Hacca Giden Kişilerin Tüm Günahları Affedilir mi?

Hacca Giden Kişilerin Tüm Günahları Affedilir mi?
islamda hacca gitmenin yeri
hacı olmanın faziletleri
hacca gitmenin önemi


Müslümanlar için farz kılınan ve islamın 5 şartından biri olan hac ziyaretine giden müslümanların tüm günahları affedilir mi? Hacı olan kişilerin tövbeleri kabul olup günahları bağışlanırmı gibi sorularınızın yanıtları için sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: “Kim kötü söz ve davranışlardan ve Allah’a karşı gelmekten sakınarak haccederse, anasından doğmuş gibi günahsız hale gelir.” Bu konudaki başka bir hadis-i şerif de şöyledir: “Hac, öncesini yıkar (önceki günahları ortadan kaldırır).” Hac, kul hakkı hariç diğer günahlar için bir kefarettir. Ancak bunun için asgari olarak şu şartlara riayet edilmesi gerekir:1- Hacca giderken ihlâslı olmak. Yani Allah rızası dışında hiçbir mülahaza taşımamak ve niyetini son derece halis tutmak gerekir.

2- Hacca gitmek için hazırlanan paranın helalinden ve temiz olmasına dikkat etmelidir. Hacca giderken haram veya şüpheli paradan uzak durmalıdır.

3- Kul hakları için sahiplerinden helallik alınmalı, Allah hakkı olan namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerden eksik olanlar kaza edilmeli, en azından bunları kaza etme niyet ve kararlılığı içinde olmalı ve fiili olarak da kaza etmeye başlamalıdır.

4- Hac boyunca başkalarını rahatsız edecek kötü davranışlardan ve çirkin sözlerden durmalıdır.

5- Haccı farzlarıyla, vacipleriyle ve sünnetleriyle tastamam şartlarına uygun olarak tamamlamalıdır.
 
Üst