Halis Ağa TMSF'den özür diledi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Halis Ağa TMSF'den özür diledi
TMSF başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Toprak gazete ilanıyla özür diledi.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2001 yılında sahibi olduğu Toprakbank'a el koyması sonrasında gerek TMSF gerekse başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Halis Toprak, verdiği gazete ilanı ile "TMSF'den ve Ahmet Ertürk'ten özür dilerim" dedi.

Yıllardır gazetelere verdiği ilanlar ve basına yaptığı açıklamalarla TMSF'nin tutumunu eleştiren ve hatta TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ü Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na şikayet eden Halis Toprak, gazetelere verdiği son ilanda TMSF karşısında karşı beyaz bayrak açtı. Verdiği ilanda, 17 Şubat 2009 itibariyle Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini oğlu Mehmet Toprak'a devrettiğini hatırlatan Halis Ağa, "TMSF ile grubumuz arasında yakın tarihte yaşanan ilişkiler ve gazetelerde Halis Toprak imzalı yayınlanan ilanlarda yapılan açıklamalarımı doğru bulmuyor, TMSF ve Sayın Başkan Ahmet Ertürk'ten özür diliyorum" dedi.

ERTÜRK: BİR FENOMEN

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ise Halis Toprak'ın ilanının kendisini fazla şaşırtmadığını belirterek, "Daha önce iki gazetede şahsi olarak benim aleyhimde çok ağır beyanlar içeren paralı ilanlar çıktı. Bir taraftan hakaret içeren ilanlar sonra bu tür özür açıklamaları, bizim nasıl bir sorunla, nasıl bir fenomen ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor" dedi. Hakaret içeren açıklamaları nedeniyle Halis Toprak hakkında hem suç duyurusunda bulunduklarını hem de tazminat davası açtıklarını hatırlatan Ertürk, "Davalarımız devam ediyor. Suç duyurusu ile ilgili soruşturma devam ediyor. Tazminat davası da yakından başlayacak. Bu konularda bir değişiklik yok" diye konuştu.

Halis Toprak, sahibi olduğu Toprakbank'a TMSF'nin Kasım 2001'de el koyması üzerine borcunu ödemek için 18 Aralık 2004'te protokol imzalamıştı. Protokole göre Toprak, TMSF'ye olan toplam 450 milyon dolar nakit borcunu 2005 yılından başlamak üzere 10 yılı anapara, iki yılı faiz olmak üzere toplam 12 yılda ödemeyi kabul etti. Ancak TMSF, 450 milyon dolarlık alacağına karşılık sadece 30 milyon doları tahsil edince, Toprak'a ait Aslanlı Köşk'ü satışa çıkarmıştı. Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini şubat ayında babasından devralan Mehmet Toprak ise, TMSF ile buzları eritmek için harekete geçmişti. TMSF Başkanı Ertürk ile bir araya gelen Mehmet Toprak, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Devlete olan borçlarımızın son kuruşuna kadar arkasındayız" demişti.

Geri