1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hacerül esved taşı cennettenmi geldi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Renginin siyah olması sebebiyle Hacerü'l-Esved (Siyah Taş) diye adlandırılan bu mübârek taş, Kâbe'nin Şark köşesinde olup, yerden bir buçuk metre yükseklikte, kapıya yakın bir yerde yerleştirilmiştir. Üç büyük ve birkaç tane de küçük parçadan müteşekkildir. Etrafı gümüş bir halka ile çevrilidir. Bir başka ismi, Ruhu'l-Esved'dir. Bu mübârek taş, semâvî bir taş olup, Hz. İbrahim'e (a.s.) Hz. Cebrâil tarafından getirilmiştir. Kâbe duvarına yerleştirilmeden evvel, Ebû Kubeys Dağında muhafaza edilmekteydi. Bir rivâyete göre, Kâinatın Serveri, Peygamber Efendimizin, "Ben, peygamber gönderilmeden evvel, Mekke'de bana selâm veren taşı, hâlâ biliyor ve tanıyorum" ifadelerinin işaret ettiği taş, bu Hacerü'l-Esved'dir.
  Bir gün, bu taşa yaklaşıp öpen Hz. Ömer, şöyle demişti:
  "Çok iyi bilirim ki, sen zararı ve menfaati olmayan bir taş parçasısın. Eğer Resûlullahın seni takbil ettiğini [öptüğünü> görmese idim, asla seni takbil etmezdim."


  < Konu Resmi..>


  Hacerü’l-Esved Cennetten mi geldi?

  Kâbe-i Muazzamanın kapısının sol tarafında yer alan ve tavaf başlangıcı olarak kabul edilen Hacerü’l-Esved’in Cennetten getirildiği hakkında sahih hadisler mevcuttur.
  Sünen-i Tirmizî’de İbni Abbas’tan rivayet edilen hadisin meâli şöyledir:
  “Hacerü’l-Esved Cennetten indirildi. Sütten daha beyazdı, fakat onu Âdemoğlunun hatâları kararttı.”1
  Müsned’deki rivayet de şu meâldedir:
  “Hacerü’l-Esved Cennetten gelmiştir. Kardan daha beyazdı. Fakat onu müşriklerin hatâları kararttı.”2
  Evet, Hacerü’l-Esved’in Cennetten geldiği kesindir. Ancak bu husus Hz. İbrahim’in Kâbe’yi bina ederken bu taşı Ebû Kubeys Dağından getirmesiyle nasıl bağdaşabilir?
  Bu Hususta Kâbe ve Mekke Tarihi isimli eserde şu bilgilere yer verilir:
  Hz. Âdem Cennetten yeryüzüne indirildiğinde Cenab-ı Hak melekler vasıtasıyla ona bir Cennet çadırı gönderdi. Hacerü’l-Esved de bu çadırın içindeydi ve beyaz bir yakuttu.
  Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail’le birlikte Kâbe’yi inşa ederken tavaf başlangıcı olarak oğlu İsmail’den bir taş istedi. Hz. İsmail taşı aramaya gitti, fakat boş döndü. Bu sırada Hz. Cebrail, Hz. İbrahim’e bir taş getirdi. Nuh Tufanında Kâbe de sular altında kalınca Cenab-ı Hak Hacerü’l-Esved’i Ebû Kubeys dağına emanet etmiş ve “Benim dostumu Kâbe‘yi inşa ederken gördüğün zaman bu taşı ona çıkar” buyur-muştu. Hz. Cebrail’in getirdiği bu taş bem beyazdı. Fakat daha sonra hadiste geçtiği gibi, müşriklerin ellerini sürmesiyle; bazı rivayetlerde de zaman zaman çıkan yangınlar sonucu kararmıştır. 3
  Hacerü’l-Esved’in kararması meselesini yukarıda meâlini verdiğimiz hadis-i şerifin izahında Tirmizî şârihi el-Ahvezî şunları söyler:
  “Esas olan hadisin zahirî mânası olmakla birlikte, bazı Hanefî âlimleri şöyle demişlerdir: Bu hadiste mübalağa ihtimali vardır. Hadiste Peygamberimiz (a.s.m.) Hacerü’l-Esved’in şeref ve kıymetini anlatırken, işlenen günah ve hataların da çirkinliğine dikkat çekmiştir. Bir hadiste de bildirildiğine göre, insan bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta meydana gelir.”
  Bu meselede şöyle bir suale de cevap verilmektedir: “Onu müşriklerin hataları kararttı da, neden mü’minlerin imanı ve ibadeti tekrar beyazlaştırmadı?”
  İbni Kuteybe’nin cevabı şöyle: “Cenab-ı Hak dileseydi yapardı, fakat Cenab-ı Hakkın yeryüzüne koyduğu âdetlerden birisi de, bir şey siyahlaşınca tekrar beyazlaşmamasıdır.”
  el-Muhib et-Taberî de şöyle diyor: “Onun siyah olarak kalmasının sebebi bir ibret olmasıdır. Yani işlenen günahlar Cennetten gelen bir taşı karartırsa, acaba insanın kalbini ne hale sokar?”
  İbni Abbas’ın izahı da şu şekildedir: “Cenab-ı Hakkın onu karartmasının sebebi, dünya ehlinin Cennet zinetine bakmamaları içindir.”4
  Taşın Hacerü’l-Esved olarak isimlendirilmesi ise Kâbe’nin duvarına konup insanların elini sürmesi sonunda olsa gerektir. Çünkü daha önce Cennetten indiğinde beyaz bir yakuttu.

  1. Tirmizî, Hacc:49.
  2. el-Fethü'r-Rabbânî, 12:26.
  3. Ebû'l Veled el-Ezrakî. Kabe ve Mekke Tirihi, s. 36-54.
  4. Tuhfetü'l-Ahvezî, 3:617.
   
Hacerül esved taşı cennettenmi geldi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hacerul-esved

  Hacerul-esved

  Rüyanizda Hacer'ül-Esved'i gör-mek, ona yüz sürmek, dünya ve ahiret islerinizin yolunda olduguna, dualarinizin Cenabi Hakk tarafindan kabul gördügüne, maneviyatinizin çok düzgün ve yerinde olduguna, temiz kalbiniz ve gönül rahatliginiz bulunduguna delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada Hacerü'lEsved, hacca isaret eder. Hacerü'lEsved'i söküp kendisi için alikoydugunu gören kimsenin bir...
 2. Hacerül Esved Taşı Nedir?

  Hacerül Esved Taşı Nedir?

  hacerül esved nedir hacerül esved taşı taşı nedir kabe Televizyonda her gorusumde nedir icinde neler var anlami nedir diyemerak ettigim eylerden biridir bu taş.. Bazı seyleri hiç bilmeden kabulleniriz..hayatımıza bir şekilde girmiş olan ve dinimizle alakalı olan bu olay ile ilgli buldugum bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.. Hacerül Esved Taşı Nedir? Hz. İbrahim Aleyhisselam, Kabe'nin...
 3. Hacerul esved taşı neden incelenmiyor?

  Hacerul esved taşı neden incelenmiyor?

  Bir rivayete göre Haceru’l-Esved Cennetten getirilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 5488) - Ancak Taberani ve Bezzar’ın rivayet ettiği bu hadis rivayeti -senedinde zayıf bir raviden ötürü- zayıftır. (Mecmau’z-Zevaid, a.y) - Taberani’nin diğer bir rivayetinde de zayıf ravi vardır (bk. Zevaid, h. no:5490) - Bununla beraber, Tirmizi’nin rivayet ettiği hadis sahih kabul edilmiştir. İbn...
 4. Hacer-i esved taşı nedir?

  Hacer-i esved taşı nedir?

  Hz. İbrahim Aleyhisselam, Kabe'nin inşasını bitirdikten sonra oğlu İsmail Aleyhisselam ile tavafa başlangıç sırasını bildirmek için: “İsmail, bana bir taş getir de tavafın nereden başlayacağını işaret edeyim.” dedi. Hz. İsmail Aleyhisselam da Cebel-i Kubeys'ten bir taş alıp babasına verdi. O da tavafın başlayacağı bugünkü Kabe'nin köşesine taşı koydu. Taş, yumurta şeklinde 18-19 santimetre...
 5. Hacerül esved taşı hakkında kısa bilgi

  Hacerül esved taşı hakkında kısa bilgi

  Hacer-ül-esved Kâbe'nin sağ tarafında yerden 1,5 metre yükseklikte bulunan yaklaşık 30 cm büyüklüğü olan siyah renkli taştır. Gümüş tabaka ile kaplanmıştır. Hacer kelimesi Arap dilinde taş demektir. Hacer-ül-esved ise siyah taş anlamındadır. Resulullah (sas) bir hadisinde Hacerü'l-Esved'in cennetten indiğini ve tedricen renginin siyahlaştığını bildiriyor: Hacer-ül-esved cennetten indi....

Sayfayı Paylaş