1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.406
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Halı bakımı ve kullanım önerileri

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Halı seçimi kadar onun nasıl kullanılması gerektiği bakımı da çok önemli.Gerektiği gibi koruyamazsanız beğendiğiniz halınızı gözden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz:dil:
  -Halı üzerinde zamanla oluşan tozların iplik (hav) aralarına girmesini engellemek için belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

  -Elektrik süpürgesi ile ipliklerin (havların) yatış yönüne doğru yavaşça süpürünüz. Kesinlikle çırpma, sert bir cisimle dövme işlemi yapmayınız.
  -Uzun süre güneş ışığında bırakmayınız.

  -Rutubetten koruyunuz.

  -Ağır eşyaların altında kalan halının ezilmesi durumunda o bölge fırçalanmalı ve elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

  -Halınızı evcil hayvanların tuvalet atıklarından koruyunuz, asit içeren atıklar halınızda kalıcı hasarlar yapabilir.

  -Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

  -Halı üzerine dökülen katı leke yapıcıları bir stapula yardımı ile zaman kaybetmeden halının yüzeyinden alınız.

  -Halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcıları kağıt havlu ile zaman kaybetmeden emdiriniz.

  -Temizlik anında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

  -Halı ile temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelecektir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeye belirecektir. Bu sebeple leke çıkartma işlemi birkaç kere tekrar edilmelidir.

  -Leke çıkartma işleminde halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır. Leke silinirken, lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Bu şekilde lekeyi dağıtmadan temizleyebilirsiniz.

  -Leke çıkartmak için kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının dokusuna zarar vererek çürümesine ve renklerin solmasına neden olacaktır.

  -Halı temizliği sırasında fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

  -Lateks tabanlı halı, zemini tuttuğundan dolayı kaymaz. Ev kazalarına sebebiyet vermez. Bu tip halıların serileceği zemin mutlaka kuru olmalıdır. Lateks tabanı uzun süreli güneş ışığına maruz bırakmayınız.

  -Halınızda çamaşır suyu, deterjan, sirke,…v.b malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.

  -Halınızda ilmik çekmeyin, çıkmış olan ilmikleri halı yüzeyinden kesiniz.


   
 2. Şevvall

  Şevvall Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  589
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bilgilerin için sağol canım
   
 3. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  teşekkürlerr bilgilerine
   
 4. hürremsultan

  hürremsultan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  gaziantep
  teşekkür bilgiler için
   
Halı bakımı ve kullanım önerileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. halılarımızın kullanım ve bakımı

  halılarımızın kullanım ve bakımı

  halıda yanık lekesi pekmez lekesi nasıl çıkar halıdaki yanık nasıl çıkar halı havı giderilir halı yanığı Yapılan araştırmalara göre sadece bir insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram ölü deri döküldüğü, ortalama büyüklükte bir evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu, bu tozların birçok alerjik hastalıklara yol tespit edilmiştir. Yine araştırmalar sonucunda , alerjiyi tetikleyecek...
 2. SAğlıklı ve Gür Kirpikler İçin Bakım Önerileri

  SAğlıklı ve Gür Kirpikler İçin Bakım Önerileri

  Sağlıklı uzun ve gür kirpiklere sahip olmak her bayanın hayalidir...Uzun ve gür kirpiklerle gözler daha bir güzel ve çekici görünür çünkü...Kızlar eğer siz doğuştan gür ve uzun kirpiklere sahip değilseniz üzülmeyin şimdi size vereceğim önerilerle kirpik sorununuza çare bulmuş olacaksınız :tik: Uzun kirpikler için hint yağı Daha uzun ve gür kirpikler için eşit miktarda Hint yağı ile...
 3. Saç ve cilt bakımı önerileri

  Saç ve cilt bakımı önerileri

  güzellik önerileri saç bakımı cild bakımı bakımlı olmak için öneriler konumuzda.Biz bayanlar güzel ve bakımlı olmak için çok fazla zaman ve para harcıyoruz.En güzeli olmak için bir çok güzellik ve bakım bilgileri uzmanlar tarafından anlatılıyor.ideal bacak ölçüleri sahip sütun gibi bacaklar,deri çatlakları olmayan bir vücut bir de bakımlı saç ve cilde sahip olduktan sonra bir bayan daha ne...
 4. Çatlamış Dudaklar İçin Bakım Önerileri

  Çatlamış Dudaklar İçin Bakım Önerileri

  Kuruyan ve Çatlayan Dudaklar İçin Çatlayan ve Kuruyan Dudaklar İçin Bakım Önerileri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda kurumuş ve çatlamış dudaklar için sizlere bakım önerileri sunuyor ve dudak nemlendiren bakım bilgilerini aktarıyoruz. Bayanlar Çoğu zaman dudaklarınız, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kalmaktan dolayı nemini kaybeder ve kurur. Kuru ve çatlamış dudaklar, B...
 5. Kuru ve çatlak topuklar için bakım önerileri

  Kuru ve çatlak topuklar için bakım önerileri

  Günlük olarak yapılacak, temizleme ve nemlendirme içeren bir ayak bakımı, topukların kurumaması dolayısıyla topuk çatlakları oluşumunu engellemek için kullanılacak en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Topuk çatlaklarına engel olmanın yanı sıra çatlaklar oluştuktan sonra da oldukça yararlı olacak bu tip ayak bakımlarını yapmak oldukça kolaydır ve sadece evinizde bulabileceğiniz bazı...

Sayfayı Paylaş