Hamile Anneler Suda Doğum Yapmayı Hiç Düşündünüz mü? Öyleyse Buraya

hatiss

hatiss

Yeni Üye
Üye
Hamile Anneler Suda Doğum Yapmayı Hiç Düşündünüz mü? Öyleyse Buraya
suda doğum,suda doğum anı,

Suda doğum yapmak diğer doğum seçeneklerine göre daha kolay
ve rahat olduğu söyleniyor bilmiyorum aranızda bu yöntemi denemek isteyenler var mı ?çoğu gebe kadın böyle bir doğum yapmaktan endişe duyabilir çünkü çok bilindik bir yöntem değil şimdi bu konuyla ilgili konumuza bir göz atalım;


yeni_anne-1c.jpg
İnsanların suda doğumdan çekinmelerinde, ünlülerin daha çok yapıyor olması nedeniyle maliyetli olduğunu düşünmeleri ve bebeğin boğulma riski olduğu düşüncesi oldukça etkili.


• Normal doğum ya da sezaryene alternatif gibi düşünülse de aslında normal doğumun bir çeşidi ve bu pek az insan tarafından biliniyor. Son zamanlarda bunun hakkında bilgiler arttıkça, diğer yöntemlerden daha pahalı olmayan suda doğumu tercih edenlerin sayısı artmıştır.

suda-dogum-bebek-2e6.jpg• Yeni doğanda ilk refleks olan solunum refleksi, doğum kanalından çıktıktan sonra başlar. Ama bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geçiş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış olur ve nefes alma başlamaz. Ta ki annesinin göğsüne yatırılana kadar. Bu arada nefes almadığı için, bebeğin su yutma gibi bir tehlikesi kalmamış olur ve boğulma gibi bir şey olmaz.


Bunların yanı sıra suda doğum ile genel anestezinin etkisiyle bebekte olabilecek olan yan etkilerden kurtulmuş olunur ya da doğum çok rahat olabileceği için bebek strese girmeden dünyaya gelmiş olur. Anne adaylarının unutmaması gereken bir şey var: Suda doğum epiduralli doğum gibi tamamen ağrısız bir doğum olmayabilir.


Suyun özellikleri nasıl olmalı?


Tahmin edildiği üzere ılık suyun gebeyi rahatlatması amaçlanır, bu rahatlık ağrının daha az hissedilmesini sağlar, daha az ağrıyla doğum gerçekleşmiş olur. Suyun derecesi vücut ısısına yakın kadar olmalıdır ve bu da 34-36 derecedir. Sıcaklığı ayarlanmış su musluk suyu olabilir.


Gebe suyun içinde kendini gevşemiş, daha rahat ve daha mutlu hisseder. Aynı zamanda ılık su vücut ağırlığımıza da iyi gelir, kaslar gevşer ve mutluluk verir. Eğer daha sıcak olursa sıcak suyun yarattığı halsizlik, bitkinlik, elinin kolunun kalkmaması gibi durumlar doğum sürecinde istenmeyen olaylardır ki bu durum rahmin kasılmasını da azaltacağı için baştan doğumu uzatmış ya da bloklamış oluruz. Soğuk su ise gebenin hiç tercih etmeyeceği suda doğumun amacına aykırı olan, rahatlamayı önleyen bir durumdur ve tercih edilmez.


Hamile kadın ne zaman havuza girmeli?


Hekim suda doğum için bir engel olup olmadığına karar verdikten sonra, annenin suya alışması için suda bekletilebilir. Barsakların boş olması sağlanmalıdır.


Doğumda düzenli kasılmaların olduğu ve rahim ağzının 4-5 cm olduğu zaman havuza alınma için doğru zamandır ve bu zamanda gebe rahatlıkla havuza alınabilir.


Anne adayının pozisyonları nasıl olmalı?


• Gebe özellikle derin suda uzanmalıdır, su gebenin karnını tamamen örtmeli ve göğüslere kadar çıkmalıdır.


• Gebe suda yatabilir, uzanabilir, dizlerinin üzerinde durabilir, diz dirsek pozisyonunda durabilir, çömelebilir ve sağa sola her türlü yöne hareket edebilir.


• Gebe suyun içindeyken bebeğin kalp atışları ağırlıklı olarak takip edilir ve doğum ağrılarının şiddeti ve sıklığı doktor tarafından takip edilir. Her şey yolundaysa bebek, suyun içerisine doğurtulur.


• Bebek doğduktan hemen sonra uygun pozisyon yaratılarak annesinin göğsüne konur, bir sonraki aşama göbek kordonunun kesilmesi ve eşin çıkarılmasıdır. Anne havuzdan çıkarılır, doğum masasına alınır ve eşin çıkması sağlanır. Vagende deformasyon varsa gerekli operasyon uygulanır.


• Gebe havuzun içindeyken çeşitli nedenlerden dolayı strese girerse, ağrıya dayanamıyorsa ya da bebekle ilgili ters bir durum olduysa doktoru gebeyi hemen havuzdan çıkartıp diğer yöntemlere başvurabilir.


Suda doğum ne zaman tercih edilmez?


• Annede Hipertansiyon, diabet varlığı


• Bebeğin eşi ile ilgili sorunların varlığı ( Plasenta previa, plasenta dekolmanı )


• Bebeğin anne karnında duruşu normal değilse


• Bebek küçükse


• Doktor yoksa


• Doğum uzamışsa


• Bebek strese girmişse


kaynak :Hürriyet gazetesi
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
seerose
seerose
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
997
Uzman SühaN
Uzman SühaN
TİTAN
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
*MeleK*
*MeleK*
Üst