Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor?
Bu sayfa; Halı Yıkama Fabrikaları Halılarımızı Nasıl Yıkıyor konusu hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, eskiden annelerimiz halılarını balkonlarda ya da büyükse banyolarda köpük köpük yıkar, balkonlarda kuruturdu. Ancak artık mekanların küçüklüğü ve zaman kısıtlılığı sebebiyle halıları yıkatmak için doğru halı yıkama fabrikalarına yolluyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi, bu fabrikalar halılarımızı nasıl yıkıyor? İşte cevabı...Toz Alma: Birkaç aşamadan oluşan halı temizleme işleminin ilk aşaması toz alma işlemidir.
Toz alma işlemi, toz alma makinesı veya toz dolabı denen bir makine ile yapılmaktadır.
Tozları ve kaba pislikleri alınan halılar daha sonra havuzlama için yıkama aşamasına alınır.

Yıkama: Halılar öncelikle içi, su ve halı deterjanı veya şampuanıyla dolu olan bir havuzda bir süre bekletilir. Halı dokularındaki kirler yumuşatılarak halı temizleme işlemi ön hazırlık yapılmış olur.
Halı yıkama işleminde manuel kullanımın etkin olduğu yarı otomatik makina ve otomasyonun hakim olduğu tam otomatik halı yıkama makinası kullanılır.
Yarı otomatik halı yıkama makinası kullanıldığı zaman halılar düz zemin üzerine serildikten sonra şampuanlama, kirli sudan ayırma gerekirse tekrar şampuanlama ve ardından durulama yapılır.
Tam otomatik halı yıkama makinaları tercih edildiği zaman halı, yürüyen bant sisteminde ıslatma, şampuanlama, durulama, kirli suyu sıyırma, vakumlama ve rulo halinde sarma gibi farklı aşamalardan geçerek temizlenir.

Durulama: Yıkama işlemini durulama aşaması takip eder. Durulama, su tatbik edilerek uygulanır ve halı üzerinde deterjan kalıntısı bırakılmamaya dikkat edilmelidir.

Kurutma: Kurutma işlemi için kışın havalandırma ve ısıtma cihazlarının kullanıldığı kurutma odalarından faydalanılır. Kurutma odalarında, ısıtıcılar tarafından verilen sıcak hava ve bu havanın devir daim yapılması sayesinde halılar üzerindeki nem buharlaşarak atılır.
Halılar kuruduktan sonra bir süre de havalandırılmaları için askıda kalır. Yazınsa; yağış olmadığı zamanlarda halılar, asılarak açık havada kurutulur. Güneş ışığının halılara direkt vurmaması ve halıların tozlanmaması için mutlaka üstlerine koruma yapılmalıdır.
Kullanılacak askıların iz bırakmayacak yapıda olmasına ve ileride çürüme olmaması için halının nemden tamamen arındırılmasına dikkat edilmelidir.

Hav Alma ve Son Kontrol: Halılar kuruduktan sonra kontrol ünitesine alınır. Kuruyan halıların üzerinde oluşabilen toz ve tüy parçacıklarının alınması olan hav alma işlemi elle veya otomatik hav alma makinelerinde yapılabilir. Bu işlem yapıldığı sırada halı yıkama sürecinde gözden kaçan lekeler kontrol edilir, lekeye rastlanılması durumunda özel leke çıkarıcı ile lekeye lokal işlem yapılır.

Paketleme: Bu işlemlerden sonra halı, paketlenerek teslim edilmeye hazır hale getirilir. Özel kılıflarla halının ambalajlanması, teslim sürecine kadar halının temiz kalmasını sağlar.
 
A

Aylin Sönmez

Yeni Üye
Üye
Bende merak ediyorum bu konuyu, istanbul içinde tavsiye edebileceğiniz halı yıkama firması varmı? sizlerin kullanıp memnun kaldığı firmalar olursa daha iyi olur.
 

Benzer İçerikler

Üst