Halılarımı Nasıl Temizlemeliyim?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Halılarımı Nasıl Temizlemeliyim?
halılarımı nasıl temizleyebilirim
halı temizliği nasıl olmalı
halı temizliği
Sevgili melekler derin temizlikte özellikle halı temizliği kadınların en büyük sorunlarından biridir. Eskiden daha ziyade su ve deterjanla elde yıkanan halılar günümüzde teknolojinini ilerlemesiyle birlikte halı yıkama fabrikalarında temizlenmeye başladı. Elde yıkayan yine var elbet ama günlük hayatın koşturmacasından yorulan kadınlar artık halılarını yıkama fabrikalarına emanet ediyorlar.
Biz de bu sayfamızda halıların temizlenmesi ile ilgili olarak a'dan z'ye bilgiler veriyoruz sizlere...

Halılar doğal ve yapay olmak üzere iki farklı elyaf türünden üretilirler. Halı kaplı alanların mümkün olduğunca kirlenmesinin önlenmesi ve koruyucu bakımının yapılması gerekmektedir. Halı nemden güneşten ve lifleri güvelerden korunmalıdır. Dışarıdan içeriye kir taşınmaması için dış girişlere pas pas konulmalıdır.

Halının günlük temizliği elektrik süpürgesiyle süpürülerek yapılır. Haftalık temizliği ise halı iyice süpürülüp tozu alındıktan sonra şampuanlanarak yapılır. Halı üzerindeki lekeler günü gününe ve mümkün olduğu kadar çabuk çıkarılmalıdır.Lekenin cinsine göre farklı temizlik maddeleri kullanılır. Halıyı şampuanlamadan önce üzerindeki lekeler çıkarılır.Halının iyi temizlenmesi açısından bu önemlidir. Halıların yılda bir veya kirlenme durumuna göre birkaç kere yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Halıya ilk defa uygulanacak yıkama işlemine başlamadan önce halının yıkanmaya karşı dayanaklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.Halı temizliğinde ve şampuanlanmasında kullanılan deterjanlar içerisinde ağartıcı ve optik parlatıcıların bulunmamasına ve az köpürmesine özen gösterilmelidir.Halılar şampuanlandıktan sonra su çekme makinesı ya da halı yıkama makinesı ile suları alınmalıdır. Çok kirli halıların temizlenmesinde püskürtme emme yöntemi kullanılmalıdır.

Sıcak iklimli yerlerde halıların yünlü güveden korunması için temizleme işleminden sonra naftalinlenmesi gerekir.

Halıların temizleme süreci kısaca şöyle açıklanabilir.Tabanı köpük ve lastik olanlar en kolay temizlenen halılardır. Tabanı jüt olanların jüt kısmı imalatı sırasında iyi yıkanmamışsa çekme yapar.

Açık renkli halılarda bazen yer yer lekeler meydana gelebilir. Bunun nedeni ise orta kısma konan katranın çözülmesidir. Bu nedenle halı yıkanmadan önce köşesinden denenmelidir.

Halılar elle veya makine ile temizlenebilir. Elle temizlik yıkama ve silme şeklinde uygulanır.

Silme işleminde ilk olarak halının tozu elektrik süpürgesiyle alınır. Daha sonra ipek halı ise tüyleri yönünde ve yüzünden benzin , trikloretilen , perkroletilen gibi eriticilerden birisi ile silinir. Açık havada eritici tamamen uçuncaya kadar havalandırılır. İpek halıların temizliğinde su kullanılmamalıdır. Çünkü su halıların matlaşmasına ve tüylerinin yatmasına neden olur.

Diğer elyaflardan yapılmış halıların temizliğinde ise şunlara dikkat edilir; Önce elektrik süpürgesi ile tozları alınır. Bir kovanın içerisinde hazırlanan su ve halı şampuanı karışımı ile silinir. Silme için bez ve yumuşak fırça kullanılır. Duru su ile de silinerek şampuan veya deterjanın tamamen gitmesi sağlanır. Durulama suyuna sirke ilavesi yapılarak halının tüyleri parlatılır, halı kuruduktan sonra tekrar kullanıma alınır. Silme işlemi sırasında amonyak ve çamaşır suyu gibi malzemelerin kullanılması renkleri solduracağı için sakıncalıdır.

El ile temizleme işlemi ise genellikle çok kirli halılara uygulanan bir işlemdir. Halıların elle yıkanması sırasında yapılan işlemler şunlardır; Halıların süpürülerek tozları alınır. Halının her tarafı su ile bolca ıslatılır. Yumuşak bir fırça ile halının her tarafı ovulur. Yeterince ovalanan halının suyu süngerle emdirilerek veya ıslak kuru bir elektrik süpürgesi ile alınır. Saçak ve halı yıkamada ılık su kullanılması tercih edilir. Saçaklar beyaz ise çamaşır suyu ile ağartılmalıdır. Daha sonra kenarları üzerine ağırlık koyarak veya yüzey üzerine tutularak kurutulur. Tersi durumunda halı kenarları kıvrılarak deforme olabilir.

Sıcak mevsimlerde kullanılmayan ve depolanan halıların naftalinlenmesi gerekir. Parça halılar bekletilmesi sırasında rulo yapılırsa daha iyi korunmuş olur. Duvardan duvara halıların sıcak havalarda güvelenmemeleri için silme sularına naftalin katılmalıdır.

Kilimlerin temizlikleri de halılarda olduğu gibi yapılmalıdır. Yıkama ve temizlemede klorlu bileşikler renkleri bozacağı için kullanılmaz. Halı yıkamada halı yıkama makinesı, elektrikli süpürge, halı fırçası , deterjana ihtiyaç vardır.

Halıların makine ile yıkanması sırasında dikkat edilecek konular şöyle sıralanabilir; Halı önce elektrik süpürge ile süpürülür, zeminde kalabilecek toz ve kirler yıkama sırasında halıya geçerek temizliği zorlaştırır. *Halıların yıkanmasında halı yıkayıcı deterjan kullanılmalıdır. Halının kirlilik derecesine göre ¼ veya 1/20 oranında suyla karıştırılmış halı şampuanı katılır. Halı yıkama makinesının kirli su tankındaki köpüğün oluşmasını önlemek için köpük kesici kullanılır. Yıkama bittikten sonra halı havalandırılarak birkaç saat içinde kurutulmalıdır.Halı yıkama sırasında sadece köpükle yıkama yapan maddelerin dekullanılması söz konusu olabilmektedir. Bu şekilde emme ünitelerine gerek yoktur.Köpük havalandırma sırasında uçtuğundan yerine temiz bir halı bırakmaktadır.

Halıların temizliğinden önce lekeleri çıkartılmalıdır.Piyasada kumaş yüzeyler için üretilmiş çok çeşitli lekelerde etkili olabilecek sprey şeklindeki ürünlerden bu amaçla yararlanılabilmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst