1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Hamile Kalamama Nedenleri

  Konu, 'Kısırlık' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili meleklerim benim gibi hamile kalmayı isteyip de başarısız olanlar için okuduğum bir yazıyı paylaşmak istedim.Eğer hamile kalamıyorsak sebebini de bilmeliyiz değil mi?İşte hamile kalamama sebepleri: [​IMG]

  Hamile Kalamama Nedenleri
  • Erkekte Sperm Üretimi ve Sperm İletilmesi ile İlgili Problemler
  Erkeğe bağlı olarak hamile kalınaması durumunda ilk önemsenmesi gereken sebep sperm üretimindeki problemler yada spermin iletimi ile ilgili problemlerdir. Erkek sperm sayısının düşük olması (diğer adı oligospermi) ve hiç sperm olmaması (diğer adı azospermi) doğumsal hastalık olabileceği gibi, varikosel rahatsızlığı geçirenlerde, vazektomi yaptıranlarda, karın bölgesinden yapılan ameliyatlarda vaz deferensin istenmeden kesilmesi sonrasında da ortaya çıkabilir. Aşırı sigara ve alkol kullanması diğer nedenler arasındadır. Erken boşalma yada ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde sperm üretimi olsa bile üretilen spermin gerekli yere ulaşmasını sağlayamayacağından hamile kalamama nedeni olabilir. Ayrıca az cinsel ilişki de hamile kalamama nedeni olmasa da geç hamile kalma nedeni olabilmektedir.
  • Yumurta Hücresi Üretimi İle İlgili Problemler
  Kadına bağlı gebe kalınamaması durumlarında en sık rastlanılan sebep kadında ovulasyon yani döllenebilecek yumurta hücresi üretimi olmamasıdır. Bu durum polikistik over sendromuna bağlı olabileceği gibi, kadında yumurta hücreleri menopoz ya da erken menopoz sebebi ile tükenmiş de olabilir. Az görülen bir neden olarak da kadında yumurtalıkların hiç olmaması sayılabilir. Bu durumun en belirgin belirtisi ise hiç adet görmemiş olmamadır.
  Menapoz, kadın yumurtalıklarında yumurtlama için kullanılabilecek yumurta hücrelerinin olmaması durumudur. Erkeklerde yaşam boyunca sperm üretimi devam eder. Ancak kadın da durum farklıdır, kadın doğduğunda belli sayıda yumurta hücresi ile doğar. Bu sayı yaklaşık 400 dür. Bu sayı tükendiğinde kadında menopoz oluşur. Menopoz Türk kadınları üzerinde yapılan araştırmalara göre ortalama olarak 47 yaşında ortaya çıkar ve kalıtsal özelliklerden etkilenir, yani annenizin menopoza girdiği yaş sizin menepoz devrenizde önemlidir. Erken menopoz olarak bilinen durum menopozun daha erken ortaya çıkmasıdır. Bu durumun çeşitli nedenleri olabilmesine karşın en sık karşılaşılan neden kalıtsal olarak belirlenen menopoz yaşının düşük olmasıdır.
  • Yumurta İle Spermin Karşılaşması Ve Birleşmesiyle İlgili Problemler
  Gebelik için sperm üretimi ve iletilmesinde sorun olmaması, ovulasyon yani yumurtlamanın da normal olması yeterli değildir.
  Yumurtalıktan karın boşluğuna atılan yumurtayı, Fallop tüpünün saçakları tutar ve tüpün içine gönderir, burada yumurta hücresi spermlerle birleşerek döllenir, bundan sonra döllenen zigot tüpteki yolculuğuna devam eder ve rahim iç tabakasında kendine uygun bir yer bularak yerleşir. Buraya kadar yazılanlar olması gerekenlerdir. Bunun için de dış ortamdan vajinaya, vajinadan rahimağzına, rahimağzından rahim iç tabakasına, buradan da Fallop tüplerine, Fallop tüplerinden karın boşluğuna uzanan yol tümüyle açık olmalıdır.
  Ancak bu süreçte problem oluşturabilecek çok sayıda durum vardır:
  Bu süreçte ilk işlem dış ortamdan vajinaya geçiştir, en son kısmı da fimbriyalarla karın boşluğu bağlantısıdır.Kadınlarda an az görülen tıkanıklıklar sürecin en başında yer alanlar, daha sık görülen tıkanıklıklar ise yolun en sonunda görülenlerdir. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse kızlık zarı doğuştan tümüyle kapalı olabilir, vajina, rahim ağzı veya rahim yine doğuştan hiç olmayabilir. Fakat bu doğumsal kusurlara çok az rastlanır.

  Tüplerin tıkalı olması:
  Tüplerin tek taraflı tıkalı olması durumu, hamile kalmayı engellemesi düşük bir durumken, kadında tüplerin iki taraflı olarak tıkanması kesin bir hamile kalamama nedenidir. Bu tek taraflı veya iki taraflı tüplerin tıkalı olması durumunun nedeni daha önceden geçirilen pelvik enfeksiyonlardır. Bununla birlikte endometriyozis hastalığı, tüplerde basıya neden olan miyomlar, pelvisteki yapışıklıklar tüplere dıştan bası yaparak, ya da yumurtalıktan atılan yumurta hücresinin Fallop tüplerinin saçakları tarafından yakalanmasını engelleyerek hamile kalamama nedeni olabilirler.
  Asherman sendromu sorunu:
  Daha önce problemli kürtaj yaptıran kadınların rahim iç tabakasının belli kısımlarında yapışıklığa sebep olduklarında hamilelik ürünü rahim içinde yerleşmek için uygun bir alan bulamayabilir.
  Kadında doğumsal genital, vajinal anatomik bozukluklar:
  Rahim içinde yeralan septumlar, rahim içi şekil bozuklukları, tam gelişmemiş rahim, çift rahim vb. gibi durumlar düşük ya da erken doğum nedeni olsalar da hamile kalamama durumuna önemli katkılarda bulunabilirler.
  Hamile kalamama sorununda bilinmeyen nedenler:
  Bazı kadın ve erkeklerde yapılan incelemelerde hiçbir problem oluşturacak unsur bulunamaz. Fakat gebelik oluşmadığına göre mutlaka bir sebebi vardır. Nedeni açıklanamayan infertilite olarak isimlendirilen bu durumundaki insanlar çeşitli nedenlerle zor gebelik oluşturan grup olarak tanımlanırlar. Bu durumdaki çiftler hamilelik için uğraşmaya devam etmelidirler. Sonuçta hamilelik oluşması çok büyük bir olasılıktır.
   
  unıca, bembeyaz ve orjinal-catlaq bunu beğendi.
Hamile Kalamama Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kenan Doğulu - Kalamam Kiracı

  Kenan Doğulu - Kalamam Kiracı

  Anilar ıç çekıyor Vicdansiz zamana Yaralar ıç kavuruyor Dermansiz acilarla Karalar aklaniyor Su gıbı temızlenıyor Dünyada senin gibi Melek yok gönlüm biliyor Yalandan kağit gemı boğuşuyor dalgalarla Boşuna bu çaba boşluğunda Yalandan çocuk gibi kan ağliyor çareler Boşuna bu kaza bu elveda Kanadi yaralım canimi alanım Benı yerden yere vur ama gıtme yanarım Yaramı saranim günümü yazanım Tadım...
 2. Hamile kalamamanın temel nedenleri

  Hamile kalamamanın temel nedenleri

  neden gebe kalamıyorum,gebe kalmayı zorlaştıran nedenler,gebe kalamama nedenleri,gebeliği zorlaştıran nedenler,gebe kalmaya engel rahatsızlıklar,gebe kalamama hakkında bilgiler Eşinizle bir yıldır (35 yaş üzerinde 6 ay) korunmasız ve düzenli bir cinsel hayatınız olmasına rağmen hamile kalamadıysanız bazı konuları araştırmanızda fayda olacaktır. Size ilk tavsiyemiz diğer tüm bilgi...
 3. Psikolojik nedenlerden hamile kalamamak mümkünmü?

  Psikolojik nedenlerden hamile kalamamak mümkünmü?

  stres gebe kalmaya engelmi,stres gebe kalmada sıkıntı yaparmı,stresin gebe kalma üzerindeki etkisi,stres ve hamile kalamama hakkında bilgiler Bazı kadınlarda psikolojik nedenlerle ve aşırı sitres ve iş yorgunlugu ile hamile kalamama ihtimalı çok yüksektir kadın hastalıkları gebe kalmamanızı etkileyebilir kadın dogum doktoruna giderek sizlerde detaylı bilgi alabilirsiniz gebe kalamamak bir...
 4. hamile kalma olasılıgım nedir ?

  hamile kalma olasılıgım nedir ?

  arkadaslar aranıza yenı katıldım. son adet tarıhım 10 subat 2016 24,25 yumurtlama gunum 19,21,23,25 te cınsel ılıskım oldu. 8 ,9 ocak adet olmam gerekıyordu olmadım su an 3,4 gunluk bır gecıkme soz konusu fakat dun beta hcg yaptırdım sonuc 1,2 gebelık yok. benım durumumda olup daha sonra hamıle kalan varmı bı hafta sonra falan yukselmesı olası bır durummudur? hamılelıge daır hıc bır...

Sayfayı Paylaş