Hamile kalmak için ilişki sıklığı nasıl olmalıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamile kalmak için ilişki sıklığı nasıl olmalıdır ?
Hamile kalma, bir erkeğin sperminin bir kadının yumurtasını dölleyince gerçekleşir. Bazı kadınlar için bu hızla olur, ancak diğerleri için daha uzun sürebilir. Bebek için çalışan her 100 çiftten 80-90 ı bir yıl içinde hamile kalacak. Geri kalanın daha uzun sürmesi veya gebe kalması için yardıma ihtiyacı olabilir.Hamile kalmanın en uygun zamanı, ovülasyon dan hemen önce iki veya üç gün öncesi. Ortalama olarak, bu siklusun 12. ve 13. günlerinde gerçekleşir ancak kadından kadına değişiklik gösterir.Yumurtlamaktan önceki üç gün en üretken gün olmakla birlikte, yumurtlamadan üç gün önce ilişkiye girmeniz gebe kalma şansınızı artırabilir.Bunun nedeni, sperm kadın üreme bölgesinde beş gün yaşayabilmesidir.


hamile kalmak için ililşki sıklığı.jpg


Döngünüzün 14.gününü yumurtladığınız zamanı duymuş olabilirsiniz.Ancak bir çok kadın döngüsünün 14. gününde yumurtlamıyor.Normal ovülasyon , 10. günde ve 20. güne kadar erken ortaya çıkabilir . Döngüleriniz düzensiz ise , ovülasyon daha sonra ortaya çıkabilir. Bir yumurta, bırakıldıktan sonra yaklaşık 12-24 saat yaşıyor. Hamilelik gerçekleşmesi için, bu süre içerisinde yumurta bir sperm tarafından döllenmelidir.

Gebelik hormonları

Hormonlar hem kadınların hem erkeklerin kanında dolaşan kimyasallardır. Vücudun farklı bölümlerine mesajlar gönderir, belli aktiviteleri düzenler ve bazı değişiklikler meydana getirir. Östrojen ve progesteronu içeren kadın hormonları, yumurtanın yumurtalıktan salındığı ve rahim astarının kalınlaşması gibi bir kadının aylık siklusunun birçok olayını kontrol eder.


Hamile kalmanın en uygun zamanını nasıl bilebilirim?


Ovülasyon günlerini bilmek için doktor olmanıza gerek yok. Bir kaç yöntemle yumurtlama günlerinizi belirleyebilirsiniz.

Yumurtlama öngörücü testleri :
Bunlar hamilelik testleriyle çok benzer çalışır, ancak size ne zaman yumurtladığınızı söylerler. Test (hamilelik testi gibi)şeritlidir. Ayrıca dijital ovulasyon testleri de vardır. Evde yapılan yumurtlama testleri, idrarda bulunan LH hormonunu tespit eder. LH, yumurtlamadan hemen önce yükselir; test pozitif çıkarsa, yumurtlama gerçekleşme anındadır.

Bazal vücut ısısı çizelgesi :
Sabah kalkmadan önce her sabah yatakta sıcaklığınızı almanız(ölçmeniz) gerekir. Bazal vücut sıcaklığı, vücudunuzun tamamen dinlenme sırasındaki sıcaklığıdır. Hormon seviyeleri vücut sıcaklığını etkiler. Özellikle progesteron hormonu vücut sıcaklığını yükseltir. Progesteron ovulasyondan sonra artar

bazal vüct ısıs.jpgServikal mukusunuzu takip etme : Ovulasyona yaklaştığınızda vajinal deşarjınız değişir. Esnek ve daha fazla mukus haline gelir. Çiğ yumurta akı gibi..

ilişkiden kaçınmak, Gebe kalma şansım artırabilir mi?

Bu, elbette, gerçek değildir. Aslında cinsel olarak aktif olmak, erkeğin sperminin sağlıklı olmasının bir yoludur. Aktif olmamak ve spermleri testislerde depolamak, hareketliliğini azaltarak gebelik şansınızı düşürebilir. Dolayısıyla yedi ardışık günden fazla süreyle çekimser kalmamaya çalışın.

Ovulasyondan sonra ilişkiye girsem hamile kalırmıyım ?

Kısa cevap evet. Hamilelik, ovülasyondan sonra 12-24 saat süresince mümkündür.Hamile kalmaya çalışan kadınlar için genellikle yumurtlamadan önce ilişki kurmaları önerilir . Sağlıklı sperm kadının üreme bölgesinde boşalmadan 5 gün sonraya kadar hayatta kalabilir . Hamile kalmaya gelince, en sık olanı zamanlama değil, sıklıktır .Düşük sperm sayısı, gebelik şansını etkileyebilecek bir erkek doğurganlık sorundur. Eşinizle böyle bir durum söz konusuysa, doktorunuz bu durumda ne sıklıkta ilişkiye gireceğiniz hakkın da bilgi vericektir.


yumurtlama.jpg
Birçok kadın aylık döngülerinin nasıl işlediğini anlamıyor, bu nedenle onların verimli aşamalarını nasıl tanımlayacaklarını bilmiyorlar. Bununla birlikte, üreme sisteminizle olan şeylerin ne zaman gerçekleştiğiyle ilgili bilgi gebelik şansınızı artıracaktır. Yumurtlama, yumurtalıktan fallop tüpüne atıldığında gerçekleşir. Daha sonra, döllenme gerçekleşirse, umut verici şekilde implantasyona gitmek için rahimde dolaşır. Yumurtlamanın gerçekleşmesinden birkaç gün önce ve ovulasyondan yaklaşık 24 saat sonra verimli olursunuz.Gebe kalmaya çalışırken, bu bereketli dönemde en azından her iki günde bir ilişkiye girmek en iyisidir.Bu verimli zamandan faydalanmak hamilelik şansınızı neredeyse% 50 oranında artıracaktır.

Bereketli günler, menstruasyon döngülerinin uzunluğuna ve düzenliliğine bağlı olarak kadından kadına farklılık gösterir. Bu yöntemleri uygulayarak yumurtlama gününüzü belirleyebilirsiniz.
 
E

emahan..

Forum Okuru
yumurtlama gününde ve adet olana kadar ilişkiye girdim adetim normalde 5 gün sürüyor bu defa 3 gün sürdü ilk gün pıhtılıydı üstüne görmüş olabilirmiyim
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Yerleşme kanaması adet gibi yoğun ve pıhtılı olmaz. Adetin 2-3 gün sürmesi de normaldir. Normal bir şekilde adet olmuşsunuz gebe değilsiniz. Sorunuzun yanıtını ayrıca test yaparak ta öğrenebilirsiniz
 
Üst