Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Halı bakımı ve kullanım önerileri

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Halı seçimi kadar onun nasıl kullanılması gerektiği bakımı da çok önemli.Gerektiği gibi koruyamazsanız beğendiğiniz halınızı gözden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz:dil:

  -Halı üzerinde zamanla oluşan tozların iplik (hav) aralarına girmesini engellemek için belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.


  -Elektrik süpürgesi ile ipliklerin (havların) yatış yönüne doğru yavaşça süpürünüz. Kesinlikle çırpma, sert bir cisimle dövme işlemi yapmayınız. -Uzun süre güneş ışığında bırakmayınız.

  -Rutubetten koruyunuz.

  -Ağır eşyaların altında kalan halının ezilmesi durumunda o bölge fırçalanmalı ve elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

  -Halınızı evcil hayvanların tuvalet atıklarından koruyunuz, asit içeren atıklar halınızda kalıcı hasarlar yapabilir.

  -Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

  -Halı üzerine dökülen katı leke yapıcıları bir stapula yardımı ile zaman kaybetmeden halının yüzeyinden alınız.

  -Halı üzerine dökülen sıvı leke yapıcıları kağıt havlu ile zaman kaybetmeden emdiriniz.

  -Temizlik anında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

  -Halı ile temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen, halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelecektir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeye belirecektir. Bu sebeple leke çıkartma işlemi birkaç kere tekrar edilmelidir.

  -Leke çıkartma işleminde halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır. Leke silinirken, lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Bu şekilde lekeyi dağıtmadan temizleyebilirsiniz.

  -Leke çıkartmak için kesinlikle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının dokusuna zarar vererek çürümesine ve renklerin solmasına neden olacaktır.

  -Halı temizliği sırasında fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

  -Lateks tabanlı halı, zemini tuttuğundan dolayı kaymaz. Ev kazalarına sebebiyet vermez. Bu tip halıların serileceği zemin mutlaka kuru olmalıdır. Lateks tabanı uzun süreli güneş ışığına maruz bırakmayınız.

  -Halınızda çamaşır suyu, deterjan, sirke,…v.b malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.

  -Halınızda ilmik çekmeyin, çıkmış olan ilmikleri halı yüzeyinden kesiniz.   
 2. Şevvall

  Şevvall Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bilgilerin için sağol canım
   
 3. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  teşekkürlerr bilgilerine
   
 4. hürremsultan

  hürremsultan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  gaziantep
  teşekkür bilgiler için
   
Halı bakımı ve kullanım önerileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. halılarımızın kullanım ve bakımı

  halılarımızın kullanım ve bakımı

  halıda yanık lekesi pekmez lekesi nasıl çıkar halıdaki yanık nasıl çıkar halı havı giderilir halı yanığı Yapılan araştırmalara göre sadece bir insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram ölü deri döküldüğü, ortalama büyüklükte bir evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu, bu tozların birçok alerjik hastalıklara yol tespit edilmiştir. Yine araştırmalar sonucunda , alerjiyi tetikleyecek...
 2. Kaş ve Kirpik Bakımı İçin Öneriler

  Kaş ve Kirpik Bakımı İçin Öneriler

  kaş ve kirpik bakımı gür kaşların sırrı uzun kirpiklerin sırrı uzun kirpikler için bitkisel formüller suna dumankayadan kaş bakımı suna dumankaya kirpik bakımı ebru şallı gür kirpikler için formüller Meleklermekanı.com'da Gür kaşlara ve uzun kirpiklere sahip olmak her bayanın hayalidir...Fakat herkese doğuştan gür kaş ve kirpiklere sahip değildir...Bunun için biraz çaba harcaması...
 3. Saç ve cilt bakımı önerileri

  Saç ve cilt bakımı önerileri

  güzellik önerileri saç bakımı cild bakımı bakımlı olmak için öneriler konumuzda.Biz bayanlar güzel ve bakımlı olmak için çok fazla zaman ve para harcıyoruz.En güzeli olmak için bir çok güzellik ve bakım bilgileri uzmanlar tarafından anlatılıyor.ideal bacak ölçüleri sahip sütun gibi bacaklar,deri çatlakları olmayan bir vücut bir de bakımlı saç ve cilde sahip olduktan sonra bir bayan daha ne...
 4. 2012 için güzellik ve cilt bakım önerileri

  2012 için güzellik ve cilt bakım önerileri

  yeni cilt bakım önerileri 2012 2012 güzellik önerileri Ben güzellik ve cilt bakımı konusunda bilgiliyim mi diyorsunuz? Peki ya biz de bunlar yeni olan bakımlar yani 2012 bakımları desek? Eminiz ki şuanda gözlerinizi açtınız ve güzellik uğruna yeni oaln ve gelmiş geçmiş herşeyi bilmek için bu yazımızı pür dikkat okuyorsunuz :) O halde buyrun Melek'ler :A Manikür ve Pedikür; Göz önünde...
 5. Acı Bakla Kullanım Şekli

  Acı Bakla Kullanım Şekli

  Acı Bakla Kullanımı Acı Bakla Nasıl Kullanılır Acı Bakla çiçeği Nasıl Kullanılır Alternatif tıp tedavilerinde deri hastalıkları için kullanılan şifalı bitkielrden acı bakla kullanımı hakkında sizleri kısaca bilgilendiriyoruz melekler :) Acı Bakla Nasıl Kullanılır Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa...

Sayfayı Paylaş