Halı nasıl yıkanır ?

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Halı nasıl yıkanır ?
Kızlar malum kış bitti bahar temizliği yapmaya başladım.Burda halı yıkama yerleri yok.Malum bende evde halıyı yıkıycam . Daha önce yıkamıştım.Çok zorlandım ama değdi vallahi. Öncelikle halımızın cinsine göre işlem yapıyoruz. Halının yıkama talimatlarını okuyoruz. Ben halılarıma kesinlikle halı şampuanı falan kullanmam çünkü yıpratıyor ve rengini bozuyor. Öncelikle halımı ıslatıyorum daha sonra sıvı bulaşık deterjanı döküyorum. Sıvı bulaşık deterjanı dökmemin nedeni halıların vücudumuzdan dolayı yağlanması.Ayak teması halıyı yağlandırıyor .

Bulaşık detarjanıyla iyice ovuyorum sonra suyla duruluyorum.Ardından arap sabunu halıma ilave ediyorum.İnaın halıyı pırıl pırıl yapıyor. Koltuklarımı bile arap sabunuyla siliyorum. Arap sabunuyla yıkadıktan sonra duruluyorum ve bu defa yumoş döküyorum. Son defa ovduktan sonra halımı durulayıp süzülmesi için sarıyorum. İyice süzüldükten sonra balkon demirine atıp güneşlendiriyorum. 3 günde kuruyan halımın içine bir parça sabun koyup sarıyorum ve kaldırıyorum. İşte bu kadar .Halımı kendim yıkayınca vallahi içime siniyor. Fabrikalarda kimbilir nasıl yıkanıyor ?

Vallahi yeni nesil özellikle çalışan kadınların evde ya da evlerinin balkonlarında kesinlikle ve kesinlikle halı yıkadıklarını düşünmüyorum. Metre karesi bilmem kaç paradan şıkır şıkır yıkatıyorlar. Hemde yaz boyunca yıkayan firmada kalıyor ve kışa tam girişte getiriyorlar. Bence su harcamaya ya da evde yıkamaya gerek yok. Hadi yıkadınız diyelim bir de bunun kurutulması olayı ve o kadar halının bir yerde saklanma durumu var. En güzeli halı yıkama firmalarına vermek bekletmek ve kışa girişte almak çok ta yıkamanın pahallı olduğunu düşünmüyorum :D:D Tabe bu benim düşüncem.

Sadminim daha önce hep halı yıkama fabrikalarına yolluyordum. Son yolladıklarım çok kirli ve pis geldi . Halıya dökülen çay lekesi , püsküllerdeki sararma aynı olduğu gibiydi. Bu yüzden artık evde yıkamaya karar verdim.En azından içime siniyor .

Geri