Hale Caneroğlu ile röportaj

M

Misafir

Forum Okuru
Hale Caneroğlu ile röportaj
hale caneroğlu
hale caneroğlu, röportajı, söyleşi, içimde saklısın, müzik hakkında, haberleri burada arkadaşlar

hale-3ac.jpg

Bir çoğumuz onu "Avrupa Yakası"nda ki Yaprak olarak tanıyoruz. Oyuncu ve ses sanatçısı olan Hale Caneroğlu ile müzik hakkında güzel bir röportajını ele geçirdim az önce Melek'lerim:) Ee tabi ki görev aşkı diyor ve sizlerle de paylaşıyorum bu röportajı:A

"İçimde Saklısın" isimli ilk solo albümünü geçtiğimiz aylarda müzik marketlere sunan ve albümün çıkış şarkısı "Mükemmelim"in ardından yeni klibi "Neye Yarar" ile ekranlarda olmaya hazırlanan Hale Caneroğlu, yazarımız Mine Ayman'la keyifli bir röportaj gerçekleştirdi: "İçimde saklısın derken aslında bir kişiye seslenmiyorum. Hepimizin içinde saklı olduğuna inandığım, tüm sistemi, tüm evreni, aslında var olan her şeyi kapsayan, var eden güce sesleniyorum..."

Sizi "Avrupa Yakası" adlı dizide "Yaprak" karakteri ile tanıdık, şu anda ise albümünüzle dikkat çekiyorsunuz. Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Aslında çocukluğumdan beri Müzik Prodüktörüm abim Hakan Caneroğlu sebebiyle müziğin ve profesyonel müzisyenlerin arasında büyüdüm yani müzik hayatımda hep vardı. Ama kendi şarkıcılık yönümü, New York'ta konservatuarda oyunculuk okurken aldığımız müzikal derslerinde keşfettim. Ve orada başlayan maceram, bugün bir albüme dönüştü.
Hale Caneroğlu

"İçimde Saklısın" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

Çok uzun sürdü. Abim de ben de çok titiz çalıştık. Yaptık, beğenmedik. Bir daha yaptık. Bir süre ara verdik. Tüm bu süreçte klasik abi-kardeş kavgalarını ve inatlaşmalarını da yaşadık tabii ki. Derken bir baktık 2 yıl geçmiş ama şimdi sonuçtan ikimiz de çok memnunuz. Bazı çevreler şarkıcılık yanımı kabul etmeyip, bunu bir heves albümü olarak görüyorlar. Ben ise albümümle gurur duyuyorum. Bence çok kaliteli bir iş yaptık. Albümde aslında kendi çevremdeki müzisyen arkadaşlarımla çalıştım. Üçgen beste grubu ve Hakan Caneroğlu'nun bestelerini kullandım. Sözlerin çoğu bana ait. Sevgili Aysel Gürel, Mükemmelim'in nakaratını yazmıştı. Yine Nermin Kurban da "Şok Oldum" adlı şarkıma katkıda bulundu.

Albümünüzde kendi şarkılarınızı yorumladınız, ne zamandan beri şarkı sözü yazıyorsunuz?

Çok uzun zamandır yazı yazıyorum ama şarkı sözü yazmaya 2007 yılında başladım. Üzerinde çalıştığım bir projem için şarkı sözü gerekiyordu. Kim yazabilir diye çok araştırdım ama hiç kimsenin dili içime sinmedi. Ben de şansımı deneyip kendim yazmak istedim. İyi ki denemişim.

Albümünüzün ismi çok enteresan, içinizde saklı olan kişi kim?

Çok güzel soru! Ne zaman sorulacak diye merak ediyordum. İlk kez siz soruyorsunuz. İçimde saklısın derken aslında bir kişiye seslenmiyorum. Hepimizin içinde saklı olduğuna inandığım, tüm sistemi, tüm evreni, aslında var olan her şeyi kapsayan, var eden güce sesleniyorum. O güç aslında hepimizin içinde. Başka yerde aramaya gerek yok. Hepimiz onun bir parçası ve yansımasıyız.

Albümünüzü hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Sözlerimi yazarken oldu tabii ki. Christina Aguilera'nın, Amy Winhouse'un, Lilly Alen, Duffy ve Kate Pery'nin yazdığı sözleri çok beğenirim. Hepsinde bir yaşanmışlık ve detaylar var. Bir de tabii ki artık yüreğime ve bilinçaltıma yer etmiş müzikal şarkı sözlerini de unutmamak lazım. Şarkı sözü yazarı olarak tüm bunlardan etkilendiğimi düşünüyorum. Rahmetli babama yazdığım şarkı sözü bunun en iyi örneğidir diye düşünüyorum. Ya da "Şok oldum" adlı şarkımda "test etmek için sevginizi, cenazemde hayal ettim sizi!" satırı gibi...

İlk klip "Mükemmelim" adlı eğlenceli şarkıya çekildi, arkasından uzun bir süre yeni bir klip gelmemişti. Şu günlerde ise "Neye Yarar" adlı şarkınızın klibi ile ekranlardasınız, ikinci klip için neden bu kadar uzun zaman beklediniz?

Sormayın! Biz de bu durumun farkındayız. Ama çok yoğun bir kış sezonu oldu. Derken "Geniş Aile" dizisi de devreye girince her şey gecikti. Ama gecikmemizi telafi eden çok güzel bir klip çektik.

"Neye Yarar" adlı şarkınıza remix yaptırıp tam bir dans şarkısına dönüştürdünüz, bu şarkının yeni haline dinleyicileriniz nasıl ulaşacaklar?

Yakında resmi web sitem açılacak, Neye Yarar'ın remix'ine web sayfamdan ya da facebook sayfamdan ulaşabilirler.

Albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sizce? Üçüncü klip hangi şarkıya gelecek?

Valla 3. klibin çekilip çekilmeyeceğini bilemiyoruz. Bunu söylemek için erken. Belki yeni bir projeyle sevenlerimin karşısına çıkarım. Ama olursa albüme adını veren şarkı yani "İçimde Saklısın" kliplenir.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Atiye'yi çok beğeniyorum. Hem sound'unu hem kendini. Olgunluk dönemini merakla bekliyorum. Bence çok iyi yerlere gelecek.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir yarışmaya katılmak ister miydiniz?

Tamamen politik bir yarışma olduğunu düşünüyorum. Ama teklif gelse ne yaparım çok samimi olarak bilemiyorum. Sanırım buna tek başıma değil, ekipçe karar veririz. Yani ne karşıyım ne de hevesli. Ama ülkemi temsil etmek fikri heyecan verici.

Konserleriniz ve bar programlarınız devam ediyor mu?

Konserlerim ve bar programlarım yıllardır devam etmekte. Dinleyicilerim, sahne programımı Facebook'taki sayfamdan takip edebiliyorlar. Zaten biliyorsunuz, konserlerimin albümümle alakası yok. Ben 5 yıldır kendi ekibimle sahneye çıkıyorum. Çok eğlenceli bir repertuarımız var. Türkçe-yabancı karışık, 80'lerden tutun da Ajda Pekkan şarkıları, 70'ler Türk Film müzikleri, Kenan Doğulu, Tarkan şarkıları ve günümüz popüler yabancı şarkıları çalıyoruz. Bu konuda hiç mütevazı olamayacağım, şarkıcılığım konusunda değil ama sahne insanı olarak eğlendirme konusunda iddialıyım!

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projeniz olacak mı? Yeni bir dizide oynamayı düşünüyor musunuz?

Olacak. Bu konuda çok da heyecanlıyım. Yıllardır üzerinde çalıştığım bir projem sonunda hayata geçecek. Ama daha fazla konuşma iznim yok! Diziye gelince, teklifleri değerlendiriyorum. Hikayesi ve senaryosu hoşuma giden bir proje olursa oynarım tabii ki. Ama dediğim gibi projenin kendisi çok önemli.

Geri