Hamile kalmadan önce bunları mutlaka yapın

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamile kalmadan önce bunları mutlaka yapın
Gebelik gibi mucizevi bir olayın planlanmasından, doğuma kadar olan süreçte, doğanın mükemmel dengesi haricinde, mutlaka anne adayının da, takip süreci boyunca dikkat etmesi gereken durumlar ve uyması gereken kurallar mevcuttur.

Gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka doktorunuza danışıng.JpegGebelik öncesi muayenede son bir sene içinde rahim ağzı kanser tarama testi(Pap smear) yapılmadıysa, yapılmalıdır. Laboratuvar testi olarak, kan şekeri, böbrek-karaciğer fonksiyon testleri, tam kan sayımı, kan grubu, hepatit B, toxoplasma, rubella (kızamıkçık), tam idrar tahlili testleri istenir. Varsa annenin diğer hastalıklarına ilişkin (tiroid hastalıkları gibi) testler de kontrol edilir. Bu testlerde anormal durum saptanırsa, bunların tedavisinden sonra gebeliğe izin verilir. Kızamıkçık testinde anne adayının bağışık olmadığı saptanırsa, aşı yapıldıktan ancak 3 ay sonra gebeliğe izin verilmektedir.

Folik asit takviyesine başlayın


Gebelik planlandığı aydan 1-3 ay öncesi ve gebeliğin ilk 3 ayında folik asit desteği yapılmalıdır. Amaç; omurganın açık kalması, beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması ve beynin gelişmemesi gibi bebeğin merkezi sinir sistemi anormalliklerini en aza indirmektir. Brokoli, semizotu, ıspanak, turunçgiller, kuru fasulye, nohut, yumurta sarısı, ekmek, pirinç ve makarna da folik asitçe zengindir fakat bunlara ek olarak folik asit desteği alınmalıdır.

Düzenli bir takip süreci çok önemli


Gebe olarak yapılan ilk muayenede ultrason ile fetusun kalp atışının olduğu ve dış gebelik olmadığı saptanır. Daha sonra çeşitli kan ve idrar testleri yapılır. 11-14 hafta arasında ikili test yapılarak ultrason ile bebeğin baş-popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçümü yapılır. Bu testi yaparken ayrıca bebeğe ait bariz bir anomali olup olmadığı değerlendirilir. Bebeğin haftası ve baş-popo mesafesi değerleri ikili test için uygunsa, kan ve ultrason sonuçlarına bakılarak down sendromu ve bazı kromozomal hastalıklar için risk değerlendirilir. Yüksek risk durumlarında ailenin onayı ile koryon villus örneklemesi (halk arasında "eş" olarak bilinen alandan parça alınması) veya amniyosentez (gebelik kesesi içinde bebeği çevreleyen ve koruyan sıvıdan örnek alınması) yapılarak kromozomal bir bozukluk olup olmadığı saptanır
İkili test yapılmadıysa 16-18 hafta arasında üçlü veya dörtlü test, ikili test yapıldıysa MSAFP testi yapılır. 18-23. haftalar arasında ayrıntılı ultrason ile bebeğin kalbinde anormallik olup olmadığı değerlendirilir. 24-28. haftalar arasında şeker tarama testi istenir. Eğer yüksek çıkarsa 75 veya 100gr şeker yükleme testi yapılarak gebelikte şeker hastalığı olup olmadığı saptanır. Gebeliğin son ayında ayrıca NST adı verilen yöntemle bebek kalp atım ritmi izlenir.
Tabi ki en önemli muayene ultrason ile gerçekleştirilir. Ultrason ile ilk ayda bebeğin kalp atışı görüldükten sonra, ultrason ile muayene 32 haftaya kadar ayda bir, 32-36 hafta arası iki haftada bir, 36 haftadan sonra haftada bir yapılır. Bu protokol gebeliğin durumuna göre doktor tarafından değiştirilebilir. Gebeye ve bebeğine ait nedenlere bağlı olarak hastanede takip ve tedavi gerekebilir.
Doğum, ekip işidir. Gebelik ve doğum serüveninde, tam donanımlı bir hastanede, tıbbın son yeniliklerinden haberdar, bilgili, deneyimli bir ekiple birlikte yürünen yol, sorunsuz bir gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum için gerekli en emin yoldur.
 
Üst