hakkımı arıyorum

bymoons

Yeni Üye
Üye
hakkımı arıyorum
sayın avukatım.ben 12 yıllık evliyim.çocuğum yok.eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik.daha doğrusu o istedi bende kabul ettim.biz davamızı açtık.fakat daha ilk mahkeme günüm bile gelmeden eşim 17 yaşında bir kızla kaçtı.kendisi 37 yaşında.ben annemin yanında yaşıyorum. hiç bi mal varlığım yok.bu yetmezmiş gibi içgüveyi olarak aldığımız ailemin evini ödenmemiş bir çok borçla bıraktı gitti.benim size soracağım şu:eşim reşit olmayan kızı kaçırdığı için ceza alırmı.ben bu mağduriyetim sonucu ondan herhangi bi maddi manevi tazminat talep edebilirmiyim.şimdiden sonsuz tşkler.Saygılar

[FONT=&amp]“sayın avukatım.ben 12 yıllık evliyim.çocuğum yok.eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik.daha doğrusu o istedi bende kabul ettim.biz davamızı açtık.fakat daha ilk mahkeme günüm bile gelmeden eşim 17 yaşında bir kızla kaçtı.kendisi 37 yaşında.ben annemin yanında yaşıyorum. hiç bi mal varlığım yok.bu yetmezmiş gibi içgüveyi olarak aldığımız ailemin evini ödenmemiş bir çok borçla bıraktı gitti.benim size soracağım şu:eşim reşit olmayan kızı kaçırdığı için ceza alırmı.ben bu mağduriyetim sonucu ondan herhangi bi maddi manevi tazminat talep edebilirmiyim.şimdiden sonsuz tşkler. Saygılar”[/FONT]

[FONT=&amp]---------------------------------------------------------------------------------------------------[/FONT] [FONT=&amp]

[/FONT][FONT=&amp]“eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik. Daha doğrusu o istedi bende kabul ettim. fakat daha ilk mahkeme günüm bile gelmeden … “[/FONT]

[FONT=&amp]Anlaşmalı boşanma davasında imzalayıp mahkemeye verdiğiniz protokolü mahkemede kabul etmediğiniz sürece bir geçerliliği yoktur. Bu protokolü mahkemede kabule etmemeniz halinde anlaşmalı boşanma davanız çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.[/FONT] [FONT=&amp]

“eşim 17 yaşında bir kızla kaçtı, eşim reşit olmayan kızı kaçırdığı için ceza alırmı.”[/FONT]

[FONT=&amp]5237 Sayılı Yasanın 6/1-a maddesinde çocuk kavramı "18 yaşını doldurmamış kişi" olarak tanımlanmış; cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kısmında çocuk, "15 yaşını bitirmiş" ve "15 yaşını tamamlamamış" olarak ikiye ayrılmıştır. 5237 Sayılı Yasa uyarınca 15 yaşını bitirmiş olmakla birlikte 18 yaşını tamamlamamış olan mağdureyi rızası ile kaçırıp alıkoyma olayında mağdurenin rızası, Kanunun 26/2. maddesi anlamında hukuka uygunluk nedeni oluşturacağından, fiili suç olmaktan çıkarır.[/FONT]

-Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması).

-Ayrıca bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. Çocuğa karşı bu suçun İşlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılır (Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma).

-Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (Reşit olmayanla cinsel ilişki). Bu tür suçlarla ilgili olarak Yargıtay 5. Ceza Dairesi, bu yaş grubundaki kızların kendi rızalarıyla kaçması halinde suçun oluşmayacağı yönünde kararlar vermektedir.

ben bu mağduriyetim sonucu ondan herhangi bi maddi manevi tazminat talep edebilirmiyim”

Boşanma davasından sonra olan olayları devam eden boşanma davasına konu edemezsiniz. Başka bir anlatımla;
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 185. maddesinin 3. fıkrası uyarınca eşlerin birbirine karşı sadakat yükümlülüğünün ihlali olgusunun, ancak boşanma davasından önce gerçekleşmesi halinde ve buna davada dayanılması durumunda hükme esas teşkil edebileceği kuşkusuzdur. Dava tarihinden sonra sadakat yükümlülüğünün ihlali halinde ise, az yukarıda açıklanan ilkeler gereği, bu yeni olgunun, yeni bir davanın konusunu teşkil edeceği, her türlü duraksamadan uzaktır. Bu sebeple eğer kocanızın bu aldatma/güven sarsıcı davranışlar sergilediğini gösterir bir olayın varlığı daha önceden öğrenmişseniz (dava açılmadan önce); davada ileri sürüp kanıtlamanız halinde maddi/manevi tazminat ve nafaka almanız söz konusu olabilir.

Ayrıca manevi tazminat için https://www.meleklermekani.com/kadi...manin-maddi-sonuclari-ve-manevi-tazminat.html linkini ve manevi tazminat için https://www.meleklermekani.com/kadi...nmanin-maddi-sonuclari-ve-maddi-tazminat.html linklerindeki yazılarımı okuyabilirsiniz.

[FONT=&amp]Av. Gökhan ARICAN[/FONT]
[FONT=&amp]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı [/FONT]
[FONT=&amp]A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA[/FONT]
[FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]

Son düzenleme:
tşk ediyorum ilginize avukat bey.ama bi duyuru yapamadanda gecemeyeceğim.erkekler yaşlı eşinizi bırakın 17liklere hucumm cezası yokmuş bakın alın 1er tane:(

sayın avukatım ; benim sevdiğim kız 14 yaşında ben bu ocakta 18 ime gireceğim sevgilim ise nisanda 15 ine giriyor ailesinden çok zorluk görüyor kızı mutlu eden tek ben varım sanki benimde babam beni desdekliyor ben bu kızı kaçırsam gönül rızasıyla ceza alırmıyım veya bi sıkıntı olurmu abileri zaten şikayet eder biz kaçınca sonucu ne olur bunun beni aydınlatırmısınız

Benzer Diğer Konularımız !

K
Cevaplar
0
Görüntüleme
613
Kayıtsız Üye
K
Geri