Hamile kalmak güçleşiyor...

Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Hamile kalmak güçleşiyor...
hamile kalmak güçleşiyor
Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinin geçmişe göre önemli ölçüde azaldığını ve spermler için en büyük tehlikenin sıcak hava olduğunu belirten Ankara Üniversitesi (AÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, “Spermler, vücut ısısında, yani 37 derecede yaşayamıyorlar. Ancak 35.5-36 derecede yaşıyorlar. Beden ısısından 1-1.5 derece soğuk olmaları gerekiyor” dedi.

Son 200 yıldır yer kürenin kirlendiğini ve dengesinin bozulduğunu savunan Şatıroğlu, “Maalesef sadece son on yılda dünyanın ısısını 1 derece artırdık. Benim 60 milyon diye bildiğim ortalama sperm sayısı, bugün yaklaşık 20 milyona düştü” diye konuştu.
YEME KÜLTÜRÜ VE YAŞAM BİÇİMİ ÖNEMLİ

Türkiye Aile Planlaması Derneğinin Genel Başkanlığı görevini de yürüten Şatıroğlu, sperm düşmanının sadece küresel ısınma ve buna bağlı etkiler olmadığına dikkati çekerek, yemek kültürü ve yaşam biçiminin de sperm sayısının kalitesini ve sayısını düşürdüğünü söyledi. Son yıllarda yaygınlaşan hazır gıdaların, kutu meyve suları ve kola tüketiminin sağlıksız olduğuna işaret eden Şatıroğlu şöyle konuştu.

“Kola, kutu meyve suları ve hamburger gibi hazır gıdalardan oluşan yeme alışkanlıklarının cinsel yaşamımıza etkisi var. Bu ürünlerin üzerinde yazan büyük harfle E 300, E 200 veya E 500 ve benzeri kimyasallar, meyve sularının ve hazır besinlerin daha uzun saklanmasına yarıyor. Ne güzel değil mi? Bu sayede uzun süre tazeliğini de koruyorlar. Aldanıyorsunuz. Bu kimyasallar, öncelikle bebeklerin beynine, erişkinlerin de tüm diğer dokularına yerleşiyor. Böylece kanser, yapısal doku bozuklukları, sağlıksız yumurta ve sperm üretimi olasılığı artıyor.”
YİYECEKLERİ MEVSİMİNDE TÜKETİN

Bu tür kimyasalların “kötü değil, ancak her yerde aşırı kullanılmalarının lüzumsuz” olduğunu belirten Şatıroğlu, şöyle devam etti: “Yiyecekleri mevsiminde tüketin. Vişne zamanı vişne suyu, elma zamanı elma suyu içsek, bunları taze meyvelerden kendimiz sıkarak yapsak ne olur? Salatalığı Şubat ayında yiyeceğimize, mevsiminde yesek, domatesi Aralık ayı yerine, zamanı geldiğinde tüketsek olmaz mı? Genç yaşlarda başlayan aşırı yağlı yiyecek tüketimi damarları daraltıyor. Damarlar organları besliyor ve bu organlar arasında sperm yapan testisler, yumurta yapan overler, çocuğunuzu taşıyan rahim de var. Organların olumsuzluklardan etkilenmemesi mümkün mü?” CİNSELLİKLE ÜREMEYİ MUMLA ARAYACAĞIZ

Üreme sağlığının tehlikede olduğunu, 30 yıl sonra erkeklerin sperm sayısının daha da düşeceğini iddia eden Şatıroğlu, “Önümüzdeki 25-30 yıl içinde doğal yolla yani cinsellikle üremeyi mumla arayacağız” dedi. Şatıroğlu, 50 yıl sonra tüp bebek yönteminin sıklıkla kullanılacağını belirterek şunları kaydetti. GELECEK TÜP BEBEKLERİN OLACAK

“Gelecek tüp bebeklerin olacak. Çocuklarımızın, tüp bebek yada o zamanki adı ne olursa, üreme merkezlerini çok daha fazla kullandığını göreceğiz ne yazık ki...Günümüzden örnek verecek olursak, Hollanda’da doğan her 5 bebekten 1’i, başkent Amsterdam’da her 3 bebekten 1’i tüp bebek yöntemi ile dünyaya geliyor. Tıbbi yardımla üreme ihtiyacı son derece belirgin bir biçimde artıyor. Tüp bebek uygulamasını başarı ile yapıyoruz, ama neden önce doğal yolları korumayalım, neden teknolojinin bu güzel hediyesini sadece gerçekten ihtiyacımız olduğunda kullanmayalım? Gelecekte, tüp bebek yöntemi temel sağlık hizmeti haline gelebilir.”
 

Benzer İçerikler

Üst