Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hacı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  haccın farzları nelerdir hacı olmak için neler gerekiyor
  hacca gitmek için aranan şartlar


  Müslümanlar için farz kılınan hac ziyaretini yapmak ve hacı olmak için gereken şartlar hakkın da sizlere merak etitğiniz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  1- Müslüman Olmak: Namaz, oruç ve zekât gibi diğer ibadetlerde olduğu gibi haccın farz olması için gereken birinci şart Müslüman olmaktır çünkü dinin kişiden ilk istediği mükellefiyet imandır. Diğer mükellefiyetler ise ancak imandan sonra gelir. Dolayısıyla gayrimüslimlerin haccetmesi farz olmadığı gibi dinden dönen kimselerin de (mürted) haccetmesi farz değildir.

  2- Akıllı ve Bâliğ Olmak: İslâm’ın emir ve yasaklarından sorumlu olanlar ancak akıl sahipleridir. Aynı şekilde yeni doğan bir çocuk büluğ çağına girdikten sonra dinin emirleriyle yükümlü olur. Binaenaleyh aklı noksan olan kimselerle henüz büluğ çağına gelmemiş olan çocukların haccetmeleri farz değildir.

  Çocukluk devresinde hacca gitmiş bir kimseden hac farizası düşmez. Büluğ çağına girdikten sonra diğer şartları da mevcutsa yeniden hacca gitmelidir.

  3- Hürriyet: Haccın farz olması için gereken şartlardan birisi de hürriyettir. Hür olmayanlar (köleler) sadece bedenî ibadetlerle mükelleftirler. Hac ise hem beden hem de mal ile yapılan bir ibadet olduğu için hürriyeti bulunmayanlara farz değildir.

  4- Vakit: Zekât, kurban, fitre ve bayram namazlarında olduğu gibi hac ibadetinde esas alınan kameri aylardır. Buna göre hac ayları, Şevval, Zilkade ve Zilhicce’nin ilk on günüdür. Yani bu aylarda hacca hazırlanılır, yola çıkılır, ihrama girilir; en son arefe günü Arafat’ta vakfeye durmak ve Kâbe’yi ziyaret tavafında bulunmakla hac son bulur. Bu vakitlerin dışında farz hac için ihrama girilemez ve haccın rükünleri eda edilemez. Dolayısıyla diğer şartlarını taşısa bile, hac aylarına erişemeyen kimseye hac farz olmaz.

  < Konu Resmi..>


  5- Mali imkânının yeterli olması: Haccın vacip olması için gereken şartlardan birisi de kişinin hac için gerekli olan masrafları karşılamaya güç yetirebilmesidir. Haccın farz olması için bir insanın zekât verecek zenginliğe ulaşması şart değildir. Yani haccın farziyetinde kişinin nisap miktarı mala sahip olması aranmaz. Yolculuk ve yeme-içme masraflarıyla geride bıraktığı ailesinin nafakasını karşılamaya güç yetirebilen herkese hac farz olur.

  6- Haccın farz olduğunu bilmek: Bu şart İslâm’ın yaşanmadığı yabancı bir ülkede olanlar için geçerlidir çünkü İslâm diyarında İslâm’ın hükümlerini bilmemek bir mazeret değildir.

  Saydığımız bu şartlara haccın vücub şartları denir ki bu şartları taşıyan herkesin ömründe bir defa haccetmesi farzdır.


   
Hacı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mod Olmak İçin Şartlar

  Mod Olmak İçin Şartlar

  -Nüfus cüzdanının 3 adet arkalı önlü fotokopisi, -12 adet vesikalık fooğraf -İkametgah senedinin 2 adet fotokopisi, -Sürücü Ehliyet belgesi, -Sağlık raporu, -Emniyet müdürlüğünden sicil kaydı -Anne babadan Helallık ( Dış dünyayla bağlantıları koparan modlar bulunmaktadır. -Lise diploması, -1 adet masaüstü bilgisayar, -Sağlam bir kafa, -Haftanın 7 günü ve 24...
 2. Polislik için gerekli şartlar, polis olmak için ne yapmalıyım ?

  Polislik için gerekli şartlar, polis olmak için ne yapmalıyım ?

  polis olmak için hangi okulları okumak gerekir polis olmak için ne yapmalıyım 2011 Ben polis olmak istiyorum. Ama tam olarak polisliğin şartları nelerdir, yada polis olmak için ne yapmalıyım, Nereye baş vurmalıyım gibi sorularıma cevap arıyorum. Umarım yardımcı olursunuz. Teşekkürler.
 3. Vali olmak için aranan şartları biliyor musunuz ?

  Vali olmak için aranan şartları biliyor musunuz ?

  Vali olmak için hangi şartlar aranıyor arkadaşlarım. Bu konu hakkında bilgi gerekmekte bana yardımcı olursanız sevinirim.
 4. Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar...

  Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar...

  vali olmak için gerekli şartlar nelerdir hangi okulu bitirmeli ne mezunu olmalı yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler burada melekler Küçükken sorulduğunda ''Büyüyünce ne olacaksın ?'' diye,sanki söz birliği etmişçesine bütün çocuklar ya doktor der ya da öğretmen melekler :) Ama büyüdükçe çocukların idealleri değişir,netleşir.Vali olmak isteyen bile çıkabilir.Şimdi biz de hayali...
 5. Polis Olmak İçin Aranan Sağlık Şartları

  Polis Olmak İçin Aranan Sağlık Şartları

  Polis Meslek Yüksek Okulu Sağlık Şartları Polis Meslek Yüksek Okulu Sağlık Şartları nelerdir pmyo giriş için sağlık şartları Bu makalemiz polis olmak isteyen ancak bazı rahatsızlıkları bulunan meleklerimizin ve misafirlerimizin durumlarını sorgulayabilecekleri, pmyo girişi sağlık şartlarının madde madde açıklandığı şartlardır melekler .. Polis Meslek Yüksek Okulu Sağlık Şartları...

Sayfayı Paylaş