gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  HAMİLE İKEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK TEHLİKELİMİ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  gebelikte topuklu ayakabı giymek zararlımıdır,gebelikte topuklu ayakkabı giyilirmi,hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin sakıncaları hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Çoğu kadın daha uzun görünmek, kalçalarını daha dik göstermek yada baldırlarını daha sıkı göstermek gibi nedenlerden ötürü topuklu ayakkabı giyer. Fakat gebelik gibi kadındaki fizyolojik olguların değiştiği bir durumda aynı şeyleri biraz ertelemeniz gerekebilir.
  Çoğu uzman, gebelikte topuklu ayakkabı giymeyi güvenli bulmaz. Özellikle gebelik ilerledikçe kendi kendinize daha konforlu bir hayat sunabilmek için daha düşük topuklu ayakkabılar giymeyi tercih edersiniz.Aslında günlük hayatta da topuklu ayakkabıların giyilmesi risk taşır. Özellikle dengeyi sağlamak gibi önemli bir husus karşımıza çıkar. Bu nedenle ayak burkulmaları, ayak bileği sakatlanmaları ve düşmeler çoğu kadın için kabus haline gelmiştir.
  UZMANLAR UYARIYOR!!!
  Gebe iken 2. Aydan itibaren topuklu ayakkabı giyilmesi sakıncalı. Bu aylarda itibaren büyüyen bebek nedeni ile ağırlık artışı olacak, sırt ve belinize binen yük artacaktır. Bu da eklemlerinizde ağrılara yol açacaktır. Mutlaka giyilmesi gerekiyorsa 5 santimetreyi geçmemesi daha sağlıklıdır. Fakat daha da düz olanlar tercih edilebilir.

  Bunu müteakip ilerleyen aylarda dengenizi sağlamak daha da güçleşecektir. Dengeyi sağlayamamaya bağlı küçük bir düşüş dahi size (kalıcı sakatlık) ve karnınızdaki bebeğinize zarar verebilir. Bu bir olasılık olsa da, ve bu düşük bir olasılık olsa da bir kere olması dahi geri dönüşü olmayan sonuçlara davetiye çıkarabilir. DOĞUMU GÜÇLEŞTİRİYOR!!!
  Bu ayakkabılar kişinin yere düz bir şekilde basmasını engeller. Bu durumda gebe kadın öne doğru kayan ağırlık merkezini dengelemeye çalışır. Dengeleme bel ve sırt kasları ile gerçekleşir. Halbuki, doğum sırasında kullanmanız gereken kaslar karın kaslarıdır. Karın kasları yerine sırt kasları çalışması doğumu güçleştirmeye yeter.
  AYAK YAPISINI BOZUYOR!!!
  Zaten normalde de var olan ağırlığınız nedeni ile parmaklarınıza olağandan fazla yük biner. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında bebeğin büyümesine bağlı olarak artan ağırlığınız ayak parmaklarınızı daha fazla zorlar ve yorar. Sonuçta ise ayak ve parmaklarda kemik şekil bozuklukları, nasırlarda artış, ayaklarınızdaki tendon ve bağlarda zorlanmalara neden olur.
  BACAKLARDAKİ KAN AKIŞI ZAYIFLAR!!!
  Gebeliğinizin dönemine bağlı olarak ayaklarınız şişecektir. Artı, mevsim yaz ise bu oran daha da artacaktır. Bu iki faktör göz önünde bulundurulduğunda ayaklarınız topuklu ayakkabıya zor girecektir. Sıkılan ayak ise damarlara baskı yaparak dolaşımın sağlıklı olmasını engelleyecektir. Bu nedenle de sağlıklı bir dolaşım için rahat ayakkabılar tercih nedenidir.

   
HAMİLE İKEN TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK TEHLİKELİMİ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. topuklu ayakkabı

  topuklu ayakkabı

  size çokk değişik bir kaç ayakkabı sunuyorum
 2. Topuklu Ayakkabı

  Topuklu Ayakkabı

  Taşımasını bilen bayanı ***** ve alımlı gösterir. Benim genellikle tercihimdir. :) ah bir de ayakları hemencik yormasa:(
 3. Renkli topuklu ayakkabı modelleri

  Renkli topuklu ayakkabı modelleri

  renkli ayakkabı modelleri 2012 renkli topuklu ayakkabılar renkli toğuklu ayakkabı modelleri 2012 trendleri burada arkadaşlar. Geçtiğimiz sezonda alışılagelmiş sihay ayakkabı modelleri ve kilasikleşen bir diğer renk olan kahve rengi ayakkabı modelleri bunun yanı sıra bir de beyaz ayakkabı modelleri artık daha da renklendi Melek'lerim. Çiçek desenli ayakkabı modelleri ve canlı renklerde ki...
 4. topuklu ayakkabı giyoyormusunuz

  topuklu ayakkabı giyoyormusunuz

  Topuklu ayakkabı modelleri topuklu ayakkabı kampanya Merhaba kızlar hamlelik döneminde hangi model ayakkabı giyiyorsunuz?
 5. Hamile iken araba kullanıyormusunuz?

  Hamile iken araba kullanıyormusunuz?

  Emniyet kemeri Hamileyken dikkat edilmesi gereken hususlar Selam kızlar, ben hastaneye doğuma giderken bile arabayı kullandım :) bence hiçbir zararı yok ama dikkat edilmesi gereken noktalar varmışGebelik döneminde araba kullanmak veya araba yolculuğu yamanın bir sakıncası yoktur. Ancak yolculuk yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır, Araba kullanmak konusunda ise öncelikle her...

Sayfayı Paylaş