1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalamamanın temel nedenleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  neden gebe kalamıyorum,gebe kalmayı zorlaştıran nedenler,gebe kalamama nedenleri,gebeliği zorlaştıran nedenler,gebe kalmaya engel rahatsızlıklar,gebe kalamama hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Eşinizle bir yıldır (35 yaş üzerinde 6 ay) korunmasız ve düzenli bir cinsel hayatınız olmasına rağmen hamile kalamadıysanız bazı konuları araştırmanızda fayda olacaktır.

  Size ilk tavsiyemiz diğer tüm bilgi kaynaklarından farklı olarak sakin olmanız ve soğuk kanlılığınızı korumanız yönünde olacaktır. Ülkemizde evli çiftlerin %10 ile %15’i bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Tıp bilimi son on –yirmi yıl içinde bu konuda öylesine büyük atılımlar yaptı ki hayran olmamak elde değil.

  İnfertilite (kısırlık) sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin önlerinde bir dizi teşhis ve tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Şayet giriş cümlemizdeki gibi bir durumla karşı karşıyaysanız bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Ancak paralel olarak konu hakkındaki bilgilerinizi arttırabilirsiniz.

  Gebeliğin oluşamaması %40 oranında kadından,%40 oranında erkekten kaynaklanmaktadır. %20 oranındaki nedenler ise saptanamamaktadır. Mutlu haber ise bu problemlerin çok büyük çoğunluğunun modern tıp bilimi sayesinde çözümlenebilir olmasıdır.

  Kısırlık Nedenleri:
  1-Yumurtlama Bozuklukları

  Normal şartlarda her adet döngüsünün başında yumurtalıklarda bir yumurta oluşturulur ve bu yumurta adet döngüsünün ortalarında fallop tüpüne döllenmek üzere atılır. Bazı durumlarda bu yumurtlama eylemi bazı sorunlarla karşılaşır.

  Emzirmeyle ilgili olan Prolaktin hormonun bazen fazla salgılanması yumurtlamayı engelleyebilir.(Çocuk doğuran bir kadının tekrar hamile kalmasını engelleyen bir doğa kuralıdır bu aslında)
  Yumurtlamayı organize eden bazı hormonların yetersizliği nedeniyle sürecin bozulması,
  Kadındaki hormonal dengede meydana gelen bozukluk nedeniyle yumurtlamanın gerçekleşmemesi veya olması gerekenden daha az gerçekleşmesi. Bu duruma tıp bilimi Polikistik Over Sendromu diyor (PCOS). Kadında aşırı tüylenme, sivilcelenme ve kilo fazlası gözlemlenebilir.
  Çözüm: Hayat tarzında değişiklik yapmak, ilaç tedavileri veya tüp bebek teknolojileriyle bir bebeğe kavuşabilirsiniz.

  2-Tüplerin Tıkalı Olması

  Yumurtalıklardan atılan yumurtanın yumurtalık ve rahim arasındaki bağlantıyı oluşturan ve fallop tüpü adı verilen yerde spermle buluşması gerekir. Kadında bulunan iki adet tüpün tıkalı olması durumunda sperm yumurtaya ulaşamaz veya ulaşsa da döllenmiş yumurta bu kez rahme olan yolculğunu gerçekleştiremez. Daha önceden gerçekleşmiş bazı ameliyatlar, cinsel ilişki nedeniyle gerçekleşen hastalıklar tüplerin tıkanmasını sağlayabilir.

  Çözüm: Bir operasyonla tüpler açılabilir veya tüp bebek teknolojisiyle üreme gerçekleştirilebilir.

  Tüp Bebek Uygulaması

  3-Endometriyoz:  Normalde rahim içini kaplaması gereken hücre dokusunun rahim dışına doğru büyümesidir. Karın içine doğru bir yapışkanımsı madde büyümesi gerçekleşir. Bu noktalarda adet kanaması gibi kanamalar oluşur. Şayet bu doku yumurtalıklara kadar uzanıp burada da kanama yaparak birikime neden olursa, bazı kistler oluşur. Bu kistler çikolataya benzerliği dolayısıyla ‘’çikolata kistleri’’ diye anılıyor. Bu kistlerin oluşundaki en büyük etken genetik faktörlerdir ve ağrı oluşturabilir.Tedavi edilmesi gerekir.

  Çözüm: Operasyon, ilaçlar veya aşılama(Artificial insemination (IUI)) yöntemleriyle gebelik şansı arttırılır.

  4-Rahim Bozuklukları

  Rahim şeklinin veya yüzeyinin gebeliğin oluşmasını engelleyecek bir takım şekilsel bozukluklara veya hastalıklara sahip olması durumunda da gebelik gerçekleşmez. Bazı durumlarda da rahim ağzının kapalı olması gebeliği engelleyebilir. Döllenme öncesinde kadın vajinasında farklılaşan ve spermlerin yumurtaya ulaşmasında kayganlığıyla yardımcı olan salgının görevini yerine getirememesi de bu madde altında incelenir.

  Çözüm: Operasyonla bazı bozukluklar tedavi edilebilmektedir. Rahim ağzında bulunan salgıdaki anormalliklerde ise aşılama yöntemi çözüm olabilmektedir.

  5-Sperm Alerjisi

  Kulağa garip geldiğinin farkındayız ; ama hem erkekte hem de kadında sperm alerjisi meydana gelebiliyor. Vücudumuzun ürettiği ve yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırmakla görevli bir takım maddeler (antikor) bazı kişilerde spermlerin işlevlerini engellemek amacıyla üretiliyorlar. Tedavi edilmesi ve üremenin gerçekleştirilmesi diğer kısırlık nedenleriyle karşılaştırıldığında daha zor olmaktadır.

  Çözüm: Aşılama veya tüp bebek teknolojisi kullanılabilir.

  Umut ve Işığınız Hiçbir zaman tükenmesin…
  kaynak:bebekolay.com
   
Hamile kalamamanın temel nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. temel

  temel

  bi gün temel yolda gidiyomuş eşi ve arkadaşlarıylayolda polis durdurmuş sayın sürücü trafik kuralların auyduğunuz için 500 ytl ödül kazandınız ne yapacaksınız bu parayı demiş temelde ehliyet alırım demiş gülerek eşi bizim temel içince hep böle sapıtır demiş arkadaki arkadaşı ben size demedimmi çalıntı arabayla yola çıkmayalım diye arkadan bagajdan ses gelir daha sınırı geçmedikmiiii:laugh:
 2. Hamile Kalamama Nedenleri

  Hamile Kalamama Nedenleri

  Sevgili meleklerim benim gibi hamile kalmayı isteyip de başarısız olanlar için okuduğum bir yazıyı paylaşmak istedim.Eğer hamile kalamıyorsak sebebini de bilmeliyiz değil mi?İşte hamile kalamama sebepleri: Hamile Kalamama Nedenleri Erkekte Sperm Üretimi ve Sperm İletilmesi ile İlgili Problemler Erkeğe bağlı olarak hamile kalınaması durumunda ilk önemsenmesi gereken sebep sperm...
 3. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma koşulları nelerdir?

  Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma koşulları nelerdir?

  evlilik birliği temelinden nasıl sarsılır, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ne demektir,evlilik birliğinin sarsılması sebepli boşanma davası koşulları nelerdir,evlilik birliğimiz temelinden sarsıldı ne yapmalıyım Bu nedene dayanarak boşanmaya karar verilebilmesi için iki koşulun gerçekleşmesi gerekmektedir. Evlilik birliği temelinden sarsılmalı ve ortak yaşam çekilmez hale...
 4. HAMİLE KADINDA KASIK AĞRISININ NEDENLERİ

  HAMİLE KADINDA KASIK AĞRISININ NEDENLERİ

  hamilelikte kasık ağrısı normalmi,gebelikte kasık ağrısı normalmi,hamilelikte kasık ağrısı neden olur,hamileyim kasık ağrım var,hamilelikte kasık ağrısı hakkında bilgiler Çoğu hamile kadın kasık ağrısından yakınır. Çoğu hamile kadında bu kasık ağrıları önemli bir hastalığa işaret etmez fakat hamilelik beraberinde birtakım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Yani hamilelik...
 5. Psikolojik nedenlerden hamile kalamamak mümkünmü?

  Psikolojik nedenlerden hamile kalamamak mümkünmü?

  stres gebe kalmaya engelmi,stres gebe kalmada sıkıntı yaparmı,stresin gebe kalma üzerindeki etkisi,stres ve hamile kalamama hakkında bilgiler Bazı kadınlarda psikolojik nedenlerle ve aşırı sitres ve iş yorgunlugu ile hamile kalamama ihtimalı çok yüksektir kadın hastalıkları gebe kalmamanızı etkileyebilir kadın dogum doktoruna giderek sizlerde detaylı bilgi alabilirsiniz gebe kalamamak bir...

Sayfayı Paylaş