda da öyledir. Eşler, daima kendi zevkleri çok ince, karşı tarafın zevkleri ise çok kabaymış gibi hareket ederler... "berbat, bundan nasıl zevk alıyorsun!" cümlesi hakaretamiz bir sözdür. Bunun yerine "Bence bu güzel değil. " dense tartışma olmaz. "Bence" kelimesi birçok tartışmayı önler.

  3. Başarı konusunda birtakım peşin fikirlere saplanarak, sonucu önceden belirten genel yargılar ileri sürmek de yanlıştır. "Sen başaramazsın, sen beceriksizsin, sen adam olmazsın!" gibi sözler tartışma kapısıdır. Öncelikle başarının ne olduğunu kendi kendimize düşünmek gerekir. Sonra o gün, o ay için gösterilemeyen bir başarının her zaman için ölçü olamayacağını kabul etmek gerekir. Bu kapsamda kelimelerin sihri üzerinde dikkatlerimizi toplamalıyız.

  kesfetkendini.com

   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Güzel Konuşmanın Önemi
  Paylasim icin tsk ederim canim
   
 3. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cevap: Güzel Konuşmanın Önemi
  paylaşımın için tşkler canım çok hassas bir konuya değinmişsin ki malesef günümüzde Türk'çemizi biz gençler başta olmak üzere bilinç altına yerleşmiş bir avrupa özenti duygusundan kaynaklanarak bozuyoruz.
   
 4. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Güzel Konuşmanın Önemi

  paylaşım için teşekkürler
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Konu başlığının yanında sembol kullanmak için yandaki listeden bir sembol seçebilirsiniz. .
   
 6. melek üçer

  melek üçer Forum Okuru

  doğru ve güzel konuşmanın birey hayatındaki yeri ve önemi
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  düzgün konuşmak çevremizle iletişimimizde bize ne gibi fayda sağlar..?
   
 8. cnshu

  cnshu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  alanya
  paylaşımın için tşkler.grçkten çok gzl bi konuya değinmişsin
   
 9. RÜYAM NBR

  RÜYAM NBR Forum Okuru

  Slm rüyam nbr
   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 10. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  buyrun ben RÜYAM'ın avukatıyım :789:
   
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bizlere diyorsun ama daha "Türkçemiz'in" nasıl yazılacağını bilmiyorsun!
   
 12. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  527
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Çoğunluk paylaşım için teşekkür etmiş. Demek ki güzel konuşmayı, fikir üretmeyi , yorumlamayı beceremiyoruz..Güzel konuşmak için okuyun , okuduğunuzu anlayın. Ne kadar çok okursanız kelime dağarcığınız genişler, belleğiniz size ait düşünceleri dillendirir..
   
Güzel Konuşmanın Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzel Konuşma Kuralları

  Güzel Konuşma Kuralları

  güzel konuşma kuralları iyi bir konuşmacı olmanın kuralları 1. Dinleyiniz. Doğru ve güzel konuşmanın ilk şartı dinlemesini bilmektir. Siz dinlemesini bilirseniz, bu alışkanlığın sirayeti yoluyla herkes dinlemesini bilir ve siz de dinlenen bir konuşma yapabilirsiniz. Dinlenmeyen, gürültülü, ilgisiz bir yerde güzel konuşma da yapılamaz, orada konuşmanın da tadı olmaz. 2. Doğru ve güzel...
 2. Kendini İfade Etme ve Güzel Konuşma

  Kendini İfade Etme ve Güzel Konuşma

  kendini ifade edebilme kendini ifade etmenin yolları etme sanatı iyi etmenin yolları etme Dogum anindan itibaren cocuk kendisiyle konusulmasini ister. Arastirmalar gosteriyor ki; yeni dogmus bir bebekle ne kadar ilgilenir, konusulur, ve ona sarki soylenir, hikayeler okunursa; ruhsal yonden cocuk o kadar saglikli olur. Mümkünse, sizin ne okuyup durduğunuzu bile anlamadığı bebeklik döneminde...
 3. Konuşmada akıcı konuşmada bozukluk

  Konuşmada akıcı konuşmada bozukluk

  konuşmada nefes İletişim sırasında düşüncelerin aktarılmasına yarayan konuşmanın oluşturulduğu dil ve dudak gibi aktarma organları ise henüz bu hıza yetişememektedir. Böylesi durumlarda konuşmanın başlangıcında bazı sözcükleri bulmada zorluk, takılma, gereksiz duraklama ve nefes düzenleme ile ilgili güçlükler ortaya çıkmaktadır. Eğer sesin oluşumu ile ilgili beyin işlevlerinde ya da aktarma...
 4. Güzel ve etkili konuşma sanatı

  Güzel ve etkili konuşma sanatı

  etkili konuşma örnekleri etkileyici konuşma örnekleri Varlığımızı kanıtlamada, dış dünya ile bağlantımızı kurmada konuşmanın bize sunduğu olanaklardan yararlanırız. Acaba bu olanakları gerektiği gibi kullanabiliyor muyuz? Nasıl konuşuyoruz? Konuşma güçlüğü çekiyor muyuz? Konuşma güçlüğü çekip çekmediğimizi, düşünce ve duygularımızı rahatça anlatıp anlatamadığımızı, karşımızdakilerle doğal...
 5. Kitap Okumanın Önemi İle İlgili Güzel Sözler

  Kitap Okumanın Önemi İle İlgili Güzel Sözler

  kitap okumanın önemi atatürk ün kitap okumakla ilgili sözleri atatürk ün ile ilgili sözleri kitapla okumakla sözler Kitap okumanın önemi ile ilgili sizlere ünlü kişilerin söylemiş olduğu sözleri sunuyorum. '' Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer işler başarın.'' Benjamin Franklin "Yasalar ölür, kitaplar ölmez." Bulwer Lytton "İyi...

Sayfayı Paylaş