Hafız Olmanın Şartları Nelerdir

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Hafız Olmanın Şartları Nelerdir
hafızlığın şartları nelerdir hafız olmak hakkında Peygamberimiz ve hafızlık hadisler bilgiler hepsi burada meleklerim
Kuran-ı Kerim biz müslümanların yer olarak evlerinin sıkıntılı zamanlarımızda sevinçlerimizde dillerimzin vazgeçilmezidir.Ki hafız olabilmek ne de büyük bir maharet olsa gerek.Duyarız küçük çocukların hafız olduğunu arada ve içimizden bir maşallah geçer elbet.Hafız olana da olmayana da Allah Kuran sevgisi versin meleklerim fakat belki aramızda hafız olmayı düşünen meleklerimiz vardır.Hafız olmanın şartları var mı,neler diyorsanız buyrun meleklerim..


1762846-3dcd36fbd0f1a1f2-1d2.jpgsoru:Hafızlığın şartları nelerdir?

cevap:Hafızlık için herhangi bir şart bulunmamaktadır; dileyen herkes hafızlık yapabilir.
Namaz kılabilecek kadar Kur'an-ı Kerim ezberleyip bunu unutmak caiz değildir. Ancak Kur'an-ı Kerim'in tamamını veya bir kısmını ezberleyip, daha sonra bir kısmını veya çoğunu unutmak haram değilidir. Ancak Kur'an-ı Kerim ezberlemenin büyük faziletini kaçırmış olacaktır. Ayrıca emeğini de zayi etmiş olacaktır.

Bir hadis-i şerifte hâfızların özelliği belirtilmekte ve Kur'ân'ı ezberlemek teşvik edilmektedir. Hz. Âişe (ra)'den nakledilen bu hadiste şöyle buyurulmaktadır:
"Kur'an'ı ezbeıleyerek okuyan hâfız kişi es-Seferetü'l Kirâm olan (vahiy getiren) meleklerle beraberdir." (Buhârî, Kitâbü't-Tefsir, 458)
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst