1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.176
  Beğenilen Mesajlar:
  2.278
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Eğer hamile kalmak istiyorsanız, tam olarak ne zaman yumurtlama dönemine girdiğinizi bilmeniz size çok yardımcı olacaktır. Böylece en uygun zamanda cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Birçok kadın, yumurtlama dönemine girileceğini erkenden öngören kitleri başarılı bir şekilde kullanmayı başarmıştır. Çünkü bu kitler yumurtlama dönemine girmenize az bir zaman kala, size pratik bir şekilde ikaz verirler. Diğer kadınlar ise günlük vücut sıcaklıklarını bir kâğıda not ederek ve cinsel organlarında meydana gelen mukusların oluşum hallerini inceleyerek yumurtalama dönemine girip girmediklerini anlarlar. Yumurtlama günü belirtileri


  Hamilelik için en iyi zaman kadında her ay adetin 9 gününden başlayarak 17 ci gününe kadar olan zaman dilimidir. Bu altı- yedi gün içerisinde herhangi bir günde yumurtalıklarınız rahime doğru 6 gün sürecek bir yumurta bırakır. Yumurtanız rahime bırakıldıktan sonra bir gün yaşar. Ama sperm bir hafta kadar yaşayabilir.
  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Dolayısıyla yumurtayı karşılamak için spermin altı günlük bir zamanı vardır. Eğer bir gün öncesi ilişki yapıldıysa gebelik büyük olasılıkla gerçekleşebilir. Ancak, sadece yumurtlamanın tam gününü saptamak çok zor değildir. Eğer düzenli bir cinsel yaşamınız varsa ve takvime göre yaşamak istemiyorsanız hafta 3 gün ilişki gebelik için yeterli olabilmektedir. Bu konuda daha emin bir çalışma yapmak isterseniz piyasa da satılan ovulasyon testlerinden alarak hamilelik için kendinizi garantiye alabilirsiniz.


  İki adet arası kaç gündür.?


  Bir adet döngüsü 22 gün gibi kısa ya da 36 gün gibi uzun olabilir . Ovulasyon ortalama bir kadında 12 gün ila 14 gün arasında sürebilir. Kadınların neredeyse yarısından fazlasının 7 gün değişen bir döngü uzunluğu vardır. Adet döngünüz bir ay içinde farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle eğer hamile kalmak istiyorsanız iki yada üç günde bir günde bir cinsel ilişki en iyi çözümdür. Eğer yumurtlama gününüzü biliyorsanız ovulasyon günlerinize odaklanmasınız en iyisidir.


  Yumurtlamak üzere olduğumu nasıl anlarım?


  Yumurtlamanızın bazen farkına varırsınız bazen de varamayabilirsiniz.. Eğer hamile kalmak istiyorsanız vücudunuz ile sıkı bir iletişim içinde olmanız gerekiyor. Yumurtlamanın işaretlerini birkaç işaretle anlayabilirsiniz.


  Vajinanızda nemli, ve esnek yumurta beyazı gibi akıntı artar,

  Karnızda yumurtlama ağrısı gibi hafif rahatsızlık hissedersiniz.

  Kendinizi daha fazla çekici hissedersiniz.
  Düzensiz adet dönemleriniz var mı?


  Düzensiz dönemleri olan kadınların daha az verimli olduğu hamile kalamayacağı anlamına gelmez. İki adet döneminiz arası 36 gün yada daha fazla ise bu konuyu doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.


  Bazen, düzensiz adet dönemi Polikistik over sendromu ve ya troid bozukluğu nedeni ile olabilir ama bu hamile kalma şansınızı etkilemez . Vücudunuzu da daha iyi takip ederek ve yumurtlama kitlerinden kullanarak yumurtlama döneminizi gene bulabilir ve o dönemde hamile kalabilirsiniz.


  Yumurtlama (ovulasyon) öncesi ve sonrası belirtiler


  – Vajinal (servikal) akıntıda artış olması, akıntının sıvılaşması. Kadınlar bunu “ıslaklığım arttı” şeklinde ifade ederler genellikle. Bu belirti ovulasyon olmadan bir kaç gün önce başlar.

  – Vücut ısısında artış. Hastalar bu hafif artışı genellikle hissetmezler ama derece ile ölçümde rahatlıkla farkedilir. Genellikle yarım derece civarında bir artış olur.

  – Kasık ağrısı: Tek taraflı (sadece sağda veya solda) kasık ağrısı genellikle yumurtlamanın olduğu gün hissedilir. Ağrı bazen iki taraflı da olabilir. Ağrının sebebi yumurtlama sırasında folikül içerisinde bulunan sıvının pelvise (rahim etrafına) sızmasıdır. Bu sıvı bir kaç günde kaybolur kendiliğinden. Ağrı genellikle bir günde biter. Bazen büyüyen yumurtaya bağlı ağrı yumurtlama olmadan 4-5 gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonra birden kaybolur. (Mittelschmerz, orta ağrısı)


  – Göğüslerde (memelerde) hassasiyet, dolgunluk, gerginlik
  – Karında şişkinlik hissi
  – Karında sancı ve kramplar
  – Cinsel istekte artma: Genellikle ovulasyon olmadan birkaç gün önce başlar.
  – Bazı kadınlarda koku, tat ve ışık gibi uyaranlara karşı aşırı hassasiyet, rahatsız olma mehydana gelir.

   
Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Formda kalmak için en iyi 10 besin

  Formda kalmak için en iyi 10 besin

  Formda kalmak için egzersiz yapmanın önemli olduğunu hep söylüyorum ancak egzersizden beklediğiniz en iyi sonucu alabilmek için sağlıklı beslenmeniz de gerekiyor..Vücudunuzu doğru beslerseniz egzersiz sonrasındaki gücünüz daha da artar ve kas yapımında hızlı yol alabilirsiniz.. 1-Yulaf: Antrenman sırasında kaslarınızı verimli çalıştırmak ama çabuk yorulmamak istiyorsanız,...
 2. Hamile Olduğum En Erken Ne Zaman Anlaşılır ?

  Hamile Olduğum En Erken Ne Zaman Anlaşılır ?

  hamilelik ne zaman belli olur,hamile olduğumu ne zaman anlarım,gebe olduğum en erken ne zaman anlaşılır,hamilelik en erken ne zaman anlaşılırhamilelik belirtileri,gebelik belirtileri hakkında bilgiler hamilelik olduğunu dair şüphe yaratacak ilk ve en klasik belirti adet gecikmesidir. Bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik ve büyüme, koyulaşma gibi diğer...
 3. Hamile kalmak için en uygun pozisyon hangisidir?

  Hamile kalmak için en uygun pozisyon hangisidir?

  hamile kalma pozisyonu,hamile kalmak iin hangi pozisyonu almalıyım,hamile kalmak için hangi pozisyona girilir,hamile kalmak için pozisyonlar hakkında bilgiler Gebe kalmak için en uygun ilişki pozisyonu nedir diye baktığımızda klasik pozisyon olan misyoner pozisyonudur. Yani ilişki için kadın alt da olacak ve erkek de üstte bulunarak girilen ilişkide böylelikle spermler vajinadan geçerek...
 4. Hamile kalmak için en uygun dönem hangisidir?

  Hamile kalmak için en uygun dönem hangisidir?

  hamile kalma günleri,gebe kalma günleri,hamile kalmak için yapılması gerekenler,hamile kalınıcak günler,gebe kalınıcak günler hakkında bilgiler Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasından 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse bir daha ki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama...
 5. Hamile kalmak için ne zaman doktora gidilmeli?

  Hamile kalmak için ne zaman doktora gidilmeli?

  Belki bir süredir gebe kalmaya çalışıyorsunuz veya belkide bir sorun olduğunu hissedip kısırlık testlerine başladınız. İşte bu noktada aklınıza gelen soruların cevaplarının bir kısmını burada bulabilirsiniz. Niçin gebe kalamıyorum? Uzun zamandır gebe kalmaya çalışıyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Acaba yanlış olan ne? Tıbbi yardım almadan önce ne kadar daha bekmelisiniz? Bu bir kısırlık durumu...

Sayfayı Paylaş