Hafta Tatili ve Bayramlar Yıllık izne sayılırmı?

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Hafta Tatili ve Bayramlar Yıllık izne sayılırmı?
pazar günü yıllık izinden sayılırmı resmi tatiller yıllık izinden sayılırmıBu konuyu size örnek örnek anlatmaya çalışacağım..

İş mevzuatı hükümleri gereğince yasalardaki asgari düzenlemelerin üzerinde işçi lehine yapılan düzenlemeler geçerlidir. Bu durumda işyeri uygulaması önem taşımaktadır. Dolayısı ile geçerli olan da işyeri uygulamasıdır. İşyerinde uygulanan hafta tatili ne kadar ise yıllık ücretli izne o sürenin eklenmesi gerekir. Bu açıklamalar ışığında konuyu örneklerle açıklayalım. Aşağıdaki örnekler bir işyerinde 2 yıldan beri çalışan ve 1975 doğumlu olan işçi Ali Bey varsayımından hareketle verilmiştir.

Örnek 1: İşçi Ali Bey, haftada bir gün hafta tatili kullanmaktadır. Ali Bey yıllık ücretli iznini kaç gün olarak kullanacaktır? İş Kanunu'na göre Ali Bey'in yıllık ücretli izin süresi 14 iş günüdür. Hafta tatilleri de izin süresine ilave edileceğinden Ali Bey de haftada bir gün hafta tatili kullandığından iki haftada toplam iki gün hafta tatili kullanacak. 14 günlük izin süresine 2 gün daha ilave etmemiz gerekecektir. Dolayısı ile 01.07.2008 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık izne ayrılacak olan Ali Bey 14 iş günü + 2 gün hafta tatili olmak üzere 16 gün yıllık ücretli izin kullanacak ve 17.07.2008 tarihinde işbaşı yapacaktır.

Örnek 2: Örneğimizdeki işçi Ali Bey haftada 2 gün hafta tatili kullanıyorsa yıllık ücretli iznini ne kadar kaç gün kullanacaktır? Ali Bey'in yıllık ücretli izni 14 iş günü, haftada 2 gün hafta tatili kullandığından her hafta yıllık izne 2 gün eklenecektir. Buna göre 14 iş günü + 4 gün hafta tatili olmak üzere toplam 18 gün Ali Bey izin kullanacak ve 01.07.2008 tarihinde çıktığı yıllık iznini tamamlayarak 19.07.2008 tarihinde işbaşı yapacak.

Örnek 3: İşçi Ali Bey, haftada bir gün hafta tatili kullanmaktadır. 15.08.2008 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıllık izninin tamamını kullanmak üzere yıllık izine ayrılmıştır. Ali Bey'in ne zaman işbaşı yapması gerekir? Bir numaralı örnekte olduğu gibi Ali Bey'in yıllık ücretli izin süresi 14 iş günüdür.

Hafta tatilleri de izin süresine ekleneceğinden Ali Bey 16 gün yıllık ücretli izin kullanacak; ancak izninin son günü 30 Ağustos tarihine (genel tatil gününe) rastlaması nedeniyle Ali Bey'in iznine bir gün daha ilave edilecek ve 31 Ağustos 2008 tarihinde işbaşı yapması gereken Ali Bey bir gün daha yıllık izin kullanarak 01.09.2008 tarihinde işbaşı yapacaktır. Örneklerimizde yer alan işçinin izin dönüşü işbaşı yapması gereken gün, işyerindeki işçilerin toplu olarak hafta tatilini kullandığı güne rastlamış ise işçinin işe başlaması hafta tatilini takip eden iş günü olacaktır.
 
Üst